اخبار و مقالات مربوط به گیتی اعتماد

گیتی اعتمادگیتی اعتماد عضو انجمن مفاخر معماری ایران
رئیس هیات مدیره مهندسین مشاور طرح و معماری
نایب رئیس انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار و شهرساز
عضو هیات امناء انجمن مفاخر معماری ایران

صفحه گیتی اعتماد در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران
آیا تهران شهر فرهنگی است؟آیا تهران شهر فرهنگی است؟

سخن ماه شهریور - قبل از هر چیز باید موضوع و ویژگی شهر فرهنگی را تا حد امکان روشن کنیم در اینصورت می‌توانیم با بررسی ویژگی‌های شهر تهران به این سوال پاسخ دهیم.

 
مسئولیت ما در فضای مجازی	مسئولیت ما در فضای مجازی

در مورد تأثیر فضای مجازی بر روابط اجتماعی، اطلاع رسانی، نشر موسیقی، فیلم، کتاب، آموزش و کارهای بسیار دیگری که در حد این مجمل نمی‌باشد، نمی‌توان حق مطلب را ادا کرد.

 
ناگفته‌های شهر تهرانناگفته‌های شهر تهران

از تهران، این کلانشهر گسترده در همه جهت چه میدانیم. از تاریخش، جغرافیای آن، مردمش، آداب و رسوم و رفتار‌ها، غدا‌های خاص آن و ... .

 
 تهران شهر بسازبفروش‌ها تهران شهر بسازبفروش‌ها

گیتی اعتماد - سخن بهمن ۱۳۹۴ : شهر تهران در وضعيت خوبي قرار ندارد. ما در اين شهر ساختمان‌هايي داريم كه معماران آنها را طراحي نكرده‌اند، بلكه توسط بساز بفروش‌ها ساخته شده‌اند. روي هم رفته مي‌توان گفت تهران معماري مناسبي ندارد. وضعيت معماري در شهر تهران به حدي نامناسب است كه با اقليم كشور ما همخواني ندارد. از نظر شهرسازي در كشور ما مشكل وجود دارد. در كوچه‌هاي تنگ و شش هشت متري ساختمان بالاي هشت طبقه ساخته شده‌اند كه تنها بخشي از مشكلات معماري شهر تهران هستند. با وجود مشكلات زيادي كه شهر تهران از اين نظر دارد، اما سازمان‌هاي مسئول هيچ كاري انجام نمي‌دهند.

 
بازسازی خانه وارطان کمک به حفظ خاطرات قدیمی تهرانبازسازی خانه وارطان کمک به حفظ خاطرات قدیمی تهران

دکتر گیتی اعتماد گفت: بازسازی فضاهای قدیمی و نوستالژیک شهری یکی از مهمترین عناصری است که می تواند فضای زندگی اجتماعی را آرام تر کند. حفظ بافت تاریخی و قدیمی ساختمان های میدان انقلاب تا ولیعصر که خانه وارتان هم جزء آن است می تواند اقدام موثری در این راستا باشد.

 
بازسازی فضاهای شهری مؤلفه‌ای مهم برای ايجاد آرامش شهروندان استبازسازی فضاهای شهری مؤلفه‌ای مهم برای ايجاد آرامش شهروندان است

گيتي اعتماد، عضو انجمن مفاخر معماري ايران، گفت: بازسازي فضاهاي قديمي و نوستالژيک شهري يکي از مهم‌ترين عناصري است که مي‌تواند فضاي زندگي اجتماعي را آرام‌تر کند. حفظ بافت تاريخي و قديمي ساختمان‌هاي ميدان انقلاب تا وليعصر که خانه وارتان هم جزء آن است مي‌تواند اقدام مؤثري در اين راستا باشد.

 
تهران به کجا می‌رود؟ تهران به کجا می‌رود؟

گیتی اعتماد : شهر تهران سال‌هاست که به‌سختی نفس می‌کشد؛ از‌ زمانی‌که شهرداری‌ها قرار شد خود کفا شوند و شهرداری تهران برای تأمین بودجه (حتی روزمره خود) به فروختن شهر تهران (بیش از نیاز شهر به این شهرفروشی) و ایجاد ساختمان‌ها (که هم‌اکنون بسیاری از آنها خالی‌اند) پرداخت.

 
شهر مال من استشهر مال من است

گیتی اعتماد :‌ امروز ما در موارد زیادی شاهد نبود احساس تعلق شهروندان یا بهتر است بگوئیم ساکنین (چون شهروند بار معنایی بسیار دارد که یکی از آنها احساس تعلق به شهر است) به محل سکونت، محله و شهرشان هستیم...

 
تهران همواره کارگاه ناتمام ساختمانی تهران همواره کارگاه ناتمام ساختمانی

گفت‌وگوی پیش‌روی‌تان با گیتی اعتماد؛‌معمار و مدیرعامل و مشاور طرح و معماری و عضو هیات‌مدیره جامعه مهندسان مشاور٬ یک‌ویژگی برجسته دارد به‌نام صداقت؛ همان گمشده‌ای که معلوم نیست لای کدام برگ از تصمیم‌گیری‌ها و بخشنامه‌ها گم شده است، مساله‌ای که سرایت کرده و همه را در‌بر‌گرفته...

 
شهری که برای پیاده‌ها ساخته نشده است شهری که برای پیاده‌ها ساخته نشده است

گیتی اعتماد : نور و روشنایی برای معابر شهری یکی از الزامات اساسی به شمار می‌آید. در حالی که درمورد خودروها و تردد آنها بزرگراه‌ها و حتی کوچه‌ها و گذرگاه‌های داخل شهری بحث روشنایی در شب با وجود اینکه همه خودروها به چراغ مجهزند از نظر دید مناسب محیط و جلوگیری از وقوع حوادث اهمیت دارد، از منظر استانداردهای شهری، کلیه معابر و پیاده‌روها باید روشن بوده و از نور مناسب برخوردار باشند.