اخبار و مقالات معماری و شهرسازی - انجمن مفاخر معماری ایران

ذخایر آبی؛ ایستاده بر سکوی بحرانذخایر آبی؛ ایستاده بر سکوی بحران

شعار «آب مایه حیات» را سال ها است می شنویم و بی توجه به عمق معنای آن، از کنارش عبور می کنیم. اما اینک رسیده ایم به مرحله ای که آب نه در کنار واژه حیات و زندگی که در کنار واژه بحران ایستاده است.

به گزارش ایرنا، هشدارها گواه این است که جنگ های آینده بر سر آب خواهند بود نه بر سر نفت و این در حالی است که بیش از یک دهه از ورود ایران به دوره های خشکسالی و کم بارشی می گذرد.

 
آن وکیل حق‌شناس…آن وکیل حق‌شناس…

پس از تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت ایران در ۲۹ اسفند ۱۳۲۹، وبه دنبال روی کار آمدن دولت دکتر محمد مصدق در۹ اردیبهشت۱۳۳۰ قانون ۹ ماده‌ای اجرای ملی شدن صنعت نفت به تصویب مجلسین شورا ی ملی و سنا رسید.

 
نگرانی از سرنوشت مشابه برای موزه‌های دیگرنگرانی از سرنوشت مشابه برای موزه‌های دیگر

موزه ملی برزیل در روزهای اخیر دچار حریق گسترده‌ای شد؛ به نحوی که بیشتر آثار این موزه که قدمتی بیش از ۱۱ هزار سال داشتند در آتش سوختند. این حادثه واکنش‌های فراوانی را در میان فرهنگ‌دوستان مختلف در دنیا دربرداشت؛ از دلهره و نگرانی برای تکرار این اتفاق در موزه‌های دیگر گرفته تا اظهار تاسف مقامات و خشمگین شدن فعالان فرهنگی و موزه‌ای در برزیل که معتقد هستند این حادثه در پی بی‌توجهی به هشدار آنها رخ داده است.

 
نقش مدیریت شهری در توسعه گردشگری شهرهانقش مدیریت شهری در توسعه گردشگری شهرها

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد هرچه تقویت و انسجام عمل بین مولفه‌های همکاری و ارتباطی مدیریت شهری و ساکنان محلی از استحکام بیشتری برخوردار باشد، به همان اندازه در حوزه مدیریت و گردشگری پایدار رابطه بهتری وجود خواهد داشت و از طرفی نقش مدیریت هدفمند بیشتر حائز اهمیت خواهد شد.

 
قلمت را مفروش، هرگز!قلمت را مفروش، هرگز!

۱۸ شهریور سالگرد درگذشت جلال آل قلم، مرحوم آل‌احمد است و آنچه در پی می‌آید، به واقع «وصیت‌نامة فرهنگی» اوست که به دلایلی، با عنوان «رساله پولس رسول به کاتبان» به چاپ رسیده است.

 
گزارش یک زندگیگزارش یک زندگی

در خانواده‌ای روحانی (مسلمان، شیعه) برآمده‌ام. پدر و برادر بزرگ و یکی از شوهرخواهرهایم در مسند روحانیت مردند. و حالا برادرزاده‌ای و یک شوهرخواهر دیگر روحانی‌اند.

 
جنبش حق‌رای زنان نداشتیمجنبش حق‌رای زنان نداشتیم

به‌نظر می‌رسد در ایران هیچ‌گاه به شکل جدی بحث حق‌رای زنان به‌صورت ‌حق خواهی یا یک جنبش مطرح نشد. با این حال شاید پس از انقلاب سفید که به نظرم نه انقلاب بود و نه سفید، حق‌رای از سوی حاکمیت به زنان اعطا شد.

 
زلزله ویرانگرزلزله ویرانگر

۲۵ شهریورماه ۱۳۵۷ یکی از بزرگ‌ترین و خسارت‌بارترین زمین‌لرزه‌های یکصد سال اخیر کشور، در طبس روی داد.

 
نخستین انتخابات مشروطه ایرانینخستین انتخابات مشروطه ایرانی

نخستین انتخابات مجلس شورای ملی که در ۲۵ شهریور ۱۲۸۵ برگزار شد، نخستین انتخابات در تاریخ ایران است و در نتیجه آن نمایندگان دوره نخست مجلس شورای ملی انتخاب شدند. در این انتخابات علاوه بر کاستی‌های نظری قانون انتخابات و نواقص اجرای رای‌گیری، کارشکنی‌های مخالفان نهضت مشروطه نیز که مخالف برگزاری انتخابات بودند، از چالش‌های اصلی به‌شمار می‌رفتند.

 
فرصت نهفته در آتشفشان دماوندفرصت نهفته در آتشفشان دماوند

این روزها اخبار دماوند و فعالیت‌های آتشفشان آن و زلزله‌هایی که در پیرامونش رخ داده‌اند در رسانه‌ها بیش و کم مطرح شده است. ولی نکته‌ای کمتر مورد توجه قرار گرفته یا اصلا به آن پرداخته نشده و آن اهمیت دماوند به‌عنوان منبع انرژی برای پیرامون خود است. آتشفشان‌های ایران که عبارتند از: دماوند (در ناحیه البرز)، سبلان، سهند (در آذربایجان)، تفتان و بزمان (در سیستان و بلوچستان) عمدتا از نوع چینه‌ای (استراتوولکان) هستند.