اخبار و مقالات مربوط به سمنان

استان سمنان یکی از استان‌های کشور ایران است. مرکز آن شهر سمنان است. مساحت این استان برابر با ۹۷٬۴۹۱ کیلومتر مربع که ۹٫۵ درصد مساحت کل کشور را شامل می‌شود. این استان از نظر مساحت ششمین استان ایران است.

صفحه سمنان در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران
سمفونی خشت و گِل و تاریخ در «پاده»سمفونی خشت و گِل و تاریخ در «پاده»

روستای هدف گردشگری «پاده»، از توابع شهرستان آرادان در سمنان، مخلوطی از باورهای فرهنگی طوایف مختلف است که در سالیان گذشته به دلایل مختلف به این روستا مهاجرت کرده‌اند و درواقع، جابجایی‌های مکرر، تنوع فرهنگی را در این روستا قوام داده است.

 
سفر به روستای «فرومد» در استان سمنانسفر به روستای «فرومد» در استان سمنان

«فرموبد شهرکی است بر پای دامن کوه هایی که مشرف است بر جاده فعلی سبزوار به نیشابور.ضبط اغلب اسامی در فرهنگ جغرافیایی ایران با شکلی که مورد تلفظ مردم محلی است تفاوت دارد و فرموبد را مکررا فرومد می گویند. فرومد مشهور است برای آنکه هم مزار ابن یمین شاعر و هم یکی از مجلل ترین مساجد تاریخی پر نقش و نگار ایران در آن است.
اگر چه قرونی چند ویرانه مانده بود. فعلا در و پیکری پیدا کرده و تعمیرات خوبی در آن انجام شده است.

 
صفرعلی اصفهانیصفرعلی اصفهانی

مسجد سلطانعلی که به نام مسجد شاه نیز شهرت دارد از ابنیه قرن 13 ه.ق است که بانی آن فتحعلی شاه قاجار است.

 
محمدالحسین ... المهندس البنا دامغانیمحمدالحسین ... المهندس البنا دامغانی

برج کاشانه دارای اسلوب معماری خاصی است. بدنه برج دارای ترکهای آجری تیز و دو کتیبه به خط کوفی آجری برجسته می باشد و بر فراز برج گنبد آجری قرار گرفته است.

 
حاجیحاجی

سده هشتم ه . ق
نام اثر: مقبره بایزید بسطامی و مسجد جامع بسطام
ثبت تاریخی 69
صومعه بایزید بسطامی شامل بنای آجری گنبددار مخروطی شکل، ایوان بلند، مناره سنگی، مقبره بایزید و آرامگاه امیر افغانی متعلق به قرن هشتم و سیزدهم هجری قمری است. بیشتر این ابنیه در زمان ااولجایتو ایلخان مسلمان مغول ساخته شده است.

 
باغ چشمه علی، دامغانباغ چشمه علی، دامغان

چشمه علی در بین کوه‎ها و تپه خاکی‎های شمالی آبده و در دره با صفایی در حوزه دهستان رودبار چهارده کلاته، واقع در 35 کیلومتری شهر دامغان در دوره قاجار (فتحعلیشاه) با ساخت عمارتهایی زیبا در باغ به عنوان تفرجگاه تابستانی مورد استفاده قرار می‎گرفت. این باغ شامل مجموعه‎هایی چون: مسجد و حمام (جبهه غربی دریاچه و نزدیک به عمارت فتحعلیشاهی)، باغ، استخر، کوشک فتحعلیشاهی و ... می‎باشد.
بناهای موجود در باغ شامل عمارت قراول خانه با بنایی خشتی و دیگری نشیمن‎گاه شاهان قاجار که در دو طبقه (آجری) و دارای ایوان محصور است که منظر بسیار عالی از دریاچه و باغهای اطراف دارد. این باغ شامل مجموعه‎هایی چون: مسجد و حمام (جبهه غربی دریاچه و نزدیک به عمارت فتحعلیشاهی)، باغ، استخر، کوشک فتحعلیشاهی و ... می‎باشد

 
دامغان شهری که دوستش می دارمدامغان شهری که دوستش می دارم

(مقالات گذشته – تیرماه 1375) - دامغاني‌ها مانند سمناني‌ها به شهر خود مغروراند، بي‌آنكه به آب و تاب، چيزي را دراين باب بگويند . شهرستان را سرشار از خاطره‌ها و زيبايي‌ها و نشانه‌هايي مي‌دانند كه گويي تنها در دامغان توان يافت.

 
قدیمی‌ترین مسجد ایران را بشناسید/ مسجد تاریخانه؛خانه خدا در دامغانقدیمی‌ترین مسجد ایران را بشناسید/ مسجد تاریخانه؛خانه خدا در دامغان

مسجد تاریخانه بعد از مسجد فهرج قدیمی‌ترین مسجد ایران به حساب می‌آید اما آن را سمبل حضور معماری ساسانی به عنوان نخستین بسترهای ظهور معماری اسلامی می‌دانند. تاریخ به ما نشان می‌دهد که چطور معماران خوش ذوق ایرانی، بنایی اسلامی می‌ساخته‌اند.

 
از اطلاق واژه " فرسوده" به بافتهای تاریخی پرهیز کنیماز اطلاق واژه " فرسوده" به بافتهای تاریخی پرهیز کنیم

دکتر محمد سعید ایزدی، معاون وزیر راه و شهر سازی و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در نشست هم اندیشی "کومشِ سبز" اظهارداشت : از واژه عبارت" فرسوده" به بافتهای تاریخی پرهیز کنیم.

 
ورود انجمن مفاخر معماری ایران به سامان‏دهی مراکز تاریخی شهر سمنانورود انجمن مفاخر معماری ایران به سامان‏دهی مراکز تاریخی شهر سمنان

انجمن مفاخر معماری ایران به سامان‏دهی مراکز تاریخی شهر سمنان ورود پیدا کرد و در مرحله نخست، حرم امامزاده یحیی (ع) مد نظر قرار گرفت.