اخبار و مقالات مربوط به محمد منصور فلامکی

محمد منصور فلامکیمحمد منصور فلامکی عضو انجمن مفاخر معماری ایران
موسس و مدیر موسسه علمی فرهنگی فضا 1362
مدیرعامل موسسه علمی و فرهنگی فضا از 1362
عضو اینتا (انجمن بین المللی نوشهرها) از 1363
مدرس دانشكده های معماری آزاد اسلامی تهران، كرمان، تبریز و دانشكده هنر دانشگاه كرمان از 1372
عضو هیات امناء‌ انجمن مفاخر معماری ایران
صفحه محمد منصور فلامکی در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران
رونمایی از تازه‌ ترین اثر تالیفی پروفسور فلامکیرونمایی از تازه‌ ترین اثر تالیفی پروفسور فلامکی

«دریافت یگانگی در معماری ایرانی» عنوان کتابی به تالیف محمد منصور فلامکی، چهره ماندگار معماری ایران است که عصر امروز در باغ موزه قصر تهران رونمایی می‌شود. در این نشست، محمدرضا اصلانی (کارگردان)، شهریار سیروس و مولف کتاب سخنرانی خواهند داشت.

 
نقد و بررسی کتاب ˝یگانگی در معماری ایرانی˝ در باغ موزه قصرنقد و بررسی کتاب ˝یگانگی در معماری ایرانی˝ در باغ موزه قصر

یکصد و پنجاه و یکمین گفتمان هنر و معماری با رونمایی از کتاب ˝یگانگی در معماری ایرانی˝ نوشته محمد منصور فلامکی در باغ موزه قصر برگزار شد.

 
شهرسالم ساختن به روزهای سده 21شهرسالم ساختن به روزهای سده 21

آن روزهایی که نخستین سمپوزیوم شهر سالم در ایران برگزار شد (آذر ماه 1370) هنوز نمی-دانستیم که تا چه اندازه آدمیان پی¬جوی سختی دیگر در باب شهر خواهند بود و تا جا در راه جهانی دیدن شهر گام بر خواهند داشت...

 
صحنه كارآيی های ما در گستره ثروت فرهنگی كشورصحنه كارآيی های ما در گستره ثروت فرهنگی كشور

هر آینه تجربه های دیروزمان را نادیده بگیریم و به رسم و راه رسیدن به دست آوردهایش اندیشه نكنیم ، نه امروزمان را می توانیم به درستی دریابیم و نه قادر خواهیم بود فردای مان را - به محتوایی مقبول و به قدر مطلوب - تصویر و ترسیم كنیم .

 
دامغان شهری که دوستش می دارمدامغان شهری که دوستش می دارم

(مقالات گذشته – تیرماه 1375) - دامغاني‌ها مانند سمناني‌ها به شهر خود مغروراند، بي‌آنكه به آب و تاب، چيزي را دراين باب بگويند . شهرستان را سرشار از خاطره‌ها و زيبايي‌ها و نشانه‌هايي مي‌دانند كه گويي تنها در دامغان توان يافت.

 
شناخت شهر (مقالات گذشته-زمستان 1387)شناخت شهر (مقالات گذشته-زمستان 1387)

محمد منصور فلامکی : در حدود نه سال پیش – یا کمی کمتر از این – به مناسبتی، خواستم که برای شناخت شهر راهی پیدا کنم که به سوهایی مطلوب بنگرد؛ نه از جامعیت به دور بماند و نه به شاخص های مهم (اما فرعی بر ذات شهر) چندان که زیاده، خیره شود. در آن فرصت، «مقطع شهری» به مثابه ابزاری برای ورود به شهر را برگزیدم و در چهار نوبت، چهار صفحه، بر آن نگاشتم و امروز، نه از آن یادداشت ها می گذرم و نه بر آنها متکی خواهم بود!

 
معماری بومی، فضایی ناشناخته (مقالات گذشته–زمستان 1362)معماری بومی، فضایی ناشناخته (مقالات گذشته–زمستان 1362)

محمد منصور فلامکی : معماران، در شرایطی که می توان دلخواه ترین و مناسب ترین شرایط نامید، از راه به کاربردن عناصر معماری – ساختمانی ویژه ای، به بیان اندیشه می پردازند که عزیزش می دارند و ابراز آن را خواه وظیفه حرفه ای، خواه وظیفه اجتماعی – فرهنگی و خواه وظیفه انسانی خود می دانند.

 
نانو تكنونانو تكنو

منصور فلامكی: كتاب نانوتكنولوژی را می‌توان به عنوان یكی از بهترین مجموعه‌هایی دانست كه،‌ از دیدگاهی ویژه به معماری می‌نگرند و مجموعه‌ای كامل و به هنگام شده را در این باب عرضه‌ی محفل معماران می‌كنند.

 
آیا معماری امروز ایران محصول انقلاب اسلامی است ؟  آیا معماری امروز ایران محصول انقلاب اسلامی است ؟

معماری، به مثابه فراورده‌ای كه بر اخلاق و بر فرهنگ انسان‌ها متكی است و معماری به مثابه پدیده‌ای كه برای زاده‌شدن‌اش بذری لازم است و برای پرورانیدن‌اش باید تغذیه شود، می‌تواند مورد سنجش و ارزیابی ما قرار گیرد تا هر آینه لازم باشد، شرایط بذرافكنی و پرورش آن را، به قصد متعالی كردن دگرگون كنیم.

 
12