اخبار و مقالات مربوط به هوشنگ سیحون

آموزه هاي سيحون آموزه هاي سيحون

اسکندر مختاری : هوشنگ سیحون در سال 1299 در تهران به دنیا آمد. در سال 1323 از دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته معماری فارغ التحصیل شد. در سال 1324 برای ادامه تحصیل به پاریس رفت و در سال 1328 از دانشکده هنرهای زیبای پاریس (بوزار) دیپلم معماری اخذ کرد.

 
آفتاب و معماریآفتاب و معماری

بهروز مرباغی - گپ‌و گفتی کوتاه با استاد هوشنگِ سیحون :‌ شهریورماه 1389، در چارچوب برنامه‌ای که با «انجمن مفاخر معماری ایران» داشتم، این شانس را یافتم با چند تن از بزرگان معماری ایران گفتگو کنم...دنبال آن بودم که از طریق این گفتگوها نقبی به رمز و رازِ معماری باشکوه حاصلِ دستِ معمارانِ بزرگِ ایرانِ معاصر بزنم...

 
پرسه درباغپرسه درباغ

یزدان هوشور : در یک بعد از ظهر پایان اردیبهشت ماه وبطور دقیقتر در ساعت 4 بعد ازظهر31 اردیبهشت ماه سال 1393 تصمیم گرفتم سری به باغ موزه قصر بزنم وهمراه با شیفتگان هنر در باغی که به همت موسسه جهان باغ ایرانی درآن به تصویر کشیده میشد پرسه ای بزنم ...

 
یاد نامه ای برای معماری بزرگیاد نامه ای برای معماری بزرگ

بیژن علی آبادی : روز اول که در محوطه دانشکده هنرهای زیبا استاد را دیدم ازشاگردان که استاد را می شناختند خصوصیات او را پرسیدم همه باتفاق میگفتند: کروکی ومعماری استاد بی نظیر است.

 
 معمارآرامگاه‌ها آیا ‌مقبره خواهد داشت.. ؟ معمارآرامگاه‌ها آیا ‌مقبره خواهد داشت.. ؟

سعید برآبادی : هوشنگ سیحون، تاریخ قرن اخیر معماری ایران است؛ هنری که قصد داشت مثل سینما و شعر آن روزگار، آوانگارد دوباره از نو زاده شود.

 
با یاد «استاد»با یاد «استاد»

حبیب اله شیبانی : استاد فقیدمان ، شادروان مهندس هوشنگ سیحون ، تاثیری سترگ بر معماران نسل دومی و در پی آن بر وارثان این قلمرو دارد . آنچه در پی میآید ، تنها مرور خاطرات شخصی است و نه در تعظیم و تکریم میراث معنوی «استاد» .

 
دل نوشتهدل نوشته

علیرضا کریمی : در کوچه باغ تنهایی ام در اتاقی که همه ارزوهایم در آن نوشته شده مشغول تمرین اسکیس برای کنکور بودم پیامی رسید ...هوشنگ سیحون جاودانه شد.

 
 هوشنگ سیحون درگذشت هوشنگ سیحون درگذشت

هوشنگ سیحون متولد ‎۱ شهریور ۱۲۹۹ - تهران معمار و نقاش ایرانی، استاد معماری و رییس سابق دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران پنجم خرداد ماه درگذشت.

 
بنای آرامگاه فردوسی را چه کسی بر اساس آرامگاه کوروش طراحی کرد؟  بنای آرامگاه فردوسی را چه کسی بر اساس آرامگاه کوروش طراحی کرد؟

بنای آرامگاه در مهر ۱۳۱۳ به مناسبت جشن هزاره فردوسی ، افتتاح شد و در سال ۱۳۴۸ با طراحی تکمیلی که هوشنگ سیحون بر اساس آرامگاه کوروش انجام داده بود بازسازی شد.