اخبار و مقالات مربوط به تهران

استان تهران به مرکزیت شهر تهران، با وسعتی حدود ۱۲٬۹۸۱ کیلومتر مربّع بین ۳۴ تا ۳۶٫۵ درجه عرض شمالی و ۵۰ تا ۵۳ درجه طول شرقی واقع شده‌است.

صفحه تهران در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران
نگارستان، باغی در قلب شهرنگارستان، باغی در قلب شهر

اولین بار با گروهی از دوستانم به باغ نگارستان رفتم. جایی در قلب تهران، دور از هیاهوی موتوسیکلت‌ها و کاسبان میدان بهارستان، قدم زدن در سایه سار درختان باغ باصفا، تماشای تابلوهای نقاشی زیبا و خوردن صبحانه و نوشیدنی‌های سنتی در فضای باز، به معجزه‌ای کوچک شبیه بود!‏

 
نا گفته های شهر من، تهراننا گفته های شهر من، تهران


سخن ماه آبان - آنچه زیبا، در خاطرات داشتم را نوشته ام و رنگ و بوی تهران نیم قرن پیش را به اندازه کافی برای همدیگر، تعریف کرده ایم و عکس های سیاه و سفید زیبایی از خاطرات رنگی جمعیمان، به همدیگر نشان داده ایم. خاطراتی، گاه خوب و گاهی هم بد.

 
ناگفته های شهر تهران  ناگفته های شهر تهران

هر روز در روزنامه ها از افتتاح طرحهای عمرانی اجراشده در شهرتهران مطلب گفته می شودو در هر افتتاحی فقط از نظر شکلی و برخی اوقات درمورد هزینه انجام پروژه مطالبی گفته میشود که به نظرنگارنده بیان این مطالب یک روی سکه است زیرا روی دیگر دارای ناگفته هایی می باشد که برای یرخی افراد ویا همه نشناخته و یا فراموش شده می باشد .

 
ناگفته‌های شهر تهرانناگفته‌های شهر تهران

از تهران، این کلانشهر گسترده در همه جهت چه میدانیم. از تاریخش، جغرافیای آن، مردمش، آداب و رسوم و رفتار‌ها، غدا‌های خاص آن و ... .

 
از باغ تا عمارتاز باغ تا عمارت

از سال‌ ۱۲۱۰ هـ. ق‌. / ۱۷۹۵ که‌ روستای‌ کوچک‌ تهران‌ توسط‌ آقامحمد‌‌خان‌ قاجار برای‌ پایتختی‌ ایران‌ انتخاب‌ گرد‌‌ید‌‌ و با سرعت‌ توسعه‌ یافت‌ و به‌صورت‌ شهری‌ د‌‌رآمد‌‌ هر خیابان‌ و کوچه‌ قسمت‌های‌ بافت‌ قد‌‌یمی‌ آن‌ شاهد‌‌ حواد‌‌ث‌ و روید‌‌اد‌‌های‌ مختلف‌ سیاسی‌ و غیرسیاسی‌ بود‌‌ه‌ است‌.

 
تهران روی پردهتهران روی پرده

شهر اگر چه یک مکان سامان‌یافته برای زندگی و همزیستی آدمیان است، اما کارکردهای آن صرفاً به جنبه‌های تجاری و اجتماعی محدود نشده و می‌توان قابلیت‌های زیباشناسانه‌ای هم در آن پیدا کرد. نقطه عطف این وجوه زیباشناختی، بدون شک معماری شهر است که بیشترین تجلی آن را می‌تواند در شکوه و رمز و راز بناهایی پیدا کرد که هم عقبه تاریخی دارد و هم سویه هنری.

 
آيا تهران توسعه يافته است؟آيا تهران توسعه يافته است؟

سخن تیر ماه 1395 - زماني که از مديريت شهري صحبت مي‌كنيم، قاعدتا با ظرفي توخالي مواجه نيستيم، بلكه سال‌هاست كه سياستگذاراني كلان با نگارش برنامه و راهبردهايي به خلق راهكارهايي براي مديريت مطلوب شهري پرداخته‌اند، اما به نظر مي‌رسد بعضا مديران ارشد شهرداري تعبيرشان از وفاداري به برنامه‌هاي توسعه‌اي، صرفا طراحي پروژه‌هاي عمراني و توسعه كالبدي است، اتفاقي كه در سال‌هاي اخير تهران را به ابرشهري تبدیل کرده و در كلام مسئولان ارشد اجرايي شهر، از آنها به عنوان مستنداتي جهت تاييد مطلوبيت عملكردنهاد شهرداري در ساختن شهري توسعه يافته نام برده مي‌شود. در اين راستا دو سوال اساسي قابل طرح است.

 
نهمین دوره جایزه معماری «میرمیران» در خانه هنرمندان ایران برگزار شدنهمین دوره جایزه معماری «میرمیران» در خانه هنرمندان ایران برگزار شد

مراسم نهمین دوره یادمان و جایزه معماری «میرمیران» و بزرگداشت روز معمار، چهارشنبه ۲ اردیبهشت، با حضور پیروز حناچی، محمود گلابچی، دیبا، ایرج اعتصام، شهاب کاتوزیان و عباس کیارستمی در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

 
اعتراض اهالی باغشاه به شهردار تهراناعتراض اهالی باغشاه به شهردار تهران

تنظیم و تالیف گاهشمار: حسن فرازمند

اهالی مناطق اطراف تهران (باغشاه) روز 22 اسفند سال 29 نامه‌ای اعتراض‌آمیز به شهردار تهران نوشتند که در 26 اسفند در جراید انتشار یافت. 
پرنده، شهر ‌بي‌درخت را دوست نداردپرنده، شهر ‌بي‌درخت را دوست ندارد

به دنبال راهكاري براي دوباره‌ سازي باغي کوچک در تهران بزرگ - درخت بخشنده است، کربنيک شهر را مي‌گيرد و به انسان‌ها اکسيژن مي‌دهد. سايه‌سار گريختگان از آفتاب تفته شهر هست، بي اين‌که خود نياز به سايبان داشته باشد. درآغوش‌گيرنده پرندگان است، و خود بي‌نياز از پناهگاه. هنگامي که ‌مي‌خواستم به دختر کوچکم -ژوان- مهرباني درخت را بشناسانم، کتاب «درخت بخشنده- شل‌سيلوراستاين» را برايش گرفته بودم.