اخبار و مقالات مربوط به فاطمه ظفرنژاد

آشوراده زیر تیغ سرمایهآشوراده زیر تیغ سرمایه

فاطمه ظفرنژاد :‌تفاهمنامه آشوراده، برای واگذاری بخشی از منطقه حفاظت شده میانکاله، برای احداث تاسیسات اقامتی و گردشگری میان سازمان محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سال گذشته امضا شد. 190 سازمان مردم نهاد از سراسر ایران و شمار زیادی از استادان بزرگ محیط زیست کشور، شمار زیادی از کارشناسان صدوق بدنه سازمان محیط زیست از جمله مشاور عالی این سازمان، با امضای این تفاهمنامه مخالفت کردند.

 
شهر یاران بود و جای مهربانی این دیار......شهر یاران بود و جای مهربانی این دیار......

فاطمه ظفرنژاد :‌شهر من تهرانی بود که باغ‌هایش، بستان‌های سیب و خرمالو و انارش، باغ انگوری تاکستان‌ها و چنارستان‌هایش دل را به اسارت می‌گرفت. فضای رازآلود و پرراز و رمز باغها و درختانش پر بود از قصه‌پردازی‌ها و پرگویی‌های گنجشک‌ها، سارها، قناری‌ها، کلاغ‌ها... گذر باد از لابلای این درختان آدم را به بافته‌های چهل‌گیس یا به بلندای نام‌داری و دلاوری امیرارسلان می‌رساند. ...

 
ز کوی یار می آید...ز کوی یار می آید...

فاطمه ظفرنژاد : نسیم باد نوروزی که در لطافت طبعش سخن نیست وزیدن آغاز کرده است... راستی باد نوروزی از کجا می‌وزد؟ کوی یار کجاست؟ خانه دوست درکدامین سامان است؟ معمار آن خانه و طراح آن کوی و شهر کیست؟ چرا آنگاه که در کوی یاری، همه آرامش جهان با توست؟ چرا آنگاه که سوی خانه دوست به آفتاب سلامی دوباره می‌کنی انگار تولدی دیگر یافته‌ای؟ چرا خوشایندترین بادها از کوی یار می‌وزد؟

 
اگر شهردار بودم (فاطمه ظفرنژاد)اگر شهردار بودم (فاطمه ظفرنژاد)

حکمرانی و مدیریت خوب شهری، از یکسو به اصلاح سیاستگزاری های شهری و مدیریت شهری و از سوی دیگر به اصلاح سیاستگزاری های کلان کشوری وابسته است. دستیابی به حکمرانی خوب شهری مستلزم توجه به شش مقوله است.

 
هفته محيط زيست :زمين ناخوش استهفته محيط زيست :زمين ناخوش است

همان‌گونه که 160 سال پیش سیاتله به‌سان حکیمی ژرف اندیش پیش‌بینی کرده بود، انسانِ سوداگر عصر مدرن، یا همان مرد سپید به‌قول سیاتله، زمين را بیمار و مبتلا کرد.

 
دٓه در باغ نجات درياچه اروميهدٓه در باغ نجات درياچه اروميه

این روزها همه جا از نجات ارومیه و ارزیابی برنامه‌های متمرکز مدیریت آب و حکم‌رانی بیش از اندازه گفتگو می‌شود. همه چشم به کارگروه نجات ارومیه دوخته اند و این‌که اگر موفقیت‌آمیز باشد شاید دیگر دریاچه‌های کشور را نیز نجات دهیم.

 
باغ ايرانيباغ ايراني

فاطمه ظفرنژاد : باغ ايراني با پيشينه چندين هزارساله، گويا نخستين تصوير انساني از مينوي آسماني باشد. باغ ایرانی در همه عرصه‌هاي حيات مادي و معنوي چندين هزارساله ما نقش پررنگي داشته است. فرهنگ ايراني از شعر و ادبيات تا قاليبافي، از نگارگري تا معماري و شهرسازي، جلوه‌گاه كم‌نظيري از پيوند هنر اين سرزمين با زيبايي‌شناسي و با آفريننده زيبايي‌هاست. هنر متعالي این سرزمین با باغ ايراني پيوندي ناگسستني دارد.

 
گنجینه بزرگی بنام ایران  گنجینه بزرگی بنام ایران

فاطمه ظفرنژاد : هر از چند سال جهانیان با یافته¬های دیرینه شناسی در ایران شگفت زده می¬شوند. هنوز دنیای مدرن بگونه باید و شاید یافته-های شش هزار ساله سیلک کاشان و ری را هضم نکرده بود که کاوش¬های نظرآباد کرج نخستین خشت ساخته شده به دست انسان در 9 هزار سال پیش را یافت...

 
کتاب توسعه پايدار و مديريت آب کتاب توسعه پايدار و مديريت آب

كتاب توسعه پايدار و مديريت آب بگونه متفاوت به موضوع حكمراني آب در ايران مي‌پردازد. نويسنده با پيشينه كار در مطالعه،‌ امكان‌يابي، و مميزي طرح‌هاي توسعه و سدسازي در مشاوران و در دفتر فني آب، خشكيدن پيكره‌هاي آبي كشور از اورميه، كارون، گاوخوني، جازموريان، زاينده‌رود، درياچه‌هاي سه‌گانه پارك ملي بختگان، تا كاهش سطح تالاب شادگان را آسيب‌شناسي مي‌كند و مديريت سازه‌اي آب با سدسازي، و الگوي توسعه نابومي در بخش آب را به نقد مي‌كشد. اين كتاب از دومين دوره جايزه كتاب معماري شهرسازي انجمن مفاخر معماري ايران لوح ويژه دريافت كرده است.

 
رودخانه‌ها قربانی سدسازی شده‌اند! (مقالات گذشته 1386)رودخانه‌ها قربانی سدسازی شده‌اند! (مقالات گذشته 1386)

فاطمه ظفرنژاد : طی دهه‌های گذشته مرگ رودخانه‌های كشور آهنگ سریعی داشته است و نه تنها رودها كه هزاران قنات چند صد یا حتی هزار ساله پایدار و بارور نیز با هجوم پیمانكاران و مشاوران سدساز به مرگی ابدی محكوم شدند. شاید عده‌ای بگویند خوب حالا رود و قنات نبود هم نبود چه فرقی می‌كند؟