اخبار و مقالات مربوط به جاذبه های معماری

فانوس دریایی كویرفانوس دریایی كویر

در فاصله 1 کيلومتري جنوب روستاي خسروگرد مناره‌ آجري بسیار زیبایی با ارتفاع بيش از 30 متر وجود دارد که به ميل خسروگرد (مناره خسروجرد، منار خسروجرد، میل خسروجرد) معروف است.

 
برج علی‌آبادبرج علی‌آباد

برج علی‌آباد مربوط به سده ۸ ه‍. ق است. این بنا در فاصله ۵ کیلومتری شمالی جاده اصلی بردسکن به شهرستان خلیل‌آباد در میان روستای کشمر واقع است.

 
نگاهی به بمنگاهی به بم

شهر بم، مرکز شهرستان بم استان کرمان، با پهنه ای حدود ۵۰ کیلومتر مربع، در خاور استان کرمان و در گوشه ی شمال خاوری دشت بزرگ بم، در ۲۲ درجه و ۵۸ دقیقه طول جغرافیایی و در ۷ درجه و ۲۹ دقیقه عرض جغرافیایی و در مسیر کرمان-زاهدان قرار دارد.

 
نگاهی به قلعه رودخاننگاهی به قلعه رودخان

دژ قلعه رودخان، یکی از عجایب هفت گانه ی گیلان به شمار می آید این قلعه . در میان قلاع تاریخی، اثری ممتاز و در میان آثار تاریخی پهنه ایران زمین، اثری بی همتا می باشد. این بنای سترگ، علاوه بر محتوای فرهنگی که شایسته ثبت جهانی است، می تواند یکی از سرمایه های عظیم اقتصادی در صنعت گردشگری به حساب آید

 
نگاهی به آتشکده باکونگاهی به آتشکده باکو

آتشکده ی باکو که در 30 کیلومتری شهر باکو، در بخش جنوب شرقی شبه جزیره ی آبشرون و حومه ی شهر سوراخانی قرار دارد، چهارتاقی بلندی است که با سنگ و ساروج و هماهنگ با معماری آتشكده های به یادگار مانده از دوران باستانی ایران همچون آتشكده نیاسر كاشان و اصفهان ساخته شده است.

 
نگاهی به باغ مشیر الممالک یزدنگاهی به باغ مشیر الممالک یزد

از دیر باز زندگی در شهرهای كویری برای ساكنان مسئله بغرنجی بوده و نیاز به فضاهایی جهت طراوات و شادابی یكی از عوامل مهمی بوده كه باعث به وجود آمدن باغ هایی بزرگ و زیبا در كویر شده است. یكی از این نمونه ها، باغ مشیرالممالك یزد است كه در حاشیه بافت قدیم و در محدوده شمال غربی این شهر شكل گرفته است و از طریق خیابان های اطراف به راحتی به كلیه نقاط شهر دسترسی دارد

 
نگاهی به چهار تاقی بالاده نگاهی به چهار تاقی بالاده

سیاوش آریا : چهار تاقی بالاده، در منطقه گره (جره) در فاصله 60 کیلومتری مرکزشهر کازرون و در 6 کیلومتری و بیرون شهر بالاده قرار دارد.

 
نگاهی به روستای سپرو نگاهی به روستای سپرو

روستای سپرو در منطقه پاکوه، یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان نائین و جزء دهستان بافران می باشد که در 30 کیلومتری شهر نائین واقع شده است. به لحاظ موقعیت نسبی از شمال به کوه های منطقه ای معروف به کوه زرد و از جنوب به اراضی کشاورزی محدود می شود. مساحت محدوده روستا در حال حاضر 69891 متر مربع می باشد.

 
نگاهی به شهر سنگی  «اوپلیس سیخه» گرجستان نگاهی به شهر سنگی «اوپلیس سیخه» گرجستان

شهر سنگی قدیمی و باستانی "اوپلیس سیخه" یکی از 3 مجموعه سنگی گرجستان می باشد که در 10 کیلومتری شرق شهر گوری (زادگاه استالین) در ساحل سنگیِ بر جا مانده از رودخانه "متکوری" ( کورا به انگلیسی ) واقع شده است.

 
نگاهی به معبد اژدها، معبدی مهری نگاهی به معبد اژدها، معبدی مهری

رسول صیقلی: یکی از راه های آشنایی با پیشینه تاریخ پر رمز و راز کشورمان بازدید از یادمانهای باستانی پابرجاست. یادمانایی که یاری می رسانند تا درک بهتری از فرهنگ و تاریخ کشورمان داشته باشیم. یکی از این بناها که دور از چشم ایرانیان مانده، بنای معبد اژدها یا داشکسن است که بازدید از آن می تواند یادآور یکی از آیین های ایرانزمین باشد