اخبار و مقالات مربوط به خوزستان

ستان خوزستان با مساحت ۶۴٬۰۵۷ کیلومتر مربع در جنوب غربی ایران در کرانه خلیج فارس و اروندرود قرار دارد و مرکز استخراج نفت ایران به‌شمار می‌آید. شهر اهواز مرکز استان خوزستان است. این استان پنجمین استان پرجمعیت ایران است.

صفحه خوزستان در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران
 حفاران غيرمجاز مشغول كارند! حفاران غيرمجاز مشغول كارند!

كوه‌ها سر به فلك كشيده‌اند. آسمان آبي و زمين سرسبز است. مردم اين منطقه گندم و جو مي‌كارند و زندگي خود را از اين راه مي‌گذرانند. بعضي هم دامدارند و گوشه‌اي از حياط خانه‌شان، چند راس بز و گوسفند دارند و با فروش گوشت و شيرش، چرخ زندگي را به گردش درمي‌آورند. اينجا خوزستان است؛ روستاي شِمي. همان روستايي كه خاكش زرخيز است و گنجينه‌هاي بي‌پاياني را در دل خود جاي داده است؛ يكي از اين دفينه‌هاي ارزشمند، مجسمه «مرد پارتي» يا «مرد شمي» بود كه نزديك به ۸۰ سال پيش و در دوره رضاخان كشف شد و در موزه ملي ايران جاي گرفت. اما هر آنچه در دل اين خاك جاي گرفته، سرنوشت مشابه مرد شمي ندارد.

 
پالایشگاه آبادانپالایشگاه آبادان

ساخت پالایشگاه آبادان در سال ۱۲۹۱ ه. ش به پایان رسید و تا آغاز جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۵۹ یکی از بزرگ‌ترین پالایشگاه‌های دنیا با ظرفیت تصفیه ۶۲۸ هزار بشکه در روز بود. این پالایشگاه تا سال ۱۹۷۳ به دست شرکت‌های نفتی خارجی اداره می‌شد تا اینکه در این سال به شرکت ملی نفت ایران تحویل داده است.

 
دمیدن جانی تازه بر پیکر غبارگرفته شوشدمیدن جانی تازه بر پیکر غبارگرفته شوش

قلعه شوش به منظور معرفی پیشینه باستان‌شناسی در ایران در حال ساماندهی است و در حال حاضر استحکام‌بخشی قسمت‌های سازه‌ای بنا و تزیینات به کار رفته در آن شامل فضاهای اداری، قسمت‌های اسکان هیأت‌های پژوهشی، اتاق نقاشی، اندودبام، اتاق منسوب به گریشمن، دفع بخشی از عوامل نشت رطوبت و مرمت بنا زیر نظر کارشناسان مربوط انجام شده یا در دست انجام است. در کنار کار مرمت بناها، آموزش استادکاران و کارگران متخصص در زمینه مرمت نیز به منظور پیشبرد هرچه بهتر حفاظت و مرمت بناهای تاریخی انجام می‌شود.

 
خانه تاریخی تیزنوخانه تاریخی تیزنو

شاید درباره خانه های تاریخی دزفول کمتر شنیده باشید اما در بافت سنتی این شهر خانه ای وجود دارد که تمام ویژگی های معماری بومی دزفول را در دل خود جمع کرده است: خانه تیزنو دزفول.
به گزارش تبیان، خانه تیزنو دزفول یکی از قدیمی ترین خانه های شهر دزفول است که البته امروز به عنوان اداره میراث فرهنگی دزفول از آن استفاده می شود اما هنوز می توانید با قدم زدن در گوشه گوشه این خانه تاریخی، از زیبایی معماری آن لذت ببرید.

 
فضای نو شهری در شوشتر نو امروزفضای نو شهری در شوشتر نو امروز

شهرک شوشتر نو در همجواری شهر شوشتر، از جمله شهرهای جدید الاحداث است، که با هدف بهبود وضعیت اقتصادی و گسترش شهر شوشتر برنامه ریزی ساخت و طراحی آن صورت پذیرفت.

 
گذر و خانه در بافت سنتی دزفولگذر و خانه در بافت سنتی دزفول

داعي‌پور، زينب. گذر و خانه در بافت سنتي دزفول. تهران: دفتر پژوهشهاي فرهنگي، 1392، 126 صفحه، مصور (فرهنگ و معماري؛ 24).

 
چغامیش ، نخستین مرکز خط و کتاب ایرانچغامیش ، نخستین مرکز خط و کتاب ایران

در پناه کوه زاگرس و حاشیه شمالی شوش تپه های میان رودخانه دز و کارون از تپه ای بزرگ و به نسبت مرتفع و چند تپه کوچک تشکیل شده اند. این تپه ها روزگاری پوشیده از کوزه شکسته های فراوانی بود که پس از نخستین مطالعه و بررسی روشن شد از عهد پیش از خط باقی مانده اند.

 
آیا مسجد سلیمان یک نیایشگاه مهری است؟ (مقالات گذشته - 1357)آیا مسجد سلیمان یک نیایشگاه مهری است؟ (مقالات گذشته - 1357)

دشت حاصلخیز و پر برکت خوزستان در جنوب ایران از روزگار باستان مورد توجه اقوام ماقبل تاریخ، تاریخی و اسلامی بوده و با جلگه بین النهرین ارتباط و همبستگی کامل داشته است. اما منطقه کوهستانی مسجد سلیمان در جبهه شمال شرقی این دشت را که در آن زمان پوشیده از جنگل بوده باید ییلاق این دشت محسوب داشت که در دامنه خود تمدنهای زیادی را پذیرا شده است .

 
 دفن شیرهای غول پیکر تاریخی دفن شیرهای غول پیکر تاریخی

شیرهای غول پیکر تاریخی و سنگی که مردم منطقه آب ماهیک در استان خوزستان آنها را روی سنگ قبر بزرگان قرار می دادند، پس از آبگیری سد گتوند به زیر آب رفتند این درحالی است که این شیرهای سنگی با عنوان " بردشیرها " در فهرست میراث ملی ثبت شده بودند.

 
گنجینه ای به نام چغازنبیلگنجینه ای به نام چغازنبیل

چغازنبیل نیایشگاهی است باستانی که در هنگامه تمدن شکوهمند عیلام و تقریبا هزار سال پیش از تخت جمشید، در ایران کهن برای ستایش این شوشیناک (خدای شوش) در هفت مرتبه بنا شد.این بنا بخشی بر‌جای مانده از شهر باستانی دوراونتش مهمترین شهر تمدن عیلام است، تمدنی شکوهمند که پیش از ورود آریائیان بر ایران زمین حکم می راند

 
12