اخبار و مقالات مربوط به چهارمحال و بختیاری

استان چهارمحال و بختیاری در ناحیه مرکزی سلسله جبال زاگرس که از شمال غربی به جنوب شرقی امتداد دارد، استقرار یافته است . بلندترین نقطه استان در ناحیه غربی با 4548 متر ارتفاع ، قله ی زردکوه بختیاری و پست ترین نقطه ی آن ، ناحیه سپید دشت و لردگان در قسمت شرقی چهار محال است . کوه های مرتفع این استان ، کانون اصلی آبخیز رودخانه های دائمی زاینده رود و کارون هستند که در سراسر سال پوشیده از برف می باشند.
استان چهار محال و بختیاری از طرف گروه ایرانشناسی انجمن مفاخر معماری ایران به عنوان استان سال 1394 انتخاب شده است .

صفحه چهارمحال و بختیاری در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران
پرونده کوچ عشایر بختیاری برای ثبت جهانی آماده شدپرونده کوچ عشایر بختیاری برای ثبت جهانی آماده شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال وبختیاری گفت: پرونده ثبت جهانی کوچ عشایر بختیاری در استان تکمیل و به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارسال شده است.

 
زاگرس نشینان جامعه بختیاریزاگرس نشینان جامعه بختیاری

یکصد و هفتاد و نهمین گفتمان هنر و معماری - مردم بختیاری یا لرهای بختیاری یا ایل بختیاری از مردمان ایرانی تبار به شمار می آیند که در جنوب غربی ایران در استان های چهارمحال و بختیاری، خوزستان، لرستان، کهکیلویه و بویراحمد و اصفهان سکونت دارند. بختیاری ها به گویش بختیاری که یکی از گویش های زبان لری است، تکلم می کنند...

 
روزگار سپری شده شیر سنگیروزگار سپری شده شیر سنگی

انسان از زمانی که توانست سنگتراشی بیاموزد و به ساخت آثار و اشیای سنگی بپردازد، کم‌کم دریافت که می‌تواند باورها، اعتقادات و اندیشه‌های خود را نیز روی سنگ‌ها نقش و حک کند و به‌این‌ترتیب به آنها جاودانگی ببخشد.
از طرفی او درگذر ایام آموخت که هر حیوانی نماد و مظهر یک یا چند ویژگی و خصلت خوب یا بد است. از این‌رو؛ اسب به‌عنوان مظهر نجابت، شکوه و زیبایی، گاو مظهر فراوانی و برکت، سگ مظهر وفاداری و روباه مظهر مکر و فریب شناخته شدند. دراین‌بین شیر نیز به‌عنوان مظهر و نماد صلابت و قدرت و شجاعت دانسته شد.

 
همسایه ی آسمان (با کوچ روان بختیاری)همسایه ی آسمان (با کوچ روان بختیاری)

یکصد و شصت و ششمین گفتمان هنر و معماری
مجموعه ایل بختیاری همراه با سنن و شیوه های خاص زندگی ، به تنهایی یکی از جاذبه های بی نظیر استان چهار محال و بختیاری است . زندگی ایلی با الگوی سکونت و آداب و رسوم ویژه ، همواره مورد توجه گردشگران ، دانشجویان و دانش پژوهان علوم اجتماعی و انسانی بوده است . اگر چه در دهه های اخیر ، گروه های کثیر ایل بختیاری ، نیز همانند سایر ایلات و عشایر ایران ، یکجا نشین شده اند ، اما هنوز هم بخشی از ایل ، کوچ رو و متحرک است .

 
ثبت جهانی سبزکوه و هدف‌گذاری دولت برای احیای کارونثبت جهانی سبزکوه و هدف‌گذاری دولت برای احیای کارون

حوزه محیط‌زیست روز گذشته پر خبر بود. خبر اول اینکه تنگ صیاد سبزکوه چهارمحال‌وبختیاری در اجلاس انسان و کره مسکون (MAB) به‌عنوان یازدهمین ذخیره‌گاه زیست‌کره ایران ثبت جهانی شد.

 
قلعه اسفندیاری فرخشهر مرمت می‎شودقلعه اسفندیاری فرخشهر مرمت می‎شود

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری از آغاز عملیات مرمت و استحکام بخشی قلعه اسفندیاری فرخشهر خبر داد.

 
ضرورت حفظ هویت معماری اسلامی ایرانی در صنعتی‌سازیضرورت حفظ هویت معماری اسلامی ایرانی در صنعتی‌سازی

مدیرکل مسکن و شهرسازی چهارمحال و بختیاری گفت: حرکت به سوی صنعتی‌سازی در احداث بناها نباید به هویت معماری اسلامی ایرانی خدشه وارد کند.

 
از طبیعت زیبای دشت لاله واژگون تا روستای شگفت‌انگیز سرآقا سیداز طبیعت زیبای دشت لاله واژگون تا روستای شگفت‌انگیز سرآقا سید

فصل زیبای بهار فرصت مناسبی است تا با سفر به استان‌های خوش آب و هوای کشورمان لحظات خاطره‌انگیزی را داشته باشیم، طبیعت زیبای دشت لاله واژگون و روستای شگفت‌انگیز و پلکانی سرآقا سید از جمله مناظر بکر طبیعت در فصل بهار است.

 
قلعه سردار اسعد بختیاری موزه مشروطیت می‌شودقلعه سردار اسعد بختیاری موزه مشروطیت می‌شود

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: قلعه سردار اسعد بختیاری به زودی به موزه مشروطیت ایران تبدیل می‌شود.

 
2 اثر تاریخی چهارمحال و بختیاری در فهرست آثار ملی ثبت شد2 اثر تاریخی چهارمحال و بختیاری در فهرست آثار ملی ثبت شد

میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری از ثبت دو اثر تاریخی این استان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.