اخبار و مقالات معماری و شهرسازی - انجمن مفاخر معماری ایران

بسیار سفر باید تا پخته شود خامیبسیار سفر باید تا پخته شود خامی

زمان‌های خیلی دور که هرکسی به سفر نمی‌رفت یا اگر می‌رفت لزوما به سلامت بر‌نمی‌گشت و برخی سفرها چندین سال به طول می‌انجامید و خطرهای مالی و جانی بسیار برای مسافر به همراه داشت

 
آلودگی‌صوتی، ارمغان‌ شهرنشینیآلودگی‌صوتی، ارمغان‌ شهرنشینی

علاوه بر آلودگی هوا که این روزها شهروندان شهرهای بزرگ را کلافه کرده است، معضل دیگری به‌‌نام آلودگی صوتی در زندگی شهرنشینی خودنمایی می‌کند .

 
از جمع‌گرایی تا فردگراییاز جمع‌گرایی تا فردگرایی

با صراحت می‌توان به حادثه پلاسکو به‌عنوان یکی از تلخ‌ترین حوادث دهه‌های اخیر اشاره کرد اما آنچه تراژدی این حادثه را چندین برابر کرده، حواشی پیرامون آن بود، از بالارفتن از خودروی آتش‌نشانی گرفته تا عکس‌های سلفی با صورت‌هایی به ظاهر ناراحت!

 
آیین سینی‌گردانیآیین سینی‌گردانی

سینی گردانی که با عنوان عروسی قاسم نیز از آن یاد می‌شود، در استان‌های مختلف ایران ازجمله خوزستان به‌همراه آداب خاصی برگزار می‌شود.

 
مهم‌ترین مقاصد گردشگران ایرانیمهم‌ترین مقاصد گردشگران ایرانی


ایرانیان از زمانی که گردشگری مفهوم ویژه‌ای در کشور پیدا کرد، چمدان‌های خود را بستند و عازم سفر شدند.

 
شکل‌گیری صنعت قند در ایرانشکل‌گیری صنعت قند در ایران

صنعتی شدن ایران از گذشته به‌خاطر اثرات قابل‌توجهی که در اقتصاد داشته موردتوجه بوده است. پرهیز از اقتصاد تک محصولی و رویکرد به صنایع بنیادین از جمله اقدامات اساسی در عصر پهلوی اول بود.

 
قند کهریزکقند کهریزک

مهندسان بلژیکی در سال ۱۲۷۳ نخستین کارخانه قند را در تهران، با مالکیت «میرزاعلی اصغرخان امین‌الدوله» ساختند. کارخانه‌ای که قدیمی‌ترین باسکول تهران را دارد. هرچند مالک آن، وزیر امور خارجه دربار پهلوی اول بود،‌ اما پس از سه سال فعالیت، کارخانه ورشکست و کار آن متوقف شد.

 
سرنخ‌هایی از پیشینه چاپ نزد مسلمانانسرنخ‌هایی از پیشینه چاپ نزد مسلمانان

از دوره فاطمیان، ایوبیان و مملوکان در کشورهای سوریه و مصر، آثاری از چاپ می‌بینیم که به‌صورت حواله پول، کارت‌بازی و طرش (ادعیه کاغذی که بیشتر زائران مکه از آنها استفاده می‌کردند و دعاهایی که همراه خود می‌بردند) وجود دارد.

 
مورخ نمی‌خواهیم!مورخ نمی‌خواهیم!

محمدرضا شفیعی کدکنی، استاد برجسته و مورخ و محقق ۱۹ مهر ۱۳۱۸ به دنیا آمد. او خالق آثار ارزشمندی در زمینه تاریخ ادبیات و نقد و نظریه ادبی است.

 
بیستمین دوره هم‌اندیشی برنامه‌ آبان ماه 1396بیستمین دوره هم‌اندیشی برنامه‌ آبان ماه 1396

چهارشنبه 96/8/10: باغ جهانی دولت آباد (یزد)
ساعت 3:30 تا 5:30 بعد از ظهر
چهارشنبه 96/8/17: روز جهانی شهرسازی
ساعت 3:30 تا 5:30 بعد از ظهر
چهارشنبه 96/8/24: به یاد اوشانا، با معماران آشوری
ساعت 3:30 تا 5:30 بعد از ظهر