اخبار و مقالات مربوط به رودها و مدیریت آب

چالش‌های انتقال آب از سرشاخه‌های کارونچالش‌های انتقال آب از سرشاخه‌های کارون


دنیای اقتصاد– اهواز– نگار نخلی: درحالی‌که جلگه خوزستان از مشکل کمبود آب رنج می‌برد و آب مورد نیاز رودخانه‌ها و تالاب‌های استان نیز تامین نمی‌شود

 
 بل را غرق نكنيد بل را غرق نكنيد

«بل» كه در زبان بابليان باستان، به معناي خداي آب است، چشمه‌اي است كه در دو كيلومتري روستاي تاريخي هجيج (شهرستان پاوه) و در فاصله كمي از رودخانه سيروان قرار دارد و آب آن پس از خروج از دل كوه، تشكيل آبشاري داده و به رودخانه سيروان مي‌ريزد. دبي متوسط اين چشمه پرآب حدود ۴۰۰۰ ليتر در ثانيه و آورد سالانه آن حدود 150 ميليارد ليتر آب شرب با كيفيت خيلي بالاست.

 
راهکار های عملی برای جبران کم آبیراهکار های عملی برای جبران کم آبی

پدیده خشک‌سالی به دلیل موقعیت جغرافیایی ایران و قرار گرفتن در کمربند خشک کره زمین، امری مربوط به دیروز و امروز نیست اما باوجود تعدد نیازها و تصرف‌های بشری بر محیط‌زیست و رشد سریع جمعیت، این پدیده روزبه‌روز در حال افزایش است.

 
پیامدهای اجتماعی کم آبیپیامدهای اجتماعی کم آبی

خشکسالی، و خشک شدن چاه ها و کاهش منابع آب های سطحی و زیرزمینی و کاهش بارندگی در مناطق مختلف، بر فعالیت های اقتصادی و کشاورزی تاثیرات منفی بر جای گذاشته است

 
بدون آب زندگی بر باد استبدون آب زندگی بر باد است

یزدان هوشور : نمیدانم چه چیز در درون من می جوشد که نمیتوانم از خاطرات محیط دوران کودکی فارغ باشم . خیلی ها دوست ندارند خانه دوران کودکی و محله زندگی آن دوران وشهر محل تولد خودرا در خاطر نگه دارند .شاید این مسئله را بتوان به مسائلی که در زندکی کودکیمان نقط ضعف تصور میکردیم مربوط باشد وشاید دلمان میخواهد که اگر آن مسائل جور دیگری بود بهتر بود وامروز بخاطر آوردن آن عوالم برایمان دلنشین نیست وبهتر است بباد فراموشی سپرده شود که برای من این طور نیست .

 
تخت جمشید موزه‌ای به وسعت تاریختخت جمشید موزه‌ای به وسعت تاریخ

درک صحیح از باور ذهنی که باعث خلق یک اثر باستانی شده است به شناخت بهتر و درک هویت تاریخی کشور کمک می‌کند.
خوبچهر کشاورزی پژوهشگر و عضو انجمن مفاخر معماری ایران در گفتگو با خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: تخت جمشید یا پارسه که شهری است باستانی از کشوری با قدمت تاریخی فرهنگی طولانی، سالیان متمادی پایتخت تشریفاتی پادشاهان ایرانی در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده است، تخت جمشید ناشی از تراوش ذهنی و نتیجه یک جهان‌بینی است، در واقع قسمت اعظم ساخت تخت جمشید بر اساس باور دینی آن دوره شکل گرفته است.

 
مسئولیت پذیری و مصرف آبمسئولیت پذیری و مصرف آب

گروه تأسیسات: ایران کشور کم‌بارانی است اما بااین‌همه بر اساس تمامی گزارش‌ها میزان مصرف آب در کشور بالاست. گرچه بیشتر آب مصرفی در کشور( نزدیک به 92 درصد) صرف کشاورزی می‌شود اما به توجه به کیفیت و عملیاتی که صرف آب آشامیدنی می‌شود فرهنگ مصرف آب آشامیدنی در کشور جای بررسی دارد. بسیاری از خانواده‌های متمول این آب را صرف استخرها و شستن اتومبیل‌های خود می‌کنند و بسیاری نیز در اقدامی عجیب این مایه حیات را صرف شستن درِ منزل و مغازه خود می‌کنند.

 
بررسی نقش آب در معماری شهری کهن ایرانبررسی نقش آب در معماری شهری کهن ایران

آب يكي از عناصر طبيعي به شمار مي رود كه ماهيتي تغيير ناپذير دارد. هرجاكه ظاهر مي شود، كاربرد آن بايد منعكس كننده برداشت طراحان و سازندگان از طبيعت باشد.

 
تامين پايدار آب و نيرو بدون سدسازی (مقالات گذشته - 1387)تامين پايدار آب و نيرو بدون سدسازی (مقالات گذشته - 1387)

فاطمه ظفرنژاد : آب تجديد پذير کشور سالانه 130-120 ميليارد مترمکعب برآورد میشود. تجربه کشور نشان می دهد که کاربرد حقيقي اين آب با سدسازی کاهش می يابد (با تبخير سالانه بيش از 5 ميلياردمترمکعب از سطح مخزن سدهای کشور). گزينه های تامين پايدار آب درحقيقت کاربرد آب تجديدپذير را افزايش می دهند.مديريت پايدار آب عبارتست از برنامه ريزی کاربرد درست و کارآمد آب تجديدپذير و نيز بازگرداندن آن به محيط با کمترين پيامدهای زيست محيطی و آلودگی.

 
دیگر رودی باقی نمانده است (مقالات گذشته - 1387)دیگر رودی باقی نمانده است (مقالات گذشته - 1387)

فاطمه ظفرنژاد : ما در محو رودهایمان از بسیاری از کشورهای دنیا جلوتر ایستاده‌ایم. بيش از هزار سد روي نزديك به صد رودخانه ايران ساخته‌ايم. اين سبب شده كه در محو درياچه‌ها و تالاب‌هايمان نيز جلوتر از دنيا بايستيم.....

 
12