اخبار و مقالات مربوط به ایرانشناسی

خانه سردار ماكوييخانه سردار ماكويي

ماکو يکي از شهرهاي استان آذربايجان غربي در شمال غربي ايران است كه در نزديکي مرز ترکيه قرار دارد. اين شهر در دره‌اي بنا شده که رودخانه زنگمار از آن مي‌گذرد و شهر را به دو بخش شمالي و جنوبي تقسيم مي‌کند. به گفته ياقوت حموي، ماکو محل زندگي روحانيان زردشتي بوده و لذا در اصل ماگوش نام داشته که به مرور ايام ماکو شده ‌است.

 
ریشه‌های بی‌اعتمادیریشه‌های بی‌اعتمادی

آنچه در پی می‌آید، بحشی از سخنان سر دنیس رایت ـ دیپلمات بریتانیایی ـ است که در هشت سال آخر دوره خدمت خود در وزارت خارجه بریتانیا، سفیر این کشور در ایران بود (۱۹۶۳ـ ۱۹۷۱). وی در گفتگویی خواندنی با آقای علی‌اکبر عبدالرشیدی با اشاره به ریشه‌های تاریخی بی‌اعتمادی ایرانیان به کشورش می‌گوید:

 
«کلوسه» روستایی محروم در بهشت گمشده«کلوسه» روستایی محروم در بهشت گمشده


برای بازدید از گوشه هایی از طرح های حفاظت مشارکتی و جایگزینی سوخت فسیلی که اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان در راستای طرح ملی صیانت از جنگل های زاگرس میانی انجام می دهد، رهسپار فریدونشهر شدیم. فریدونشهر، شهرستانی است کوهستانی و تا اصفهان ۱۸۵ کیلومتر فاصله دارد و با استان های چهارمحال و بختیاری و لرستان همجوار است.

 
هیچ کسی آثار ایران شناسی ما را نمی خواندهیچ کسی آثار ایران شناسی ما را نمی خواند

گروه ایران‌شناسی دانشگاه دولتی مسکو دارای قدمتی بیش از نیم‌قرن است. در این دانشگاه گروه‌های مختلفی درباره فرهنگ‌های کشورهای مختلف تحقیق و بررسی می‌کنند. در سال ۱۹۵۵ روابط اتحاد شوروی با کشورهای شرق مانند اندونزی و ویتنام آغاز شد چراکه آن زمان این روابط مهم نبود اما از دهه ۵۰ به این سو بر اهمیت این روابط تاکید شد.

 
دکتر مهدی محقق: استاد ستوده ایران‌شناسی ممتاز بوددکتر مهدی محقق: استاد ستوده ایران‌شناسی ممتاز بود

سرویس فرهنگی، هنری: مراسم چهلمین روز درگذشت دکتر منوچهر ستوده، ایرانشناس و استاد دانشگاه تهران، با حضور چهره‌های فرهنگی در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

 
استاد هنرفر جستجوگر تاریخاستاد هنرفر جستجوگر تاریخ

مرحوم دکتر لطف الله هنرفر در سال 1298 ش در اصفهان به دنیا آمد . در مکتب خانه امجدیه الفبا و پاره ای مسائل دینی و ادبی را فراگرفت، سپس در دبستان نوریه و حکیم نظامی و دبیرستان صارمیه اصفهان به تحصیل پرداخت و در سال 1316 موفق به اخذ مدرک دیپلم دانشسرا شد.

 
آشنایی با ایران شناسان برتلس         آشنایی با ایران شناسان برتلس

یرگنی ادواردوویچ برتلس، ایران شناس مشهور دانمارکی تبار روس، در 26 دسامبر 1890 در سن پترزبورگ به دنیا آمد و در اکتبر 1957 در مشکو درگذشت. او یکی از برجسته ترین ایران شناسان زمان خود در حوزه زبان و ادبیات فارسی بود.

 
آشنایی با ایران شناسان والتر هینتسآشنایی با ایران شناسان والتر هینتس

والتر هینتس (به آلمانی: Walther Hinz، متولد 19 نوامبر 1906 –در گذشته 12 نوامبر 1992 در گوتینگن) یکی از دانشمندان شاخص در میان دهها ایران شناس بزرگ آلمانی است که در دو سده گذشته، پژوهشهای بنیادینی را به جهان ایران شناسی عرضه داشتند.