اخبار و مقالات مربوط به محمد مهدی محمودی

معماران وشهرسازان هم مقصرندمعماران وشهرسازان هم مقصرند

سیدسجاد موسوی:‌ در طول تاریخ، معماری و شهرسازی همواره نقش مهمی را در زندگی اجتماعی شهروندان ایفا کرده و همواره سعی و تمایل انسان بر این بوده تا با تسلط خود بر محیط، احساس آرامش و تعادل داشته باشد؛ اما امروز نه‌تنها این تسلط وجود ندارد، بلکه نوعی بریدگی و جدایی بین فضاها، تجسم و ذهنیت انسان نیز به وجود آمده است و در نتیجه، حس تعلق به فضا و مکان از بین رفته است.

 
معمــاری ما آینـــه اقتــصاد ماستمعمــاری ما آینـــه اقتــصاد ماست

گاهان مسائل علوم انسانی اعتقاد دارند میان مناسبات اجتماعی و اقتصادی ارتباط مستقیم برقرار است. وقتی بخواهیم در زمینه‌های اجتماعی پژوهش کنیم و مناسبات اجتماعی افراد را مورد مطالعه قرار دهیم، به این نکته پی می‌بریم معمولا آنان که ازنظر اقتصادی در وضعیت مطلوبی هستند، از نظر اجتماعی نیز دارای موقعیت و شرایط بهتری هستند وبالعکس آنان که از نظر اقتصادی در وضعیت نابسامانی به‌سرمی‌برند، از نظر اجتماعی نیز دارای مشکلات متعدد هستند. یکی از مواردی که از اقتصاد تأثیر می‌گیرد، معماری است. به همین دلیل سراغ کارشناسان و صاحبنظران صنعت ساختمان رفته‌ایم تا از آنها بپرسیم شرایط رکود و رونق اقتصادی چگونه بر معماری تأثیر می گذارد؟.

 
هدیـه معماران به آیندگانهدیـه معماران به آیندگان

اسخ به اين سؤال که چه عواملي يک شهر خوب را مي‌سازند،شايد معماران را با چالش‌هاي زيادي روبه‌رو کند . به نظر بسياري از معماران شهري خوب و شاد است که مردم با زندگي در آن احساس رضايت داشته باشند .در گزارش «مردم شهري شاد مي‌خواهند» که در نشريه شماره 200 پيام ساختمان چاپ شد، ديدگاه‌هاي مختلف را بيان کرديم. حال در اين گزارش معيارهاي يک شهر شاد از نظر معماران را بررسي خواهيم کرد .

 
وظیفه معماران بعد از هدفمندیوظیفه معماران بعد از هدفمندی

- تأثیر هدفمندی یارانه‌ها بر معماری ما هنوز برای برخی کارشناسان و صاحب‌نظران معماری روشن نیست.در صورتی که هدفمندی یارانه‌ها و گران شدن قیمت حامل‌های سوخت می‌تواند تأثیر بسزایی در نوع و سبک معماری ما داشته باشد .

 
طراحی منظر پایدار شهریطراحی منظر پایدار شهری

محمدمهدي محمودي‌ ، لیدا اسلامی :‌ تلفیق طبیعت با دست ساخته ­های بشر و چگونگی قرار گیری این دو عنصر در کنار یکدیگر چشم­اندازهایی به عنوان منظر شهری ایجاد می­کند که توجه به این چشم ­اندازها به ویژه پس از بروز مشکلات ناشی از انقلاب صنعتی در غرب و احداث کارخانه­ها و تأثیر آنها بر سیمای شهر بیشتر مطرح گردید...

 
ميراث مشترکميراث مشترک

محمد مهدی محمودی : (سخن ماه مرداد 1392) گاه که در اندیشه داستان زندگی خود فرو میروم و در خاطرات دوران کودکیم پرسه میزنم ، نا خواسته لبخندی بر لبانم نقش میبندد. یاد خانه پدری وخاطرات آن روزها چه شیرین است و ماندگار! محله قدیمی و همسایه ها ، گویی در گوشم صدایی میشونم...

 
فضاهای آموزشی انعطاف پذیر - کلاس های پویافضاهای آموزشی انعطاف پذیر - کلاس های پویا

محمدمهدی محمودی،نیلوفر نیکقدم : شرایط محیطی خصوصاً در سنین کودکی و نوجوانی در میزان فراگیری فرد تاثیرگذار است. که در آن احساس نزدیکی بیشتری نسبت به خود و دیگران داشته باشد، سبب ایجاد حس اطمینان و تعلق خاطر در او می گردد.

 
تاثیر بزرگراه های درون شهری در تغییر منظر شهری تهرانتاثیر بزرگراه های درون شهری در تغییر منظر شهری تهران

دکتر محمدمهدی محمودی : رشد و گسترش شهر تهران و تغییر مداوم ابعاد شهری، ضرورت ایجاد شبکه ای منسجم و به هم پیوسته از راه های شهری را، به صورت سلسله مراتبی معین و تعریف شده ایجاب می کند. شبکه ای منطبق با ضوابط و آیین نامه های موجود که در آن ترتیب قرارگیری و ارتباط راه های دسترسی از راه های فرعی تا جمع کننده ها و در نهایت بزرگراه-های دورن شهری کاملاً رعایت شده است.

 
به باغ همسفرانبه باغ همسفران

محمدمهدی محمودی ـ نیلوفر نیکقدم : در ابعاد این عصرخاموش،
من از طعم تصنیف در متن ادارک یک کوچه تنها ترم،
بیا تا برایت بگویم چه اندازه تنهایی من بزرگ است ...

 
پیاده‌راه واژه‌ای در قفسپیاده‌راه واژه‌ای در قفس

محمد مهدی محمودی، نیلوفر نیک قدم :‌ گرایش عمده دیدگاه شهرسازی جهان براین اساس است که پس از حدود یک قرن سنت گریزی و همزمان تجربه اندوزی، باردیگر معیارهای انسانی و توجه به نیازهای مادی و معنوی او مورد توجه و تاکید جدی قرار گیرد.

 
12