اخبار و مقالات معماری و شهرسازی - انجمن مفاخر معماری ایران

تاریخ شفاهی زلزله غربتاریخ شفاهی زلزله غرب

تاریخ در بردارنده آمده ها، بوده ها و شده هاست؛ پس مورخ نیز نگارنده بوده ها و شده ها...
از آن زمان که انسان تاریخ را نگاشت و تاریخ احوال آدمی را در بر داشت، همواره شرح حوادث و اتفاقات، رخداد ها و بلایا نقاط عطف تاریخ بوده اند.در سفرنامه ها، داستان ها و متون تاریخی بسیار خوانده ایم؛ شرح سیل ها و زلزله ها، قحطی ها و طاعون ها و حتما غارت ها و غارتگران که بیامدند و شهرها که ویرانه کردند و عمارت ها نیز ...

 
سرزمین مادری معماری خانه های دوره قاجار در اردبیل اردبیل، استان سال 98 دومین نشستسرزمین مادری معماری خانه های دوره قاجار در اردبیل اردبیل، استان سال 98 دومین نشست

«بافت تاریخی اردبیل» همانند بسیاری از شهرهای مرکزی کشور از بافتی درونگرا و پیوسته تشکیل شده است و شبکه ارتباطات آن به سبب خصوصیات تاریخی، اجتماعی، محیطی و اقلیمی دارای شکل مرکزی ارگانیک و غیر هندسی است. در حوزه تاثیرات آیینی، فرهنگی هندسه معابر تحت تاثیر سه عامل شاخص بافت شهری همانند مجموعه شیخ صفی، بازار و جمعه مسجد است. به دلیل آزاد بودن شکل و حرکت، شبکه ارتباطی، در این بافت ها که به طور عمده به دسترسی پیاده پاسخ می دهد. در بافت تاریخی شهر، غالبا انواع ساختمانها به شکلی ساخته می شد که به یکدیگر متصل و پیوسته بود. غالبا تنها یک جبهه و در مواردی کمتر دو جبهه متصل به معبر بود که به سبب درونگرایی فضاها، غالبا سایر جبهه های فرعی طراحی و نماسازی نمی شدند. این در هم تنیدگی بافت، علاوه بر خانه های تاریخی در بسیاری از فضاهای عمومی همانند مساجد صدق می کند.

 
پایان ابرپروژه در پایتختپایان ابرپروژه در پایتخت

رویکرد حاکم بر توسعه عمرانی شهر تهران در دوره جدید فعالیت شهرداری با تغییرات اساسی همراه شده و ماموریت بزرگراه‌سازی در معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران به نفع تامین نیازهای مغفول مانده شهر در حوزه گردشگری و تفرجی و نیز برقراری آسایش و آرامش برای شهروندان به خط پایان رسیده است.

 
چشمه سلیمانیه شاهرگ حیات کاشانچشمه سلیمانیه شاهرگ حیات کاشان

چشمه سلیمانیه یکی از دیدنی‌های کاشان است که در ضلع جنوب شرقی باغ زیبای فین واقع شده است. چشمه‌ای که در فاصله شش کیلومتری مرکز شهر قرار داشته و در حقیقت در رده قنات‌های کاشان محسوب می‌شود. تعداد چاه‌های آن از چاه مادر تا مظهر قنات به ۱۴ حلقه می‌رسد. آبدهی قنات بسیار بالاست؛ جالب است بدانید که در هر ثانیه حدود ۳۵۰ لیتر آب از این چشمه می‌جوشد. ازطرفی مظهر قنات به نحوی است که به نظر می‌رسد آب از زمین می‌جوشد، از این‌رو به چشمه معروف شده به خصوص آن که در زمان صفویه اقدام به فضاسازی چشمه شده است.

 
سرگذشت تهران - گفتگو با استاد سید عبدالله انوار سرگذشت تهران - گفتگو با استاد سید عبدالله انوار

سرگذشت طهران پس از پایتخت شدن حدود پنجاه سال است؛ ولی این‌ سرگذشت همه تحولات خود را در محدودة باروهای شاه‌طهماسبی پیدا کرد.

 
سدسازی ، راهکاری برای کاهش خطرسیلابسدسازی ، راهکاری برای کاهش خطرسیلاب

روز سیلاب های اخیر در کشورمان و نقش سدهای موجود در کاهش عوارض ناگوارتر سیل – به قول برخی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس‌- نشان داد که سدسازی نه تنها مضر نبوده است بلکه با توجه به شرایط اقلیمی کشورمان نیاز است که سدهای بیشتری احداث تا خطرات سیل کاهش یابد.

 
برگزاری نشست «ارتباطات فرهنگی ایران و ایتالیا از طریق جاده ابریشم»برگزاری نشست «ارتباطات فرهنگی ایران و ایتالیا از طریق جاده ابریشم»

نشست ویژه شهر کتاب با عنوان «ارتباطات فرهنگی ایران و ایتالیا از طریق جاده ابریشم»، با حضور دکتر تیتزیانا بوچی چرتی، دکتر فابیو تیدیا،جوزپه لبیتسی و علیرضا اسماعیلی، برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این نشست که در شهر کتاب برگزار شد، علی‌اصغر محمدخانی، معاون فرهنگی شهر کتاب، با بیان اینکه امسال چین مهمان ویژه‌ نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است

 
اهمیت حفظ تنوع زیستی در جهاناهمیت حفظ تنوع زیستی در جهان

چرا باید انقراض یک گونه برای ما مهم باشد؟ وقتی جان خود انسان‌ها در خطر است، این‌همه تلاش برای حفظ مثلاً یک گونه خاص وزغ چه اهمیتی دارد؟الیزابت کولبرت، روزنامه‌نگار مشهور حوزه محیط‌زیست و برنده جایزه پولیتزر در سال ۲۰۱۴، این مسأله را با یک مثال توضیح می‌دهد: انقراض گونه‌ها، مثل آتش‌زدن کتابخانه‌ها است. هرگونه شیوه‌های منحصربه‌فرد خود را برای بقا دارد، شیوه‌هایی که چه بسا برای حفظ جان خود ما حیاتی باشند. پس وقتی حذف شوند، توانایی بالقوه ما برای زنده‌ماندن کاهش می‌یابد.

 
چابهار؛ دروازه راهبردی تجارت منطقه-2چابهار؛ دروازه راهبردی تجارت منطقه-2

آنچه در پی آمده است نگاهی دارد به موقعیت بندر چابهار به عنوان دروازه طلایی تجارت منطقه و همچنین عاملی تعیین کننده ای برای تقابل ژئوپولیتیک و اقتصادی بین آسیا و خاورمیانه که بخش اول آن را دیروز ملاحظه کردید و اینک بخش دوم و پایانی را می خوانید

 
چابهار؛ دروازه راهبردی تجارت منطقه-1چابهار؛ دروازه راهبردی تجارت منطقه-1

بندر چابهار مدت ها است که نه تنها به طور ذاتی برای ایران بلکه توسعه آن به واسطه یک قرارداد اقتصادی در سال ۱۳۹۵برای هند و افغانستان هم اهمیت زیادی یافته و اخیرا حتی نظر سوء کشورهای متخاصم و رقیب این سه کشور در آسیا و خاورمیانه را هم به خود جلب کرده است.

در حقیقت باید گفت، موقعیت منحصر به فرد بندر چابهار در یک گلوگاه راهبردی آبی به خصوص وسوسه ای مقاومت ناپذیر برای تجار هندی است که در سودای تسهیل کسب و کار خود و دسترسی به سرزمین هایی فراتر هستند.

 
