اخبار و مقالات معماری و شهرسازی - انجمن مفاخر معماری ایران

نوزدهمین دوره هم‌اندیشی برنامه‌ تیر 1396نوزدهمین دوره هم‌اندیشی برنامه‌ تیر 1396


چهارشنبه 96/4/14: باغ جهانی پاسارگاد
ساعت 4 تا 6 بعد از ظهر
چهارشنبه 96/4/21: جایزه دوسالانه کتاب معماری و شهرسازی
ساعت 4 تا 6 بعد از ظهر
چهارشنبه 96/4/28: اندیشه معماران معاصر (4)
ساعت 4 تا 6 بعد از ظهر

 
زیر گنبد کبودزیر گنبد کبود

یکی بود، یکی نبود. زیر گنبد کبود، در زمان‌های قدیم در شمال غربی ایران، سازه‌ای 10 پهلو با گنبدی مخروطی به دست استادکاران سلجوقی ساخته شد. سده‌ها بعد اما دست تقدیر این بنای منحصر به فرد را دستخوش تغییر کرد. گنبود کبود داستان ما طعمه‌ یک طرح چرپ و نرم شد

 
سیستان و بلوچستان، استانی با پتانسیل‌های پنهانسیستان و بلوچستان، استانی با پتانسیل‌های پنهان

در چهار سال اخیر با کاهش آسیب‌ها و افزایش شاخص‌های امنیتی، بسیاری از چالش‌های استان سیستان و بلوچستان کنترل شده است و اگر توسعه اقتصادی و اجتماعی در استان رخ ندهد، قطعاً امکان بازگشت عناصر ناامن‌کننده استان دوباره فراهم خواهد شد.

 
آنچه لازم است درباره آزبست بدانیدآنچه لازم است درباره آزبست بدانید

اگر شما از آن کسانی هستید که گمان دارند در خانه‌ای بی‌آزبست زندگی می‌کنند ممکن است در اشتباه باشید. خود من از کسانی بودم که گمان می‌کردم در خانه ای بدون آزبست زندگی می کنم اما به شدت در اشتباه بودم.

 
بهداشت فردی در مکان‌های عمومیبهداشت فردی در مکان‌های عمومی

هیچ‌کس نیست که بگوید در خیابان، درمرکز خرید، در هتل یا رستوران، در راه سفر یا در هر مکان عمومی دیگری، نیازمند استفاده از سرویس بهداشتی نشده باشد.

 
رویکرد اجتماعی و فرهنگی مدیریت شهریرویکرد اجتماعی و فرهنگی مدیریت شهری

شورا گسترده‌ترین و فراگیرترین نهاد مردم‌سالاری است که مسئولیت‌های مهم اجتماعی، اقتصادی و خدماتی را برعهده دارد. ریشه‌های عملی‌ساختن شوراها در ایران به‌صورت رسمی به دوران مشروطیت باز می‌گردد.
با پیروزی انقلاب مشروطه، یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی که سبب مشارکت بیشتر مردم شد، بی‌گمان سپردن امور محلی به خود مردم بود.

 
رد پای روستانشینی قدیم در «تُل‌کمین»رد پای روستانشینی قدیم در «تُل‌کمین»

«تُل کمین» مرودشت فارس، دوره‌های فرهنگی و استقراری از دوره روستانشینی قدیم در هزاره ششم پیش از میلاد تا دوره میانه و پایانی اسلامی را در خود جای داده است.

 
شناسایی ۱۱۰‌هزار کودک بازمانده از تحصیلشناسایی ۱۱۰‌هزار کودک بازمانده از تحصیل

یک روز بعد از روز جهانی مبارزه با كار كودكان علاوه بر اینکه باز ماندن از تحصیل کودکان مورد بحث و بررسی قرار گرفت،بر توجه به کار کودکان اتباع بیگانه و محرومیت مضاعف آنها نیز تاکید شد. قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در چهارمین جلسه شورای ساماندهی کودکان کار و خیابان با اشاره به وجود ۱۰ تا ۱۲‌میلیون حاشیه نشین در ایران عنوان کرد

 
تحصیل و بیماری مدرک‌گراییتحصیل و بیماری مدرک‌گرایی

مدرک‌گرایی در کشور ریشه‌ اجتماعی و فرهنگی دارد. گرچه یکی از شاخص‌های جایگاه اجتماعی تحصیلات است، اما تحصیلات همه‌ موجودیت یک فرد در جامعه نیست.

 
تشخیص کپی کاری در پایان نامه سخت نیستتشخیص کپی کاری در پایان نامه سخت نیست

دانشجویان کارشناسی ارشد بیشتر کار خرید پایان‌نامه را انجام می‌دهند، ولی در مورد مقطع دکتری هم شنیده شده که خرید رساله صورت گرفته است.