اخبار و مقالات مربوط به دریاچه ارومیه

از دریاچه ارومیه تا یوزپلنگ ایرانی به روایت ساینساز دریاچه ارومیه تا یوزپلنگ ایرانی به روایت ساینس

مجله مشهور Science در شماره جدیدش (سپتامبر 2015) کاملا رنگ ایرانی به خود گرفت و طرح روی جلد، سرمقاله و یک پرونده ویژه را به ایران اختصاص داد. در این پرونده، دو مقاله نیز به محیط زیست ایران اختصاص داده شده؛ مقالات را «ریچارد استون» نوشته است، سردبیر بخش بین‌المللی مجله ساینس که چندی پیش به ایران آمد و در جریان این سفر با همراهی محققان ایرانی و نیز گفت‌وگو با آنان در جریان مسائل محیط زیست ایران قرار گرفت. اولین مقاله به موضوع دریاچه ارومیه و خشک‌شدن آن می‌پردازد و دومین مقاله نیز تلاش کرده است به بررسی فشارهایی بپردازد که بر اکوسیستم‌های شکننده ایران وارد می‌شود. آنچه می‌خوانید خلاصه‌ای است از این دو مقاله مفصل.

 
دٓه در باغ نجات درياچه اروميهدٓه در باغ نجات درياچه اروميه

این روزها همه جا از نجات ارومیه و ارزیابی برنامه‌های متمرکز مدیریت آب و حکم‌رانی بیش از اندازه گفتگو می‌شود. همه چشم به کارگروه نجات ارومیه دوخته اند و این‌که اگر موفقیت‌آمیز باشد شاید دیگر دریاچه‌های کشور را نیز نجات دهیم.

 
خطای انسانی (خشکیدن تالاب ها و دریاچه ها)خطای انسانی (خشکیدن تالاب ها و دریاچه ها)

از سفر سه روزه ارومیه برگشته بود. سوغاتش را روی میز گذاشت:«ناقابل است!» یک کیسه کوچک کتان با بسته بندی زیبا و بهداشتی و با آرم و نشانی و تاریخ تولید؛

 
به دریاچـــــه آب نبندیدبه دریاچـــــه آب نبندید

ديدار ما با پدر علم كويرشناسي ايران در منزل ايشان رخ مي‌دهد. پروفسور پرويز كردواني با آن بار علمي و مقام استادي خصلت مردمان كويري را حفظ كرده است

 
کتاب توسعه پايدار و مديريت آب کتاب توسعه پايدار و مديريت آب

كتاب توسعه پايدار و مديريت آب بگونه متفاوت به موضوع حكمراني آب در ايران مي‌پردازد. نويسنده با پيشينه كار در مطالعه،‌ امكان‌يابي، و مميزي طرح‌هاي توسعه و سدسازي در مشاوران و در دفتر فني آب، خشكيدن پيكره‌هاي آبي كشور از اورميه، كارون، گاوخوني، جازموريان، زاينده‌رود، درياچه‌هاي سه‌گانه پارك ملي بختگان، تا كاهش سطح تالاب شادگان را آسيب‌شناسي مي‌كند و مديريت سازه‌اي آب با سدسازي، و الگوي توسعه نابومي در بخش آب را به نقد مي‌كشد. اين كتاب از دومين دوره جايزه كتاب معماري شهرسازي انجمن مفاخر معماري ايران لوح ويژه دريافت كرده است.