اخبار و مقالات مربوط به ایرج اعتصام

ایرج اعتصامایرج اعتصام عضو انجمن مفاخر معماری ایران
همكاری با مهندسین مشاور نقش جهان پارس از 1373
موسس و مدیرعامل موسسه اعتصام و همكاران از 1376
عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران
عضو فدراسیون بین المللی مسكن و طرح ریزی، لاهه، هلند
عضو انجمن بین المللی علوم مسكن، میامی، فلوریدا
عضو جامعه بین المللی اكیس تیكس، آتن، یونان
عضو انجمن بین المللی مطالعات محیط های سنتی، بركلی، آمریكا
عضو انجمن معماران و انجمن شهرسازان آمریكا
عضو هیات امناء انجمن مفاخر معماری ایران
صفحه ایرج اعتصام در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران
 نظام مهندسی سازمان‌یافتگی لازم را ندارد نظام مهندسی سازمان‌یافتگی لازم را ندارد

معاون وزیر مسکن پیش از انقلاب، در صندلی داغ ساختمان: مهندسان منظم‌تر از معماران هستند! نخواستم همراه با یک موج بیایم و بروم.
پروفسور ایرج اعتصام که بالغ بر نیم قرن فعالیت در عرصه معماری و شهرسازی کشور و بین‌الملل را در کارنامه کاری خود دارد، در صندلی داغ ساختمان به سوالات بسیاری درباره مقایسه عملکرد وزارت راه و شهرسازی قدیم و وزارت راه وقت، سازمان نظام مهندسی ساختمان، مشکلات موجود در مسیر تأمین مسکن و... پاسخ داد.

 
حسین بن علی بن احمد المسافر البنا اللاهیجانیحسین بن علی بن احمد المسافر البنا اللاهیجانی

« به واقع در اراضی کشاچاک واقع و مجموعه ای شامل محوطه مستطیل شکل محصور در میان چهار دیوار است که با نوعی سنگ معروف تخت به لانه و ملاط گچ ساخته شده است، رابینو درباره این بنا چنین نوشته است:
«آن طرف آب سمام، مقابل شهر قدیم سمام، بنایی است که به نام «سرتربت» شهرت دارد. در حیاط این بنا، گورهای سلطان محمدکیا والی لاهیجان که سال 883 فوت شد و پسرش میرزا علی کیا که سال 912 کشته شد و پری سلطان دختر سلطان محمد که در سال 908 ه . ق فوت شد و گور حسنی که در سال 902 ه . ق بمرد، در اینجاست.»

 
سبک شناسی و مبانی نظری در معماری معاصر ایران سبک شناسی و مبانی نظری در معماری معاصر ایران

معرفی کتاب : نویسنده : دکتر وحید قبادیان - ناشر : موسسه علم معمار - سال نشر : چاپ دوم ۱۳۹۲

 
آیا معماری امروز ایران محصول انقلاب اسلامی است ؟  آیا معماری امروز ایران محصول انقلاب اسلامی است ؟

معماری، به مثابه فراورده‌ای كه بر اخلاق و بر فرهنگ انسان‌ها متكی است و معماری به مثابه پدیده‌ای كه برای زاده‌شدن‌اش بذری لازم است و برای پرورانیدن‌اش باید تغذیه شود، می‌تواند مورد سنجش و ارزیابی ما قرار گیرد تا هر آینه لازم باشد، شرایط بذرافكنی و پرورش آن را، به قصد متعالی كردن دگرگون كنیم.

 
شب معمارشب معمار

گزارش مختصری از برگزاری مراسم دومین شب معمار و رونمائی کتاب 75 سال معماری معاصر ایران یکشنبه 12 دی ماه 1389

 
مفهوم محيط انسانیمفهوم محيط انسانی

ايرج اعتصام - در نحوه برداشت مردم و دولت‌ها از مفهوم محيط انساني، پراكندگي چشم‌گيري در سطح جهاني وجود دارد. به همين ترتيب مطالعاتي كه تاكنون صورت گرفته، اعم از بررسي‌هايي كه محيط انساني را از نقطه‌نظر خاصي مانند آلودگي هوا يا آب مورد توجه قرار داده و يا بررسي‌هايي كه به شكل جامع‌تري مسائل محيط انساني را مورد تجزيه و تحليل قرار مي‌دهند. به‌علت پراكندگي، اثرات واقعي خود در جامعه كنوني از دست داده‌اند. گسترش سريع شهرها در كشورهاي صنعتي به‌علت هجوم جمعيت، خيلي زود با اين واقعيت ناگوار روبرو شد..

 
--

محمد امین میرفندرسکی در آستانه چهلمین سالگرد تحول دانشکده هنرهای زیبا صبح روز چهارشنبه 20 خرداد بر اثر بیماری سرطان در بیمارستان ایرانمهر تهران از دنیا رفت و با حضور اندک معماران ایرانی 23 خرداد ماه از مقابل خانه هنرمندان ایران تشییع و در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد. این معمار گرگانی بیش از 40 سال تلاش کرد تا بتواند اندک تغییر و تحولی هم در آثار ساخته شده ، هم در تفکر اساتید و هم در سیستم آموزشی رشته معماری در دانشگاه های ایران ایجاد کند...

 

سيد عليرضا قهاري رئيس انجمن مفاخر معماري ايران: كتابخانه ها به دليل كاركردي كه دارند داراي معماري خاص بوده كه به علت پيشرفت فناوري در زمينه توليد و ارايه اطلاعات شكل ظاهري و محتوايي اين نوع بناها در حال تغيير است. كتابخانه ها داراي يك مخزن براي نگهداري كتاب هاي ارزشمند و يك سالن براي مطالعه بوده كه معمولا از كمترين امكانات رفاهي مانند گرمايش و سرمايش مناسب مورد نياز برخوردارند. امروزه در شهرهاي مختلف از فضايي استفاده مي شود كه براي كتابخانه مناسب نيست به همين دليل مراجعه كننده ها ترجيح مي دهند كتاب را به امانت گرفته و در محل ديگري مطالعه كنند...

 
«اسرار شيدايي»  زندگي‌نامه و جنبه‌هاي دانشگاهي معمار ايراني«اسرار شيدايي» زندگي‌نامه و جنبه‌هاي دانشگاهي معمار ايراني

دكتر ايرج اعتصام معمار پيشكسوت در مراسم رونمايي از كتاب «اسرار شيدايي» گفت: كتابي كه زندگي‌نامه من است و «اسرار شيدايي » ناميده شده، مصاحبه‌هايي را دربرمي‌گيرد كه بهاره وهاب‌زاده با من انجام داده‌ است.

 
اعتصام: مدرنیسم عامل مشکلات معماری ما نیستاعتصام: مدرنیسم عامل مشکلات معماری ما نیست

خبرگزاری میراث فرهنگ_فرهنگ وهنر_دکتر ایرج اعتصام ، استاد بازنشسته معماری که در نشست هفته معمار حضور داشت، انداختن گرفتاری های معماری امروز را به گردن مدرنیسم یک اشتباه خواند.
این عضو انجمن مفاخر معماری که در نشستی با موضوع معماری وتدسعه پایدار حضور داشت،گفت:« مشکل مدرنیسم نیست، بلکه نحوه نگرش وبهره برداری از این مدرنیسم است که مشکل آفرین است. زیرا پایداری در برابر ناپایداری قرار می گیرد و پیش از این غرب هم همین مشکلات را پشت سر گذاسته است.»