اخبار و مقالات مربوط به کرمانشاه

استان کرمانشاه (به کردی: کرماشان)‏ در غرب ایران واقع شده‌است. در طی سده‌های گوناگون به دلیل جایگاه ویژه راهبردی کرمانشاه، این شهر دارای اهمیت ویژه‌ای بوده‌است. امروزه نیز از مهم‌ترین شهرهای غرب ایران به شمار می‌رود.

صفحه کرمانشاه در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران
هجیج، روستایی پر از رنگهجیج، روستایی پر از رنگ

«هجیج» روستایی با معماری استثنایی در حوالی شهرستان پاوه در استان کرمانشاه است که هرساله مقصد بسیاری از مسافران داخلی و خارجی است.
این روستا، یکی از روستاهای پلکانی با کوه‌های سنگی، چشمه‌های خروشان و مسیر پرپیچ و خم است که چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

 
 بل را غرق نكنيد بل را غرق نكنيد

«بل» كه در زبان بابليان باستان، به معناي خداي آب است، چشمه‌اي است كه در دو كيلومتري روستاي تاريخي هجيج (شهرستان پاوه) و در فاصله كمي از رودخانه سيروان قرار دارد و آب آن پس از خروج از دل كوه، تشكيل آبشاري داده و به رودخانه سيروان مي‌ريزد. دبي متوسط اين چشمه پرآب حدود ۴۰۰۰ ليتر در ثانيه و آورد سالانه آن حدود 150 ميليارد ليتر آب شرب با كيفيت خيلي بالاست.

 
 مرثيه‌اي براي بيستون مرثيه‌اي براي بيستون

ستون چهارم بند 15: «تويي كه از اين پس، اين نبشته را كه من نويساندم و اين نگاره‌ها را مي‌بيني؛ مبادا آنها را تباه‌سازي. تا آنگاه كه توان داري، آنها را به همين‌گونه نگاه‌دار.» در كتيبه بيستون داريوش بعد از شرح قدرت شاهنشاهي‌اش و پيروزي‌هايي كه داشته است در انتها اين جمله را مي‌گويد. زماني كه به وضعيت اكنون كتيبه بيستون نگاه مي‌كنم با خود مي‌گويم به احتمال زياد مخاطب داريوش بيش از هر كسي ساكنان قرن 21 بوده‌اند.

 
مرثيه‌اي براي کوچکترین رودخانه جهان مرثيه‌اي براي کوچکترین رودخانه جهان


آرمان- سندوس محمدي: اين روزها سدسازي در نقاط مختلف كشور تبديل به يك خطر بزرگ براي تاريخ، فرهنگ و محيط زيست كشور شده است. يكي از سدهايي كه چند سالي است پيرامون ساخت آن انتقادات بالا گرفته است سد داريان در منطقه غرب كشور است. نابود شدن نصف روستاي هجيج، شبهه‌هایی درباره نابودي چشمه بل و نابودي هزار هكتار جنگل و مرتع درجه يك كه در مسير ساخت سد هستند تنها بخشي از خساراتي است كه سدسازي كارشناسي نشده به بار مي‌آورد.

 
باززنده سازی کتیبه ای تاریخی در تاق بزرگ تاق بستان باززنده سازی کتیبه ای تاریخی در تاق بزرگ تاق بستان

سنگ نبشته هاى تاريخى از مهمترين اسناد به جاى مانده از گذشته هستند كه پيام رسان انديشه هاى افراد، ميزان نفوذ مذهبى، و قدرت اجتماعى و سياسى آنها درجهان، در يك كشور و حتى حوزةكوچك محل زندگى آنهاست. بنابراين، رمزگشايى از هر پيام سبب روشن شدن بخشى از تاريخ مى شود. پيام ها نيز به تبع نگارندة آنها متفاوت اند.

 
نقش برجسته بیستوننقش برجسته بیستون

مهمترین و مشهورترین اثر باستانی در محوطه کوه بیستون، نقش برجسته و کتیبه داریوش بزرگ می باشد که به نخستین سال فرمانروایی داریوش بزرگ از زبان خود او می پردازد. با آشنا شدن با این اثر باستانی می توانیم خط میخی پارسی باستان را بشناسیم و در مورد پوشاک، طرز آرایش سر و صورت، اسلحه شناسی و اعتقادات مذهبی مردمان 2500 سال پیش در امپراطوری هخامنشیان، اطلاعات ارزنده ای بدست آوریم.

 
کرند غرب (شهرستان دالاهو)کرند غرب (شهرستان دالاهو)

شهرستان (دالاهو) با مساحت 1970 کیلومتر در غرب استان کرمانشاه واقع است . این شهرستان به مرکزیت شهر (کرند) دارای دو بخش به نام های (مرکزی ) و (گهواره ) است که از پنج دهستان گوران ، قلخانی ، بان زرده ، ریجای و بیوه نیج تشکیل شده و در مجموع دارای 156 روستا است .

 
حجیج: طراحی منظر و معماران مكتب نرفته!حجیج: طراحی منظر و معماران مكتب نرفته!

مهندس سید علیرضا قهاری : حجيج آرميده در بخش كوچكي از دامنه زاگرس شمالي، روستاي هزار سالة منطقه اورامان در فاصله 20 كيلومتري غرب پاوه (استان كرمانشاه) كه پس از گذشت از راه‌هاي پرپيچ‌وخم و صعب‌العبور زاگرس، آن را در مي‌يابي، در حالي‌كه رود خروشان سيروان ، در عمق دره‌هاي عميق، عبورت را همراه است و قله‌هاي سر به فلك كشيده و پرصلابت، ورودت را به سرزمين رازهاي سربه مُهر، ندا در مي‌دهد. خود را كاشفي مي‌يابي كه در اين عصر (عصر ارتباطات و دهكده‌ جهاني) ، انگار هنوز ميهن‌ات را نديده‌اي. اينجا ايران است!