اخبار و مقالات مربوط به بهروز حبیبی

بهروز حبیبیبهروز حبیبی عضو انجمن مفاخر معماری ایران
صفحه بهروز حبیبی در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران
باغ ایرانی را چگونه مرمت کنیم؟باغ ایرانی را چگونه مرمت کنیم؟

در میانه ی سربریدن ها و تجاوزها و ویرانی های داعش که بخشی از فرهنگ این دوره ی جهان هنگام جنگهای سوم جهانی شده بازهم به باغ ایرانی بپردازیم، نه از بیکاری و یا دلخوشی از دادن شعار یا تکرار مکررات، که در تکرار هیچ هنری نهفته نیست

 
باغ ایرانی چیست؟باغ ایرانی چیست؟

باغ ایرانی عبارت است از یک چهار دیواری اختیاری که محصور است به دیوار. و دیوارش حمام دارد و حمامش دلاک. و چون دلاک دارد آب دارد و آب روان دارد و چون روانست شیب دارد.

 
همایش بیابان زدایی؛ مادر زمین، بیابان و مردم؛همایش بیابان زدایی؛ مادر زمین، بیابان و مردم؛

ضوابط جاری معماری و شهرسازی، پیشنهادهایی برای معماری و برنامه ریزی اکولوژیک و بیهودگی دروس دانشگاه ها در رابطه با معماری اکولوژیک؛ فرخ باور- 26 خرداد 95

 
معماریِ-معاصرِ-ایرانیمعماریِ-معاصرِ-ایرانی

سخن ماه اردیبهشت - دوران را بسنجیم. شاید به مشکلات و پیچیدگی ها و رفتارها و ماهیتش پی بردیم. آنوقت اگر درد را تشخیص دادیم، دلیل ماهیت معماریش را هم درک کردیم، برایش مانند دکترهای انساندوست و خوب و باوجدان، دارو تجویز می کنیم و نسخه می پیچیم.

 
معماری و اسپاگتی در چینمعماری و اسپاگتی در چین

مدت زمان بسیار طولانی و از چندهزار سال پیش از میلاد مسیح، سه سرزمین چین و هند و ایران هم مرز بودند و این سه تمدن با حفظ ویژگی های بسیار زیاد خود، بر همدیگر اثر بسیار گذاشتند و در هم ترکیب شدند. اما از وقتی که دولت های دیگر در این میان بوجود آمدند ایرانی ها و روشنفکرانشان بیشتر به غرب پرداختند. وقت آنست کمی به عقب و به شرق بپردازیم.

 
تک و پاتک ایران اسلامیتک و پاتک ایران اسلامی

پسر معتاد دست و پا بسته و خوار و ذلیل شده ی ما از ته دل و جگرش فریاد می زد "سمیه نرو! سمیه نرو!". سمیه ی زیبا و مهربان و کارگر خانه فروخته شده بود اما خودش نمی دانست و وقتی که برادر معتاد از او پرسید، به رویش نیاورد تا روی برادر بزرگتر و مسبب فروش و گرفتن شیربها زمین نیفتد و پذیرفت قربانی شود.

 
آیا سرنوشت مردم تابعی از انتخابات مجلس است؟آیا سرنوشت مردم تابعی از انتخابات مجلس است؟

انتخابات و مجلس نمایندگان هیچوقت یک آیینه ی تمام قد سنگی و صاف برای دیدن اوضاع و وضعیت معیشت مردم نبوده و برعکس، همیشه یک انعکاس غیر واقعی، غیر مستقیم و از شکل افتاده ی واقعیت است که در اوضاع و شرایط گوناگون، غیر واقعی و غیر مستقیم بودن آن کم و زیاد می شود.

 
 اگر قرار شود در باره ی معماری مصاحبه کنم؛ اگر قرار شود در باره ی معماری مصاحبه کنم؛

فرخ باور- اول مه 2016، روز جهانی کارگر.
از کجا آغاز کنم؟ مخاطب کیست و چه پرسش هایی دارد؟ مخاطب هرکس که باشد اما بیشتر از من با جامعه ارتباط دارد و با سن کمتر خود، آینده ای طولانی تر و نگرانی هایش بیشتر و در برابر مسائل و مشکلات پاسخ هایش کمتر است.

 
فرم و فرمالیسم در فرهنگ، سلیقه و معماریفرم و فرمالیسم در فرهنگ، سلیقه و معماری

فرخ باور (سخن آذر ماه 1394) : شبح وحشتناکی روی ذوق و سلیقه و فرهنگ معماری ایران نشسته و آن را به شکل و شمایل خود در آورده است. نه تنها خود نمایی میکند، که همه چیز را یکسان و یکنواخت و آخرسر خفه می کند. هرچیزی در زیست بوم شکل و فرم دارد که از عملکرد خاص در زیست بوم و ماندگاری آن برآمده است. شکل در معماری معنا دارد و معنای آن شاخه ها و رگه ها دارد. معنای آن از زندگی بر می آید.

 
مقدمه بر فیلم محمد رسول اللهمقدمه بر فیلم محمد رسول الله

فرخ باور : با این شایعه که این فیلم بزودی در تلویزیون به نمایش خواهد آمد، بایکوتی بر علیه فیلم در کار است که مانند خود زنی است. اما از چند جنبه می توان به این تفسیر وارد شد و نمی توان انتظار داشت تفسیر چنین فیلمی زود و همینجا به پایان برسد. همین که این روایت و فیلمنامه و سریال بس طولانی تر فیلم سه ساعته ای که اینجا می بینیم باعث بحث و گفتگو نه تنها در میان ایرانی ها که در جهان اسلام می شود جای شکر دارد زیرا در این اوضاع داغ میلیون ها نفر را به حقایق و وقایعی آشنا می کنند که نمی دانند و لازم است بدانند و کنجکاوی کنند ...