اخبار و مقالات مربوط به باغ ایرانی

باغ ایرانی چیست؟باغ ایرانی چیست؟

باغ ایرانی عبارت است از یک چهار دیواری اختیاری که محصور است به دیوار. و دیوارش حمام دارد و حمامش دلاک. و چون دلاک دارد آب دارد و آب روان دارد و چون روانست شیب دارد.

 
باغ های کن، آخرین بازمانده باغ های تهرانباغ های کن، آخرین بازمانده باغ های تهران

یکصد و نود و دومین گفتمان هنر و معماری - باغ های کن، مهمترین ثروت فرهنگی- طبیعی شهر تهران هستند که از گذشته ای دور تا به امروز همراه با تهران در تاریخ، حرکت کرده اند و به این لحظه از زمان رسیده اند. نکته مهم این است که اَبَرشهر تهران، در پس این همه سال توسعه و گسترش افقی و عمودی، هنوز هم به باغهای کن وابسته است...

 
چارچوبی برای احیای باغ‏های تاریخیچارچوبی برای احیای باغ‏های تاریخی

طیف وسیعی از باغ‏های تاریخی در چند دهه اخیر با تغییر کاربری مواجه شده و موارد استفاده جدیدی یافته‏اند. برخی از این تغییرات حاصل فرآیند برنامه‏ریزی‏شده بوده و برخی نیز بدون برنامه‏ریزی از پیش تعیین‏شده دچار چنین تغییراتی شده‏اند. نظر به اینکه باغ تاریخی نوعی از فضای مستقل و غیروابسته است که خود گونه‏ها و اشکال متفاوت را شامل می‏شود و در عین حال نوعی منظر طراحی شده محسوب می‏شود، نیاز به وجود چارچوبی برای احیا و تغییر عملکرد آن احساس می‏شود.

 
فرهنگ در هندسه باغ ایرانی فرهنگ در هندسه باغ ایرانی

افسانه شفیعی: باغ ایرانی پاسخی به نیازهای اقلیمی و جغرافیایی مردمانی است که در یک سرزمین خشک کویری می‌زیسته و آب و درخت برایشان عنصری حیاتی بوده است.

 
 فاتحه باغ‌هاي تهران را بخوانید فاتحه باغ‌هاي تهران را بخوانید

دغدغه تغيير كاربري و ساخت‌وساز در اراضي باغ‌‌هاي پايتخت، سوژه هميشگي رسانه‌ها شده است . این موضوع سبب شده تا رئيس كميته محیط‌زیست و خدمات شهري شوراي شهر خبر از مستندسازي باغ‌‌هاي باقيمانده تهران بدهد اما گويا با روند كنوني تخريب و تغيير كاربري باغ‌ها بايد فاتحه‌خواني براي باغ‌ها را آغاز كرد.

 
باغ ارم، شیرازباغ ارم، شیراز

باغ ارم در شمال غربی شیراز در خیابان ارم قرار دارد. به طوری كه از اسناد تاریخی بر می‌آید، این باغ تا سال 1325 ه.ش. در خارج شهر شیراز و در سمت شمال غربی آن واقع بوده و اطراف آن بیابان و رودخانه و سنگلاخ بوده است.
با گسترش شهر شیراز، به تدریج این باغ در داخل شهر و در شمال غرب آن قرار گرفت و هم‌ اكنون با گسترش بیشتر شهر شیراز به سمت غرب، این باغ در شمال شهر شیراز قرار گرفته است. اغ ارم از ضلع شمال غربی به بلوار دانشجو (خیابان آسیاب سه‌ تایی)، از شمال شرقی به بلوار ارم و در رأس شمالی به میدان ارم محدود می ‌گردد. این باغ در دامنه كوه آسیاب سه ‌تایی قرار داشته و در حدود 3-2 كیلومتر تا كوه معروف بابا كوهی، در شهر شیراز فاصله دارد

 
باغ اکبریه، بیرجندباغ اکبریه، بیرجند

باغ اكبريه بيرجند در انتهاي خيابان معلم، روستاي اكبريه، واقع در استان خراسان جنوبي قرار گرفته است. اين باغ با وسعتي در حدود 45069 متر مربع با شماره 2326 در 20خردادماه سال 1378 هـ.ش در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. اين باغ در بستري كوهستاني واقع شده و متشكل از 2 بنا است كه قديمي‎ترين آن ساختماني متعلق به حشمت ا‎لدوله پدر ابراهيم شوكت‎الملك كه تاريخ احداث آن به اواخر دورة زنديه و اوايل دوره قاجاريه (1364ـ1300‏‎ هـ . ق) بر مي‎گردد. بناي ديگري كه در اين مجموعه واقع است ساختمان تشريفات مي‎باشد كه توسط شوكت الملك بنيان شده است.

 
باغ انگورستان ملک، اصفهانباغ انگورستان ملک، اصفهان

این باغ انگور در زمان حکومت نادر شاه افشار به عنوان مالیات از مردم گرفته شد و در دوره ناصرالدین شاه قاجار به تملک مسئول امور مالی حکومت اصفهان، یعنی پدر حاج محمد ابراهیم ملک التّجار درآمد.
بعدها حاج ابراهیم خان بنای انگورستان را به منظور برگزاری مراسم عزاداری و تعزیه احداث کرد. وقف ‌نامه این بنا دارای تاریخ 1341 هـ.ق می‌باشد و معمار سازنده آن استاد حسین ‌چی بوده است.

 
باغ ائل گلی (شاه گلی)، تبریزباغ ائل گلی (شاه گلی)، تبریز

باغ ائل گلی (شاه گلی) درون بافت شهری و در فاصله 7 کیلومتری جنوب شرقی تبریز در استان آذربایجان شرقی واقع شده است.شاه گولی به معنی «استخر شاه» ترجمه شده است. گول در زبان ترکی به معنی استخر می‎باشد. احداث بنای اولیه این آبگیر را به زمان پادشاهان آق قویونلو و توسعه آن را به زمان صفویه نسبت می‎دهند.

 
باغ پاسارگاد، شیرازباغ پاسارگاد، شیراز

شهر باستاني پاسارگاد,پايتخت كوروش كبير اكنون در كنار روستاي مادر سليمان در 138 كيلومتري شيراز،با فاصلةسه كيلومتري جادة اصلي شيراز به اصفهان قرار دارد. براي ورود به دشت مرغاب « دشت مرغ آبي»،از سمت شمال و از پهنةعريان ده بيد،بايد نماي جديدي را پذيرا بود. بعد از منظرةناقص قبلي با موانع سنگ آهكي به شدت فرسايش يافته ،زمين وسيع و هموار شده،رديف بلند سپيدارها و بيدها نشان از وجود چشمه سارهاي لبريز از آب دارد و قطعات وسيع زمين زراعي براي نخستين بار ظاهر ميشود، درةكوچك مرغاب 25 كيلومتر طول و حدود 12 كيلومتر عرض دارد و تمامي باريكه كشت شدةآن تقسيم بندي شده و تا زمينهاي مرودشت در جنوب آن پيوند ميخورد.