اخبار و مقالات مربوط به شهریار سیروس

شهریار سیروساز سال ۱۳۷۰ نقاشی را به صورت حرفه ای نزد اساتیدی چون آیدین آغداشلو، روئین پاکباز و احمد وکیلی آموخته و مطالعات و تحقیقاتی در زمینه فلسفه و تاریخ هنر به موازات مهارت در تکنیک های نقاشی انجام داده که حاصل آن چند مقاله تحت عناوین: " هنرهای برگرفته و فرهنگ جهانی" و" هنر در آستانه هزاره سوم " می باشد که در مجله هنر ایران به چاپ رسیده است در کنار ده ها مقاله که در اینترنت منتشر گردیده است.
صفحه شهریار سیروس در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران
معماری گلخانه‌ای بی‌مزه می‌شودمعماری گلخانه‌ای بی‌مزه می‌شود

آرزوافشارزاده : معماري هنري است که مي‌تواند زيبايي و آرامش را به شهرها و خانه‌هاي ما هديه کند؛ هنري که ارتباط تنگاتنگي با زندگي تک‌تک ما دارد. اما تا چه حد از اين هنر براي زيبايي شهر و خانه خودمان استفاده کرده‌ايم؟اگر از آن بهره نبرده‌ايم دليل آن چه بوده است؟آيا شهرها و خانه‌هاي ما متناسب با انسان اين موجود شريف الهي ساخته‌شده است؟ اينها سؤالاتي است که باعث مي‌شود تا سراغ هنرمند نقاشي برويم که در رابطه با معماري نيز تحقيقاتي انجام داده است.در ادامه گفتگوي پيام ساختمان با شهريار سيروس را مي‌خوانيد.

 
روزگار غریبی استروزگار غریبی است

شهریار سیروس : روزگار غریبی است. معمار و غیر معمار هم ندارد. از هر که بپرسی و با هر کس که همکلام می شوی از زمانه و اوضاع آن ناراضی است. همه از زمان حال شاکی و به آینده امیدوار – امیدی با شک و تردید – همه آرزو می کنند بقول قدیمی ها دوران کلال و ملال بگذرد و روزگاری چون شکر بزودی چهره نماید...

 
پردیس هخامنشی خاستگاه باغ ایرانی پردیس هخامنشی خاستگاه باغ ایرانی

شهریار سیروس : باغ ایرانی یکی از دستاوردهای مهم و منحصر به فرد فرهنگ ایرانی است که نه تنها در محدودۀ جغرافیایی ایران بلکه در سراسر فلات ایران گسترده و شناخته شده است . آنچه هویت این دستاورد را ارزشی یگانه می‌بخشد حضور آن در درازای تاریخ تمدن ایران زمین است...

 
فتو آرت ( PHOTO ART)فتو آرت ( PHOTO ART)

شهریار سیروس : فتوآرت (photo art ) یک نام من درآوردی و جعلی است. اصلا نمی دانم آیا کسی یا کسانی غیر از من و قبل از من از این اسم استفاده کرده اند یا نه و آیا این نام را برای همان کار یا کار هایی که من به آن ها فتو آرت اطلاق می کنم استفاده می کنند یا خیر. ماجرا ساده شروع شد...

 
مهرگان و باغ ایرانی مهرگان و باغ ایرانی

شهریار سیروس : نزدیک شدن به ابتدای مهر و ثبت جهانی باغ ایرانی بهانه ای است نیکو درباب بررسی ارتباط این دو مقوله با یکدیگر. از کم سوادی نگارنده سطور است یانه، به هر حال باید اذعان کنم که تا به حال به نشانه یا نوشته ای موثق بر نخورده ام که دال بر این ارتباط باشد. اما احساسی شهودی به من می گوید که چنین ارتباطی ناگزیر است و در این مقاله هم سعی می کنم تنها فتح بابی در این زمینه کرده باشم.

 
خرد شهر - شهریار سیروسخرد شهر - شهریار سیروس

آیا شهر های ما دارای خرد هستند؟ عنصر خرد در شهر چگونه تعریف و ترسیم می شود؟ اساسا تعریف خرد چیست؟ آیا ما می توانیم تعریفی جامع و مانع از شهر بدست دهیم؟

 
شهرسازي ما هيچ مبنايي از انديشه‌ي باغ ايراني نداردشهرسازي ما هيچ مبنايي از انديشه‌ي باغ ايراني ندارد

در اسمي با عنوان «جشن ثبت جهاني باغ ايراني»، بر آينده باغ ايراني و تداوم آ‌ن در طول تاريخ معاصر تأكيد شد.
به گزارش ايسنا عصر روز گذشته (چهارشنبه، پنجم مردادماه) برنامه‌اي با عنوان «جشن ثبت جهاني باغ‌ ايراني» در موزه هنر امام علي (ع)، با همكاري انجمن مفاخر معماري ايران و مؤسسه باغ‌شناسي برگزار و از زحمات محمدحسن طالبيان به عنوان مسؤول تهيه پرونده جهاني باغ ايراني تقدير شد.