اخبار و مقالات مربوط به کرمان

استان کرمان در جنوب شرقی ایران قرار گرفته و با در بر گرفتن بیش از ۱۱ درصد از وسعت ایران، از استان‌های مهم و تاریخی کشور به حساب می‌آید.

صفحه کرمان در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران
سفر به شهر آپارتمان‌هاي سه هزار سالهسفر به شهر آپارتمان‌هاي سه هزار ساله

ميمند يکي از شگفت‌انگيزترين روستاهاي باستاني ايران است. اين روستاي 3 هزار ساله که در دل کوه ساخته شده، قرار است به زودي در فهرست ميراث جهاني هم به ثبت برسد. سفر به اين روستا، سفر به قلب تاريخ سکونت در ايران است.

 
 خسارت زمین‌لرزه‌ها و پیشگیری سوانح در ایران خسارت زمین‌لرزه‌ها و پیشگیری سوانح در ایران

در آستانه سالروز زمین‌لرزه پنجم ‌دی‌ ١٣٨٢ بم قرار گرفته‌ایم؛ روزی که سالروز پرتلفات‌ترین زمین‌لرزه ایران در قرن گذشته است و مناسبت آن بالاخره بعد از پنج‌ سال مجددا به‌عنوان «روز زلزله و ایمنی» به تقویم ایران بازگشت. در این سالروز معمولا به جای ارزیابی علمی و واقع‌بینانه روی میزان آسیب‌پذیری کشور و مرور بر سطح ریسک در نواحی لرزه‌خیز ایران به یادی مختصر از جان‌باختگان زمین‌لرزه بم (عمدتا توسط خود بمی‌ها) و همچنین برگزاری چند نشست تخصصی در مؤسسات پژوهشی و تخصصی (که آن هم به‌تازگی کمتر برگزار می‌شود) پرداخته می‌شود.

 
روستای میمندروستای میمند

روستای تاریخی «میمند» که اخیرا در اجلاس جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید، تنها یک اثر باستانی برای دیدن نیست، حضور در میمند این شانس را به هر بازدیدکننده ای می دهد که در اتاقک های خاصی اتراق کند که از چندهزار سال پیش، محل تولد، زندگی و در گذشت نسل های متعدد از ساکنان این سرزمین بوده اند.

 
شکر اللهشکر الله

نام اثر: مسجد جامع کرمان
ثبت تاریخی 276
مسجد جامع یا مظفری از ابنیه تاریخی قرن هشتم ه . ق است . این بنا از لحاظ دارا بودن سردر عالی، محراب، کاشیکاری معرق و کتیبه تاریخی در عداد آثار تاریخی مشهور کرمان است. تاریخ پایان کتیبه ان به سال 750 هجری قمری می باشد.

 
باغ هرندی، کرمانباغ هرندی، کرمان

مجموعه‌ی باغ هرندی کرمان واقع در ابتدای خیابان فردوسی یکی از ساختمان‌های عهد قاجار این شهر است که وجود دو موزه «باستان‌شناسی» و «سازهای سنتی» در آن باعث شده تا این بنا اعتباری بیش از گذشته برای کرمانی‌ها و علاقه‌مندان به سازهای سنتی و آثار باستانی داشته باشد.این باغ در دوره‌ی قاجار توسط «عدل‌السلطنه» یکی از صاحب منصبان نظامی آن دوره بنا نهاده شد و در سال 1313 شمسی به مبلغ 40 هزار تومان به مرحوم ابوالقاسم هرندی که یکی از تجار مطرح کرمان بود فروخته شد.

 
باغ شاهزاده، ماهانباغ شاهزاده، ماهان

باغ شاهزاده در دامنه كوه جوپار و در بستر كويري، در فاصلة 35 كيلومتري جنوب‎شرقي شهر كرمان و در فاصله 6 كيلومتري شهر ماهان در مسير جاده كرمان - بم در استان كرمان در نزديكي ارتفاعات جوپار بنا گرديده است. اين باغ در عصر قاجار در دوران يازده ساله فرمانفرمايي عبدالحميد ميرز ناصرالدوله (1298 هـ . ق تا 1309 هـ . ق) احداث گرديده است.

 
باغ سنگی، سیرجانباغ سنگی، سیرجان

باغ سنگی در 45 كیلومتری جنوب شرقی سیرجان و در نزدیك روستای بلورد قرار دارد. شاید زمانی که در یکی از روزهای سال 1340 درویش خان گنگ اسفندیارپور به نشانه اعتراض به از دست دادن زمین‌هایش در کشاکش ماجرای اصلاحات ارضی درخت‌های خشک شده باغش را با سنگ‌ها تزیین کرد هرگز فکر نمی کرد روزی این باغ جزو جاذبه‌های گردشگردی استان کرمان محسوب شود و به اندازه‌ای معروف و مطرح شود که عکاسان و گردشگران برای دیدن و عکاسی و جاودانه ساختن آن از هر گوشه و کنار کشور راهی آن شوند.

 
سفری به کرمانسفری به کرمان

خوبچهر کشاورزی : ها بَلِه ، بفرما
کِلوتای شهداد که میگن این جُیِه.(این جاست)
بلافاصله بعد از ایستادن خودرو،عبارت بالا، شرحی بود که راهنمای سفر ما که خود از اهالی کرمان، شاعر پیشه و باز نشسته آموزش و پرورش و مسلط به زبان انگلیسی بود، با شور فراوان در آخرین عصر سفر چهار روزه ما به کرمان، برزبان آورد.

 
میمند صخره ایمیمند صخره ای

این روستای صخره ای و دستکند در دهستان میمند از توابع شهر بابک در استان کرمان بین شهرهای یزد، کرمان و شیراز قرار داردو با شماره 4135 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 
12