اخبار و مقالات مربوط به حقوق شهروندی

چرا زندگی شهری پر خطر شده است؟چرا زندگی شهری پر خطر شده است؟

ظاهراً شهر و شهروند در فرایندی دیالکتیکی باید به آزادی منتهی شود اما شهر خود تبدیل به ابژه‌ای برای مصرف شد و شهروندان در یک «از جا کندگی» و بی‌مکانی سیال و شناور در شهر قرار گرفته‌اند. حالا دیگر دیالکتیک شهر و شهروند منجر به رهایی نمی‌شود، بلکه فضاهای شهری، شهروندان را به مثابه ابژه «مصرف» می‌کند. ما در انقیاد «زمان»، «مکان» و «فضاهای» شهری با آگاهی دروغین «آزادی» به خدمت گرفته شده‌ایم. لوفور اما راه رهایی را در بازگشت به پیوند انقلابی حق شهروند به شهر می‌داند...

 
الگوی پاریسی برای اداره تهرانالگوی پاریسی برای اداره تهران

مقایسه تطبیقی بین تهران و پاریس به لحاظ سهم و جایگاه «حقوق شهروندی» در نظام برنامه‌ریزی و مقررات شهری نشان می‌دهد در پایتخت فرانسه –کشور مرجع قوانین شهرسازی و معماری- شهرداری پیش از اجرای هر طرح و پروژه عمرانی، ابتدا نظر شهروندان پاریس را از طریق رای مستقیم آنها جویا می‌شود و متناسب با میزان مشارکت اجتماعی مردم، سرمایه‌گذاری فیزیکی انجام می‌دهد؛ اما در تهران، شهروندان تا پیش از اجرای پروژه‌ها، اطلاعی از کم و کیف برنامه‌های شهرداری ندارند. عدم استفاده از الگوی «شهرداری مشارکتی»، ریشه مزاحمت ساخت‌وسازهای بزرگ‌مقیاس برای تهرانی‌ها عنوان شده است.

 
روياي دست‌نيافتني معلولان روياي دست‌نيافتني معلولان

محمود كاري : با توجه به تاكيدات مسئولان امر در شهرداري و ديگر سازمان‌هاي ذي‌ربط در كشور اما باز هم مشكلات گوناگوني ناشي از عدم ايمن‌سازي در سطوح شهر براي تردد معلولان مشاهده مي‌شود و هنوز هم براي معلولان استفاده از سيستم حمل و نقل عمومي، گشت و گذار در اماكن تجاري و دستيابي به ديگر حقوق شهروندي به دليل عدم مناسب‌سازي معابر به رويايي دست‌نيافتني تبديل شده است.

 
حقوق شهروندیحقوق شهروندی

قمر فلاح : حقوق شهروندی، به نوعی تكامل یافته حقوق بشر مطرح در قرن 18 و حقوق سیاسی مطرح در قرن 19 است كه ناظر به تأمین حقوق انسان در محیط زندگی و محیط جهانی همراستا با تغییرات جهانی شیوه‏ها و سبك زندگی است.

 
حقوق شهروندیحقوق شهروندی

نسیم ایران منش : در متن پیش نویس منشور حقوق شهروندی به تاریخ آذر ماه 1392 در چندین بند و موضوع به حقوق شهروندی از جنبه های گوناگون اشاره شده است. در این متن به موارد متعددی اشاره شده است ...

 
حقوق شهروندی در شهر و معماریحقوق شهروندی در شهر و معماری

ساناز افتخارزاده : یک آمارگیری از شهروندان تهرانی نشان می دهد که درصد بسیار کمی از مردم شهر را متعلق به خود می دانند . بیشتر آنها شهر را متعلق به دولت و شهرداری و حتی تعدادی از آنها شهر را ملک خدا می دانند ! می توان ادعا کرد مفهوم حقوق شهروندی که بار حق و مسئولیت پذیری را توامان در خود دارد نوسیونی مدرن و انسان محور است که هنوز جایگاهی در میان ایرانیان پیدا نکرده است .

 
حقوق شهروندی منشوری تکنولوژی‌بنیان و انسان‌محور می‌طلبد حقوق شهروندی منشوری تکنولوژی‌بنیان و انسان‌محور می‌طلبد

گفت‌و‌گو با دکتر شهیندخت خوارزمی - مفهوم «حقوق شهروندی» از جمله مفاهیم حقوقی است که اخیراً در گفتمان سیاسی و اجتماعی جامعه رونق گرفته است. مفهومی که ترجمان حقوق و آزادی‌های مشروع و عمومی جامعه و اساسی‌ترین نیازهای عمومی هر ملتی را در برمی‌گیرد.

 
حقوق شهروندی یکی از مظاهر اخلاق است حقوق شهروندی یکی از مظاهر اخلاق است

احمد تائب معتقد است وقت گذاشتن برای برخی از امور در زندگی بسیار ضرورت دارد که ازجمله آن‌ها توجه به برخی مفاهیم مانند اخلاق و حقوق شهروندی است. به همین دلیل است که علی‌رغم داشتن مشغله‌های فراوان ما را برای مصاحبه در این خصوص پذیرفت.