اخبار و مقالات معماری و شهرسازی - انجمن مفاخر معماری ایران

پيشنهاد تأسيس موزه شيخ اشراق در سهروردپيشنهاد تأسيس موزه شيخ اشراق در سهرورد

به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و کمیسیون ملی یونسکو- ایران، همایش ملی حکمت اشراقی در پرتو آراء و آثار شهاب الدین سهروردی، روز دوشنبه، هفتم مردادماه، با حضور حسن بلخاری قهی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، حجت‌اله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و جمعی از استادان حکمت و فلسفه اسلامی در سهرورد، برگزار شد.

 
بهمن سركاراتيبهمن سركاراتي

بهمن سركاراتي پژوهشگر، مترجم و ايران‌شناس معاصر ايراني، در 12 شهريور 1316 در تبريز متولد شد. تحصيلات ابتدايي و دوره متوسطه را در همين شهر گذراند. در سال 1336 براي تحصيل در رشته زبان و ادبيات فارسي، وارد دانشكده ادبيات دانشگاه تبريز شد و از محضر استادان بزرگي همچون عبدالرسول خيام‌پور، احمد ترجاني‌زاده، حسن قاضي طباطبايي، يحيي ماهيار نوابي و منوچهر مرتضوي بهره برد. در 1339 با كسب رتبه نخست در دوره كارشناسي، موفق به دريافت راتبه (بورس تحصيلي) شد و براي ادامه تحصيل به انگلستان رفت.

 
چرا قاسم سلیمانی اسطوره است؟چرا قاسم سلیمانی اسطوره است؟

بامداد روز جمعه رفت، اما رفتنش مثل دیگران نبود. همه جا از عکس‌ها و خاطرات او پر شد. هیچ خبری نبود جز «سردار قاسم سلیمانی». رفتنش با همه فرق داشت، چون همه‌ مردم دنیا از خواننده‌ها و فیلمسازان آمریکایی گرفته تا دولتمردان کشورها درباره‌اش نوشتند و خود واقعی‌شان را آشکار کردند. فرزند شایسته ایران ـ عنوانی که محمود دولت آباد برای او انتخاب کرد ـ آینه‌ای شد که افراد، وجود باطنی خود را در او ببینند و موضعگیری کنند و این یکی از ویژگی‌های اسطوره‌ها است.
*

 
دوراهی سنت و مدرنیتهدوراهی سنت و مدرنیته

دکتر شهریار امیری میاندوآب، جامعه‌شناس، در سخنرانی خود باعنوان «دوگانه نفرت و شیدایی: کشمکش بی‎پایان سنت و مدرنیته در ایران» می‌گوید: به تعبیر بسیاری از تحلیلگران، جامعه ایران جامعه‎ای در حال گذار است که همزمان عناصر سنت و مدرنیته را هم در کنش‎های خرد و فردی و هم در رویدادهای کلان آن می‏توان درک کرد. این‎که آیا دوران گذار در ایران بیش از حد طولانی شده یا این‎که فرایند گذار به‌صورت طبیعی جریان دارد، سوال بسیاری از تحلیلگران و مدیران کلان است.

 
عبرت از تجارب شکست خوردهعبرت از تجارب شکست خورده

در دولت‌های پس از انقلاب، بیش از دو برابر تعداد واحدهای مسکونی موجود در انواع بافت‌های فرسوده و ناکارآمد، مسکن تولید شده‌است. اما موضوع بدمسکنی در سکونتگاه‌های کم‌برخوردار شهرهای مختلف کشور همچنان پابرجاست و به نظر نمی‌آید با ادامه روندهای گذشته، قابل حل باشد.

 
خوشا شیراز و وضع بی مثالشخوشا شیراز و وضع بی مثالش

تمام مدتی که در مسیر بودم شوقی وصف نشدنی وجودم را فرا گرفته بود. مدام در ذهنم خاطرات دوران کودکی‌سفر به شیراز تداعی می‌شد. شهر گل و شعر، شهر باران‌های زیبای بهاری و پاییزی، شهر تاریخ و هنر و طبیعت، شهری که بوی بهار نارنج از هر کوی و برزن آن به مشام جان می‌رسد. شهری که از آن سفیر اشعار خواجه شیراز در گوش طنین‌انداز است.

 
ساختار حکومت زندیهساختار حکومت زندیه

بر خلاف نظر برخی محققان، کریم‌خان‌زند مانند سلجوقیان و قاجارها در اداره ایالات و ولایات ایران، از خوانین بستگان و بزرگان ایل زند بهره نگرفت و برای مدت کوتاهی از آنان در اداره شهرها سود جست.

 
پیمان سه‌جانبهپیمان سه‌جانبه

نهم بهمن ۱۳۲۰ پیمانی سه‌جانبه بین ایران، انگلستان و شوروی به امضا رسید. براساس این پیمان تحمیلی، دولت وقت ایران به نخست‏وزیری محمدعلی فروغی به ناچار پذیرفت

 
کمک به جذامیانکمک به جذامیان


از سال ۱۹۵۴روز ۲۸ ژانویه به عنوان «روز جهانی کمک به بیماران جذامی» وارد تقویم جهانی شد و همگام با جهانیان در تقویم ایران نیز این روز که مصادف با هشتم بهمن ماه است به عنوان روز کمک به جذامیان نامیده شد.

 
عامل امپریالیسم!عامل امپریالیسم!

در شهریور۱۳۲۰/ ۱۹۴۲م، پس از اشـغال نظـامی ایـران توسط متفقین و اخراج رضاشاه، هرج‌ومرج تمام کشور را فراگرفت و اقتصاد ایران به مرحلـه سـقوط نزدیـک شد.

 
