اخبار و مقالات مربوط به یزد

استان یَزد از استان‌های ایران است. مرکز آن شهر یزد است.یزد منطقه‌ای خشک و بیابانی است. گروه بزرگی از زرتشتیان ایران در استان یزد و بویژه شهر یزد زندگی می‌کنند. زبان مردم استان یزد فارسی با لهجه یزدی است.

صفحه یزد در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران
دویست و چهل و هشتمین گفتمان هنر و معماری  یزدِ من ، ثبت شد به مناسبت ثبت جهانی شهر یزددویست و چهل و هشتمین گفتمان هنر و معماری یزدِ من ، ثبت شد به مناسبت ثبت جهانی شهر یزد

یزد، همچون نگینی در کویر مرکزی ایران می درخشد، آثار تاریخی آن مجموعه ای بی نظیر از بناهای معماری ایران است، بناهایی که غالباً به دوره سلجوقیان تعلق دارند و نشان دهنده هنر زیبایی در آن زمان هستند.

 
هنر معماری یزد به پایگاه والای خود رسیده استهنر معماری یزد به پایگاه والای خود رسیده است

اشاره: دومین مجمع جهانی حفاظت بناهای خشت خام از روز شنبه این هفته در یزد تشکیل شد.در این مجمع گروهی از کارشناسان معماری از چهار گوشه جهان گردآمده‌اند تا درباره حفاظت آثار و بناهای تاریخی خشت خام بحث و گفتگو کنند.

 
نیم  نگاهی به آثار تاریخی استان یزد  نیم نگاهی به آثار تاریخی استان یزد

کشور ایران در دوران تاریخی خود در چندین نوبت مورد تاخت و تاز قرارگرفته و در هر نوبت خسارات بی شماری به کشور وارد شده است و این تاخت و تازها ره آوردی نیز در پی داشته است و آن ره آورد نفوذ فرهنگی و هنری و دین اسلام بوده است . استان یزد گویای تمدن کهن است .

 
مسجد جامعی: جامع الخیرات یکی از القاب مهم یزد است‏مسجد جامعی: جامع الخیرات یکی از القاب مهم یزد است‏

یزد- خبرنگار اطلاعات: عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به این که جامع الخیرات یکی از القاب بارز یزد است، گفت: یزد نمونه و الگوی فرهنگ تمدنی است که کمتربه آن اشاره شده است.

 
در ستایش سرزمین خشت و خورشید در ستایش سرزمین خشت و خورشید

حبیب الله شیبانی - سخن اسفند ۱۳۹۴ : اگر خشت های مقدس این آب و خاک ، این هدیه های ناب خورشید ، دانه دانه اش غنیمتی بود ربودنی ، مانند نگین های درخشان تمدن این سرزمین ، به یغما رفته بود ، لابد تاکنون . اما خشت های جادویی ، با در هم تنیدگی شان ، نمایش بالندگی خاک این وادی مقدسند . استوار ، بر پای ایستاده اند تا پاسدار میراث معنوی تمدنی باشند که غبار سهو و فراموشی ، از چشم جهان پنهانشان نگه داشته .

 
بازار یزد و بازارچه‌های پیرامونی آن در دویست سال اخیربازار یزد و بازارچه‌های پیرامونی آن در دویست سال اخیر

معرفی کتاب : چاپ اول: ۱۳۹۱ قطع سلطانی، ۲۶۴ص
بازار یزد از بازارهای عمده در شهرهای کهن ایران است که با دارابودن برخی ویژگی‌های مشترک با دیگر بازارها از جمله در برداشتن عناصر پایه‌ای مسجد جامع و راسته، برخورداری از نظام مکان‌یابی عناصر کالبدی، وجود نظام سامان‌دهی مشاغل و حرف، تأثیرگذاری در تکوین و شکل‌پذیری بافت کالبدی شهر موقعیت شاخصی را در بین دیگر بازارهای مرکز ایران دارد.

 
به روایت روزهابه روایت روزها

در بهار که فصل زائیدن گوسفندها بود، فصل پر برکت بیابان، با بوته های وحشی که در سبزی تلخ پر جوهر خود یاداور مهجوری و مقاومت گذشته ایران اند.
در سال های ترسالی این بیابان و این گوسفند، در ماه اردیبهشت دیدن بود: صحرای خاص ایران، دنیای شبانی، دنیای دام و چراگاه، بوی سمج گیاههای سرزمین پرآفتاب و کم باران، همراه با بوی نم خاک، ریگ و سبزه و گوسفند، که با هم یک کل تشکیل می دادند و آنگاه آرامش بی دریغی که بر سراسر دشت گسترده بود، چون روزگاران یعقوب و شعیب و موسی، همانگونه با دلو کشیدن آب از چاه، مانند دختران شعیب، همه چیز طبیعی و خام، که بی واسه صنعت، از طبیعت داده می شد و انسان نیازمند، دست به گرفتنش دراز می کرد. این پایگاه های گوسفند بین دو تا سه فرسخ با ده، فاصله داشتند و در اطراف گسترده بودند.

 
نگاهی به احیای بناهای تاریخی در فهادان یزدنگاهی به احیای بناهای تاریخی در فهادان یزد

بافت‌های تاریخی میراثی گرانقدر از گذشتگان این سرزمین و جزئی از هویت و شناسنامه فرهنگی ساکنان اصلی شهرها هستند؛ میراثی که به‌عنوان ثروت فرهنگی لازم است با بهترین شیوه حفظ شود و به نسل آینده برسد.

 
عقدا مهجــور مانده‌استعقدا مهجــور مانده‌است

روستای عقدا از روستاهای تاریخی استان یزد است که دیدنی های جالب توجهی دارد و به دلیل وجود همین بناهای تاریخی مورد توجه گردشگران است‌.
عقدا یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین روستاهای بخش مرکزی اردکان است که در 48 کیلومتری اردکان و در مسیر راه تهران ـ بندرعباس قرار گرفته‌است‌.

 
کریم یزدی عبدویکریم یزدی عبدوی

این مسجد بزرگ در بازار منسوب به ملا اسمعیل واقع در جنوب میدان خان قرار دارد و از مستحدثات و اثر همه بلند آخوند ملا اسمعیل عقدائی است