اخبار و مقالات مربوط به قزوین

استان قزوین یکی از ۳۱ استان ایران است و در بخش شمال غربی این کشور واقع شده‌است. این استان با دارا بودن تنها ۱ درصد از مساحت کشور قریب به ۵ درصد در اقتصاد و تولیدات ایران نقش دارد.

صفحه قزوین در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران
قزوین در عهد صفویقزوین در عهد صفوی

موقعیت جغرافیایی قزوین، این شهر را در نقطه تلاقی راه‌های مهم تجاری غرب به شرق و شمال به جنوب ایران قرار می‌داد و همین امر آن را در وهله اول به‌عنوان یک پایگاه تجاری و یکی از ایستگاه‌های مبادلات کالاهای کاروان‌های ایرانی و خارجی درمی‌آورد.

 
گردشی در قزوین گردشی در قزوین

بازدید از مجموعه های باغ صفوی، سردر عالی قاپو، عمارت پهلوی و عمارت قاجاری و موزه دکتر صالحی

 
جلوه هنر در گورستان «دانسفهان»جلوه هنر در گورستان «دانسفهان»

گورستان دانسفهان با سنگ فرش های منقش و خطاطی شده یکی از منحصر به فردترین قبرستان های تاریخی ایران است که از تخریب توسط افراد سودجو در امان نمانده است.

 
دژ الموتدژ الموت

قلعه الموت در شمال شرقی روستای گازرخان (در استان قزوین) و بر فراز صخره ای به ارتفاع 2163 متر از سطح دریا قرار دارد. بلندی صخره از زمینهای پیرامون خود 200 متر و گستره دژ 20 هزار متر مربع می باشد. اطراف دژ از هر چهارسو پرتگاه است و تنها راه ورود به آن در ضلع شمال شرقی است که کوه هودکان با فاصله ی نسبتا زیاد بر آن مشرف است.

 
ابوالمعالی محمدبن بکر الزنجانیابوالمعالی محمدبن بکر الزنجانی

460 ه.ق (445 ه . ش)
نام اثر: آرامگاه خرقان (بین قزوین و همدان)
این بنا به صورت برج هشت گوش آجری است که بر روی هر کدام از اضلاع و جرزها و داخل طاقنماهای آن نقوش خاصی به کار رفته، در عدد آرامگاه های دوران سلجوقی به شمار می رود. این تزیینات آجری که شامل نقش و نگار متنوعی می باشد جلوه و زینت فراوانی به بنای برج داده است.

 
باغ سپهدار، قزوینباغ سپهدار، قزوین

عمارت باغ سپهدار قزوین، منسوب به محمدولی خان تنکابنی ملقب به سپهدار اعظم، شخصیت معروف دوره قاجاریه است. این بنا الهام گرفته از عمارت کلاه فرنگی (کاخ چهلستون) و مهمانخانه بزرگ قزوین است. الگو برداری از دو بنای شاهانه و مجلل دوره های صفوی و قاجاریه نمایانگر طبع قدرت طلب سپهدار میباشد که برای نمایش اقتدار و جایگاه خود در قزوین ساخته شده است. تاریخ احداث آن را می توان به سال های ۱۳۲۳ تا ۱۳۲۷ هجری قمری نسبت داد.

 
حیات شهری را به حراج نگذاریمحیات شهری را به حراج نگذاریم

همایش ملی توسعه پایدار شهری‌، در چهار محور «معماری‌، عمران‌، شهرسازی و گردشگری» با حضور مسئولان دولتی و بخش خصوصی‌، استادان دانشگاه و کارشناسان صاحب نظر در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (‌ره‌) در قزوین برگزار شد‌.
به گزارش پیام ساختمان‌، در این همایش پیروز حناچی معاون وزیر راه و شهرسازی‌، رحمان موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری‌، سید مهدی بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی‌، علی فرخ زاد رئیس سازمان نظام مهندسی استان قزوین‌، محمدرضا نوروزیان رئیس کانون معماران ایران‌، محمد علی حضرتی‌ها مدیرکل میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری قزوین‌، حامد مانی فر مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین‌، سید ابوالحسن نائینی رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی (‌ره‌) قزوین‌، جمعی از اعضای شورای شهر قزوین و نیز تعدادی از استادان و دانشجویان علاقه مند به این مباحث حضور داشتند‌.

 
بیانیه باغهای قزوین بیانیه باغهای قزوین

شهر زیبای قزوین،‌ قبل از اصفهان،‌پایتخت صفویه،‌ و مكان تحقق یك فضای شهری با شكوه بوده است: باغشهری چون نگین انگشتری در میان وسعتی بیكران از باغهای بادام و گردو، پسته و تاك.

 
تجلیل از 42 مهندس معمار در قزوینتجلیل از 42 مهندس معمار در قزوین

با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی در امور معماری و شهرسازی در مراسم بزرگداشت روز جهانی معماری و اسکان بشر از 42 مهندس معمار در قزوین تجلیل شد.

 

مراسم بزرگداشت روزجهانی معماری و اسکان بشر با حضور با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین برگزار شد.

 
12