اخبار و مقالات مربوط به بوشهر

استان بوشهر از استان‌های جنوبی ایران و هفدهمین استان بزرگ کشور به لحاظ مساحت است که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد. مرکز این استان بندر بوشهر می‌باشد.
این استان به‌علت قرار گرفتن در ساحل استراتژیک خلیج فارس، صادرات واردات دریایی، صنعت صیادی، وجود ذخایر نفت و گاز (پارس جنوبی و شمالی)، کشاورزی و نخلداری و وجود نیروگاه هسته‌ای از اهمیّت راهبردی و اقتصادی برخوردار است‎‎؛ به گونه‌ای كه پايتخت انرژی ايران لقب گرفته‌است

صفحه بوشهر در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران
چاه‌کوتاه، سرزمین گندم و نخلچاه‌کوتاه، سرزمین گندم و نخل

روستای چاه‌کوتاه از توابع بخش مرکزی شهرستان بوشهردر فصول پاییز، زمستان و بهار معتدل و در تابستان گرم‌وخشک است .
بالابودن سطح آب‌های زیرزمینی و عمق کمِ چاه‌های آب در گذشته، این روستا را به نام چاه‌کوتاه مشهور ساخته است. قدمت چاه‌کوتاه به اواخر دورۀ صفوی می‌رسد و مردم آن در حوادث جنگ‌های جنوب (ایران – انگلیس) نقش فعالی داشته‌اند.

 
 كوهي كه كمر ايدز را مي‌شكند كوهي كه كمر ايدز را مي‌شكند

آب تهران، خاك و شن ريگان، گياهان شفابخش خطه گيلان و ... همه بيخ گوش و در دسترس ماست. براي مردم خيلي از كشورهاي دنيا (حتي مدرن‌ترين و توسعه‌يافته‌ترين آنها) اين مواهب آرزوست. در كشور ما و در همين اقليمي كه ما زندگي مي‌كنيم و دائما از بدي هوا يا خشكي خاك و مشكلات آن گله‌منديم، بهترين و برترين داروهاي شفابخش دنيا توليد مي‌شود. مردم زيادي از همه جاي دنيا براي درمان امراضي كه علم پزشكي درباره آنها به بن‌بست رسيده، به عنوان آخرين راه‌حل به اين مرز و بوم سفر مي‌كنند و واقعا هم جواب مي‌گيرند. شايد باورش سخت باشد، اما سرطان و خيلي از بيماري‌هاي ديگر كه شنيدن نامشان لرزه بر اندام هر كسي مي‌اندازد در همين كشوري كه ما در آن زندگي مي‌كنيم حتي بدون دخالت علم پزشكي مي‌تواند درمان شود.

 
از پرستش تا تجارت- گشتی معمارانه در بوشهر و خوزستاناز پرستش تا تجارت- گشتی معمارانه در بوشهر و خوزستان

پوریا تورینی : در ماهی که گذشت ما جمعی پنج نفره از دانشجویان دانشکده معماری دانشگاه آزاد قزوین در سفری سه روزه گشتی در بطن دو شهر بندر تاریخی بوشهر زدیم. اصلا سیر نشدیم از دیدن این همه شکوه و زیبایی، ولی به این یقین رسیدیم که دیدن بوشهر و سیراف برای هر دانشجو و استاد معماری واجب است.

 
بوشهراز منظر تاریخ و اقتصاد (زیبا، متین و نیروبخش)بوشهراز منظر تاریخ و اقتصاد (زیبا، متین و نیروبخش)

بوشهر سرزمین وفا، زیبایی، فرهنگ و انسانیت است. بوشهر و همه بخش ها و مناطق ان که در جنوبی ترین جغرافیای خاکی ما قرار گرفته است تاجی است بر سر خلیج فارس و نشانه ی ستبری است که میهن آزاده و مستقل ما را صبورانه تحمل کرده است...

 
کاخ چرخاب و بردک سیاه (زمانی اینجا هخامنشیان کاخ داشتند)کاخ چرخاب و بردک سیاه (زمانی اینجا هخامنشیان کاخ داشتند)

در سال 1350 شمسی هیات باستان شناسان ایرانی به سرپرستی علی اکبر سرفراز که مشغول کاوش و مرمت شهر تاریخی بیشاپور واقع در جبهه شمال شرقی برازجان بودند مطلع شدند که در محل چرخاب برازجان هنگام احداث کانال کشی آب برازجان به بوشهر، ...

 
بناهای ساسانی منطقه «پشت کوه» در برازجانبناهای ساسانی منطقه «پشت کوه» در برازجان

منطقه "پشت کوه" براز جان از دو بخش متمایز تنگ ارم و بوشکان تشکیل شده است. این دو بخش در 80 کیلومتری شرق و جنوب شرقی برازجان واقع شده اند و میانگین ارتفاع آنها از سطح دریا به ترتیب 930 و 820 متر است..

 
بوشهر-یادداشت های سبز 1 (مقالات گذشته – فروردین 1387)بوشهر-یادداشت های سبز 1 (مقالات گذشته – فروردین 1387)

بوشهر در سال های گذشته بیش از آن که باید بر سر زبان ها بوده است، به واسطه تبلیغات گسترده ی رسانه های بین المللی، دورافتاده ترین مناطق جهان هم به یکباره با این شبه جزیره ی پرآوازه آشنا شدند.

 
بوشهر- یادداشت های سبز2 (مقالات گذشته – فروردین 1387)بوشهر- یادداشت های سبز2 (مقالات گذشته – فروردین 1387)

سیاست مداری انگلیسی، صد سال پیش بوشهر را "دریایی ترین شهر جهان " توصیف کرده بود. این مسافر از دریا و از جزیره ی کوچکی در نزدیکی بوشهر، به توصیف بندر پرداخته است...

 
بوشهر- یادداشت های سبز3 (مقالات گذشته – فروردین 1387)بوشهر- یادداشت های سبز3 (مقالات گذشته – فروردین 1387)

دیار تنگستان و دلوار زادگاه محل فرمانروایی «رئیسعلی دلواری» است که در کشاکش جنگ اول جهانی و در حمله انگلیسی ها به بوشهر، با آن ها به نبرد پرداخت و نقطه عطفی در مبارزات مردم جنوب به جا گذاشت.

 
نایبند، نخستین پارک حفاظت شده دریایینایبند، نخستین پارک حفاظت شده دریایی

برفراز پهنه ای برهوت مانند پرواز می کنی و ناگهان با پیدا شدن رودخانه ای همه چیز دگرگون می شود . رنگ سبز در آن زمینه پهناور کرم رنگ چشم را می نوازد. آب با خود سبزی و برکت می آورد و در راستای آن آبادی ها و زمین های خوش رنگ کشاورزی مانند زمرد می درخشند.