اخبار و مقالات مربوط به سید محمد بهشتی

سید محمد بهشتیسید محمد بهشتی عضو انجمن مفاخر معماری ایران
عضو هیات مدیره سازمان زیبا سازی شهر تهران از 1368
عضو هیات امناء بنیاد سینمای فارابی از 1376
عضو هیات علمی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از 1376
عضو هیات امناء بنیاد آفرینش های هنری از 1378
عضو پیوسته و رئیس گروه معماری و شهرسازی فرهنگستان هنر از 1378
عضو شورای سازمان زیبا سازی شهر تهران از 1378
عضو هیات امناء بنیاد رودكی از 1381
عضو شورای معماری و شهرسازی بم از 1382
عضو گروه سینمایی فرهنگستان هنر از 1384
عضو موسسه فرهنگی ایكوموس ایران از 1384
صفحه سید محمد بهشتی در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران
کرونا مفهوم خانه را  بازگردانده استکرونا مفهوم خانه را بازگردانده است

طی 7دهه اخیر بسیاری از فضاهای خانه‌های قدیمی از جمله انبار و صندوقخانه به حکم بلا‌استفاده‌بودن حذف شدند اما واقعیت این است که این فضاها انعکاس معمارانه باور به «روز مبادا» بود
کرونا مفهوم خانه را بازگردانده است


 
«نوروز بزرگتر از نسیان ماست»«نوروز بزرگتر از نسیان ماست»

در طول سال این ثانیه‌ها و دقیقه‌ها و ساعتهایند که تصور ما از زمان را می‌سازند.

 
مراقب نفرین آثار تاریخی باشیم مراقب نفرین آثار تاریخی باشیم

برای اینکه در ایام نوروز بازدیدها به بناهای تاریخی ضرری وارد نکنند باید مواظب باشیم، یعنی وقتی از بازدید برمی گردیم نباید اثر تاریخی ما را نفرین کند، در حالی که در بسیاری از شهرها همواره شاهد این هستیم که فشاری که در ایام نوروز به آثار تاریخی وارد می‌شود، بسیار خسارت بار است.

 
تونل‌ها و بزرگراه‌ها نشانه بحران مدنیت استتونل‌ها و بزرگراه‌ها نشانه بحران مدنیت است

افرادی ماسک‌به‌صورت که با سرعت از کنار هم می‌گذرند، رنگ‌های گم‌شده در غبار و دود و آسمانی که در بیشتر روزهای سال نه آبی است و نه منظره‌ای از کوه و باغ و سبزی دارد. این تصویر ما تهرانی‌ها از خودمان و شهرمان در روزمر‌گی‌هایی است که اسمش را زندگی گذاشته‌ایم.

 
حفاظت ازآثار باستاني با پخش مقصدهاحفاظت ازآثار باستاني با پخش مقصدها

در ايام عيد كه حجم بازديد از آثار باستاني افزايش مي‌يابد، احتمال آسيب به اين آثار بيشتر مي‌شود. با پيگيري چند برنامه مختلف مي‌توان از حجم آسيب‌ها كاست. قبل از هر چيزي توصيه من اين است كه مردم امسال مقصدهاي متفاوتي را كه تاكنون نرفته اند، براي سفر انتخاب كنند. بسياري از مردم تصور مي‌كنند كه تنها چند شهر خاص در كشور مانند شيراز و اصفهان جاهاي ديدني طبيعي و تاريخي مهمي دارند، در صورتي كه نقاط مختلف ديگر در كشور ما هم اين ظرفيت‌ها را دارند و مي‌توانند پذيراي حجم قابل توجهي از مسافران باشند.

 
 كريسمس از شب يلدا گرفته شده است كريسمس از شب يلدا گرفته شده است

ايرانيان در طي اين سال‌ها نشان داده‌اند نمي‌خواهند رسوم تاريخي‌شان كه ريشه در هويت آنها دارد فراموش شود و به همين دليل رسومي مانند شب يلدا و نوروز را هميشه هرچه پرشورتر برپا مي‌كنند. با سيد محمد بهشتي شيرازي رئيس پژوهشگاه ميراث فرهنگي درباره طولاني‌ترين شب سال و كاركردهاي آن در سنت ما ايرانيان به گفت‌وگو نشستيم كه در ادامه مي‌خوانيد

 
دست کندها؛ معماری بی‌تکلف در اقلیم طبیعت و فرهنگدست کندها؛ معماری بی‌تکلف در اقلیم طبیعت و فرهنگ

سیدمحمد بهشتی (سخن آبان ماه 1394) : معماری در جهان از تنوع در اقلیم، طبیعت و فرهنگ شکل گرفته و معماری دست کند نیز جدای از معماری جهان و اصل تنوع در اقلیم، طبیعت و فرهنگ نیست.
معماری دست کند فاقد تزیینات و فرو رفته در حجاب است. اگرچه بی‌پرده خود را معرفی می‌کند. اما زبان معماری دست کند در طول تاریخ بسته ماند و این شیوه از معماری نتوانست از ویژگی‌های خود سخن بگوید.

 
 مکان‌های مقدس عربستان، تعلقی به دولتشان ندارد مکان‌های مقدس عربستان، تعلقی به دولتشان ندارد

سعید برآبادی: یک توفان ساده و سقوط داربست‌های ساخت‌وسازها، جان ده‌ها نفر را در سرزمین وحی گرفته است. «سیدمحمد بهشتی»، عضو شورای‌عالی میراث فرهنگی، درباره ابعاد این اتفاق در حوزه میراث فرهنگی و هویت مسلمانان بیشتر توضیح می‌دهد:

 
شهریار عدل خادم جدی میراث‌فرهنگی شهریار عدل خادم جدی میراث‌فرهنگی

روز گذشته باخبر شدیم که پروفسور شهریار عدل، باستان‌شناس پیشکسوت در اثر ایست قلبی در پاریس درگذشته است. شهریار عدل متولد 14 بهمن 1322 شمسی در تهران بود. او تحصیلات ابتدایی و سه سال نخست دبیرستان خود را در تهران گذراند و از سال 1338 شمسی برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت.

 
حیات شهری را به حراج نگذاریمحیات شهری را به حراج نگذاریم

همایش ملی توسعه پایدار شهری‌، در چهار محور «معماری‌، عمران‌، شهرسازی و گردشگری» با حضور مسئولان دولتی و بخش خصوصی‌، استادان دانشگاه و کارشناسان صاحب نظر در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (‌ره‌) در قزوین برگزار شد‌.
به گزارش پیام ساختمان‌، در این همایش پیروز حناچی معاون وزیر راه و شهرسازی‌، رحمان موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری‌، سید مهدی بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی‌، علی فرخ زاد رئیس سازمان نظام مهندسی استان قزوین‌، محمدرضا نوروزیان رئیس کانون معماران ایران‌، محمد علی حضرتی‌ها مدیرکل میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری قزوین‌، حامد مانی فر مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین‌، سید ابوالحسن نائینی رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی (‌ره‌) قزوین‌، جمعی از اعضای شورای شهر قزوین و نیز تعدادی از استادان و دانشجویان علاقه مند به این مباحث حضور داشتند‌.