اخبار و مقالات معماری و شهرسازی - انجمن مفاخر معماری ایران

پایداری و ناپایداری ساختمانهای شهر ( کالبد شهر ) پایداری و ناپایداری ساختمانهای شهر ( کالبد شهر )

این مقاله در چهار گفتار و هر گفتاربه معضلی در باب کالبد شهر و ارزش ها و نگهداری ساختمانها پرداخته خواهد شد .

 
دانش بومی آبدانش بومی آب

کاوش های باستانشناسی در تپه های نظرآبادکرج با یافتن سفال 9 هزارساله، نشان داد که کشاورزی در دامنه های جنوبی البرز و در آبخیزهای رودهای مهمی چون کرج و جاجرود، تمدن ریرا پدید آورده است.

 
آسمان چرکین استآسمان چرکین است

هرچند ریزگرد و توفان گردوغبار، پدیده‌ای همیشگی در جنوب کشورمان بود، اما در روزهای گذشته ابعاد بسیار گسترده‌تری یافت و زندگی روزمره در این مناطق را مختل کرد.

 
مقایسه آواربرداری پلاسکو و ساختمان حزب جمهوریمقایسه آواربرداری پلاسکو و ساختمان حزب جمهوری

شهید بهشتی معتقد بود انقلاب ٣٠ سال زود اتفاق افتاد و انقلابیون آمادگی اداره کشور را نداشتند.

 
اسنپ و تپسی برای شهروندان امن شود! اسنپ و تپسی برای شهروندان امن شود!

امروزه در شهرهای توسعه یافته شاهد زیرساخت‌های مجهز با ظرفیت‌های مناسب هستیم. برای مثال در شهرهای توسعه یافته بسیاری از خدمات فنی، خدمات خودرویی و خدمات حمل و نقل همچون مراکز پمپ بنزین، تعمیرگاه‌ها و کارواش‌ها از طریق فضاهاى زير سطحى شهری به ارائه خدمات می‌پردازند.

 
فرصت‌های طلایی و نزاع‌های صنفیفرصت‌های طلایی و نزاع‌های صنفی

سخن ماه اسفند - اگر بخواهیم یک رویداد را منشأ تفاوت غرب و شرق در توسعه و رشد علمی بدانیم، بی‌شک آن رویداد اختراع ماشین چاپ است. فکرش را بکنید سال ۱۴۴۰ میلادی می‌شود سال ۸۱۹ هجری خورشیدی. اروپا هنوز در قرون وسطاست و خورشید تمدن اسلامی هنوز غروب نکرده است. ابن‌سینا، فارابی، رازی و خوارزمی هنوز نوابغ جهان علمند و کسی به گرد پایشان نرسیده است.

 
فرهنگ، تاریخ و پژوهش‌های میان‌رشته‌ایفرهنگ، تاریخ و پژوهش‌های میان‌رشته‌اینخستین نشست تخصصی «فرهنگ، تاریخ و پژوهش‌های میان‌رشته‌ای» د‌ر پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با عنوان «تاریخ‌گرایی نوین» با حضور د‌کتر حسین مصباحیان، د‌کتر حسین پایند‌ه و د‌کتر د‌اریوش رحمانیان، ۱۱ بهمن ۹۵ برگزار شد‌.

 
تضاد‌ ایرانیت و سکولاریسمتضاد‌ ایرانیت و سکولاریسم

ایران از لحاظ پیشینه تاریخی بسیار باستانی خود‌، د‌ر سطح فرهنگی و از جمله د‌ینی، کشوری بسیار متکثر بود‌ه است.

 
دوستان و دشمنان امیردوستان و دشمنان امیر

د‌ر موضوع روابط امیرکبیر با رجال زمان خود‌ مطلب زیاد‌ی نمی‌توان گفت زیرا با وجود‌ تحقیقاتی که د‌رباره این مرد‌ بزرگ شد‌ه است هنوز مسائل بسیاری از جمله زند‌گانی خصوصی او پیش از رسید‌ن به صد‌ارت مجهول است.

 
مدیریت بحران در اماکن تجاریمدیریت بحران در اماکن تجاری

ساعت 7:59 دقیقه صبح پنج‌شنبه آتش‌سوزی از طبقات فوقانی ساختمان پلاسکو شروع و در ساعت 11:30 فروریزش ساختمانی که تاریخ شروع به کار آن سال 1341 بود، صورت می‌پذیرد و پرونده ساختمانی را که نماد تجارت در تهران بود، می‌بندد.