اخبار و مقالات مربوط به جاذبه های معماری

تحلیل معماری موزه هنرهای معاصر تهران تحلیل معماری موزه هنرهای معاصر تهران

موزه هنرهای معاصر در ضلع شمالی بلوار کشاورز و غرب پارک لاله واقع شده است و درسال 1356، فعالیت فرهنگی و هنری خود را آغاز کرد. این موزه در زمینی به وسعت 2 هزار مترمربع و پیرامون آن فضایی سبز و زیبا موسوم به پارک مجسمه با تندیس هایی ارزشمند از هنرمندان پر آوازه معاصر ایران و جهان قرار گرفته است .

 
کاشیکاری هفت رنگ و خلق بنایی شگرف کاشیکاری هفت رنگ و خلق بنایی شگرف

مسجد شیخ لطف‌الله (ساخته شده در 1602– 1619 میلادی) یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان است. این مسجد شاهکاری از معماری و کاشی‏کاری قرن یازدهم هجری است به فرمان شاه عباس اول در مدت هیجده سال بنا شده و معمار و بنای مسجد استاد محمدرضا اصفهانی بوده است.

 
ارگ علیشاه تبریزارگ علیشاه تبریز

بنای تاریخی ارگ علیشاه در نزدیکی میدان شهرداری تبریز جای گرفته است. این بنا در قرن هشتم ساخته شده است.

 
باغ شازده (شاهزاده) ماهان در کرمان باغ شازده (شاهزاده) ماهان در کرمان

یکی از زیباترین باغ‌های تاریخی ایران محسوب می‌شود. این باغ در حدود ۴ کیلومتری شهر ماهان و در دامنه کوه‌های تیگران واقع شده و مربوط به اواخر دوره قاجاریه می‌باشد.

 
مدرسه و مسجد سپهسالارمدرسه و مسجد سپهسالار

مدرسه سپهسالار از مدارس بزرگ و زیبای قرن سیزدهم هـ . ق در شهرستان تهران است. این بنا در خیابان شهید مصطفی خمینی فعلی واقع شده است.بانیان این مسجد عظیم، که به مدرسه ناصری تهران نیز مشهور بود. حاج میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی، صدراعظم دوره ناصرالدین شاه قاجار و برادرش مشیرالدوله بودند. ساختن این عمارت معتبر در سال 1296 هجری قمری آغاز شد.

 

دكتر محمد منصور فلامكی : دامغانی‌ها، مانند سمنانی‌ها. به شهر خود مغروراند، بی‌آنكه به آب و تاب، چیزی در این باب بگویند. شهرشان را سرشار از خاطره‌ها و زیبایی‌ها و نشانه‌هایی می‌دانند كه گویی تنها در دامغان توان یافت

 
حجیج: طراحی منظر و معماران مكتب نرفته!حجیج: طراحی منظر و معماران مكتب نرفته!

مهندس سید علیرضا قهاری : حجيج آرميده در بخش كوچكي از دامنه زاگرس شمالي، روستاي هزار سالة منطقه اورامان در فاصله 20 كيلومتري غرب پاوه (استان كرمانشاه) كه پس از گذشت از راه‌هاي پرپيچ‌وخم و صعب‌العبور زاگرس، آن را در مي‌يابي، در حالي‌كه رود خروشان سيروان ، در عمق دره‌هاي عميق، عبورت را همراه است و قله‌هاي سر به فلك كشيده و پرصلابت، ورودت را به سرزمين رازهاي سربه مُهر، ندا در مي‌دهد. خود را كاشفي مي‌يابي كه در اين عصر (عصر ارتباطات و دهكده‌ جهاني) ، انگار هنوز ميهن‌ات را نديده‌اي. اينجا ايران است!

 
معرفی هفت اثر برتر معماری جهانمعرفی هفت اثر برتر معماری جهان

به گزارش پايگاه اينترنتي انجمن مفاخر معماري ايران، مجله conda nast traveller خاص ترين و نامتعارف ترين ساختمان هاي جهان را انتخاب کرده است.