اخبار و مقالات مربوط به البرز

نام این استان از رشته‌کوه البرز گرفته شده‌است که بخش مهمی از آن از شمال این استان می‌گذرد.

صفحه البرز در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران
کوه‌های البرز مرکزیکوه‌های البرز مرکزیهمیشه این پرسش برای اهالی تهران پیش می‌آید که اگر بخواهیم در تعطیلات آخر هفته به یک مکان طبیعی و بکر در نزدیکی تهران سفر کنیم، چه منطقه ای وجود دارد؟ اگر واقعیت را بخواهیم، باید بدانیم که نواحی بکر و زیبا در اطراف تهران بسیار زیاد هستند، اما این که چرا متوجه آن‌ها نمی‌شویم، به این خاطر است که وقتی در یک جاده با خودرو حرکت می‌کنیم، هیچ گاه به این فکر نمی‌افتیم که در همین طول مسیر اگر به یک فرعی یا یک مسیر خاکی وارد شویم، به نواحی بکر و زیبایی خواهیم رسید که غیر قابل تصور است که چنین جایی در نزدیکی تهران بوده است.

 
ایستا، روستایی عجیبایستا، روستایی عجیب

روستای ایستا واقع در شهرستان طالقان شاید مرموزترین روستای ایران باشد، روستایی در خاک البرز که مردمانش در زمان توقف کرده اند.
به گزارش مهر، سکوت حکمفرماست و کسی کاری به کار کسی ندارد.
در کوچه ها اثری از ردپای تکه آهن هایی که در شهر «خودرو» نامیده می شوند نیست.

 
آثار باستانی سد کنگیر زیر تیغ تخریبآثار باستانی سد کنگیر زیر تیغ تخریب

آثار تاریخی در همه کشورهای جهان جزو گنجینه‌های ملی محسوب می‌شوند و حفاظت از آنها نه تنها وظیفۀ دولت، بلکه وظیفۀ فرد، فرد، افراد جامعه است. در این میان، ایران باتوجه به سابقۀ تمدنی طولانی یکی از کشورهای غنی از لحاظ آثار باستانی است. هم اکنون بسیاری از آثار ملی کشورمان درمیراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند. اما با وجود این گنجینه غنی، به نظر می‌رسد، در حفظ این آثار نه تنها دقت و حساسیت لازم صورت نمی گیرد، بلکه ناهماهنگیهای گاه و بیگاه میان دستگاههای مختلف اجرایی، باعث بروز خسارت به این سرمایه‌ها می شوند، خسارتهایی که اگر جلوی آنها گرفته نشود، غیر قابل بازگشت خواهند بود.

 
پرترۀ باغ سلیمانیه در کرج پرترۀ باغ سلیمانیه در کرج

پریسا عظیمی : اين بنا متعلق به دورۀ قاجاريه است و در زمان فتحعلی شاه قاجار و به دستور وی به سال 1225 تا 1227 توسط محمد حسين خان نظام الدوله اصفهانی بنا گرديده است و به نام پسرش سليمان ميرزا نام نهاده است. عمارت سليمانيه به صورت يک مجموعه ساختمان با کاربردهای مختلف ايجاد شده که هم اکنون فقط بنای کوشک باقی مانده است. اهميت اين بنا از در وجود نقاشي‌های ديواری (تصوير سلاطين قاجار) و گچبري‌های نفيس آن می‌باشد...