اخبار و مقالات مربوط به گلستان

کارگروه ایرانشناسی در انجمن مفاخر معماری ایران، استان گلستان را به عنوان استان سال 92 انتخاب نمود. استان گلستان در شمال ایران قرار دارد و با استان های مازندران، سمنان و خراسان شمالی همسایه است. خلیج گرگان و شبه جزیره آشوراده هنوز بهشت پرندگان مهاجر هستند. و صیادان بندرترکمن مرغوب ترین و گران ترین خاویار جهان را با صید ماهیان خاویاری تولید می کنند. ...

صفحه گلستان در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران
سایت گردشگری آشوراده میانکاله را نابود می‌کندسایت گردشگری آشوراده میانکاله را نابود می‌کند

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، تبدیل آشوراده به سایت گردشگری را باعث نابودی تالاب میانکاله به‌عنوان نخستین تالاب ثبت شده در کنواسیون رامسر دانست.

 
طرح گردشگری آشوراده به هیات دولت می‌رودطرح گردشگری آشوراده به هیات دولت می‌رود

طرح مطالعات گردشگری و طبیعت‌گردی جزیره آشوراده پس از ۱۱ ماه پایان یافته و با نقشه‌های اجرایی آن، آماده تقدیم به هیات دولت است.به گزارش «ایسنا» معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان با اعلام این خبر در همایش «گلستان، مقصد گردشگری» که در گنبد کاووس برگزار شد، گفت: «اجرایی شدن طرح گردشگری جزیره آشوراده که مصوب سفر آذرماه 93 هیات دولت به گلستان است، از مطالبات عمومی مردم این استان به شمار می‌آید.»

 
آشوراده زیر تیغ سرمایهآشوراده زیر تیغ سرمایه

فاطمه ظفرنژاد :‌تفاهمنامه آشوراده، برای واگذاری بخشی از منطقه حفاظت شده میانکاله، برای احداث تاسیسات اقامتی و گردشگری میان سازمان محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سال گذشته امضا شد. 190 سازمان مردم نهاد از سراسر ایران و شمار زیادی از استادان بزرگ محیط زیست کشور، شمار زیادی از کارشناسان صدوق بدنه سازمان محیط زیست از جمله مشاور عالی این سازمان، با امضای این تفاهمنامه مخالفت کردند.

 
آشوراده، نیازمند ساماندهی پیش از گردشگریآشوراده، نیازمند ساماندهی پیش از گردشگری

جزیره آشوراده شاید همان جزیره آبسکون باشد که محمد خوارزمشاه به آنجا گریخت تا از دست مغولان در امان بماند. اکنون قلعه تاریخی جزیره به کمینگاه شکارچیان تبدیل شده است و می خواهند در آن هتل بسازند.
به گزارش مهر، آشوراده ارزشمندترین دارایی بندر ترکمن است، جزیره ای که برخی از مورخان و سفرنامه نویسان می گویند یا بخشی از جزیره مفقود شده آبسکون است، یا جزیره ای متفاوت از آن.

 
آشوراده، ميانكاله را تهديد مي‌كند آشوراده، ميانكاله را تهديد مي‌كند

مشاور سازمان حفاظت محيط زيست ضمن اظهار نگراني درباره طرح گردشگري آشوراده گفت: حتي در سوئيس هم نتوانسته‌اند در پناهگاه حيات وحش طرح گردشگري بدون آسيب به طبيعت ايجاد كنند. اسماعيل كهرم در واكنش به اظهارات معاون سرمايه‌گذاري سازمان ميراث فرهنگي كه انتقادات وارد بر طرح گردشگري را توهم و خيال خوانده و عنوان كرده است كه قرار نيست طرح گردشگري اين منطقه با فعاليت‌هاي آسيب‌زا همراه باشد

 
نفسهای آلاچین ترکمن به شماره افتادهنفسهای آلاچین ترکمن به شماره افتاده


آلاچیق ترکمنی از رشته های قدیمی و پرپیشینه صنایع دستی در گلستان است که نفسهایش به شماره افتاده و رو به منسوخ شدن است.
به گزارش خبرنگار مهر، ماشینی شدن زندگی و تغییر وضعیت زندگی از روستایی به شهری و عوامل دیگر سبب شده تا امروزه کمتر هنرمندی در تولید آلاچیق فعال باشد و هنرمندان این رشته نیز همانند هنرشان به فراموشی سپرده شده اند.

 
سفـری به دژ سفیـــد ایرانسفـری به دژ سفیـــد ایران


در استان گلستان صدها تالاب و آبگیر وجود دارد که می‌توانید پس از خروج از آق قلا به سمت آنها بروید، اما ما شما را به آب‌بندی زیبا و فرح بخش به نام سد وشمگیر دعوت مي‌كنيم که از دیدن آن پشیمان نخواهید شد.

 
قابوس بن وشمگیرقابوس بن وشمگیر

ابوالحسن قابوس بن وشمگیر بن زیار دیلمی ملقب به شمس المعالی، از امیران سلسلسه زیاری، شاعر وخوشنویس بود. وی صاحب گرگان و طبرستان و فرزند امیر وشمگیر بن زیار بود.

 
میردامادمیرداماد

سید محمد باقر استرابادی معروف به میر داماد از دانشمندانی است که تاکنون چنانکه باید شناخته‏ نشده است.میر داماد از استادان فیلسوف نامی عصر اخیر ایرانی صدر الدین شیرازی معروف به صدر المتألهین‏ بوده و در اندیشه و آثار او مانند هراستاد صاحب‏نظر در اندیشه و آثار شاگردش اثر گذاشته است.