اخبار و مقالات مربوط به محیط زیست

آسمان چرکین استآسمان چرکین است

هرچند ریزگرد و توفان گردوغبار، پدیده‌ای همیشگی در جنوب کشورمان بود، اما در روزهای گذشته ابعاد بسیار گسترده‌تری یافت و زندگی روزمره در این مناطق را مختل کرد.

 
سفر به سرزمین پروانه‌هاسفر به سرزمین پروانه‌ها

مسیر دسترسی به سرزمین پروانه‌ها، خاکی است. ۱۶ کیلومتر که از شهر به سمت شمال شرق حرکت کنید، به بالای کوهی می‌رسید که ابرها در قله آن در تکاپو و تلاطم‌اند.

 
تغییر اقلیم، عامل تشدید مخاطرات جوی در ایرانتغییر اقلیم، عامل تشدید مخاطرات جوی در ایرانیکی از مباحث مطرح‌شده در حوزه جغرافیا و آب و هواشناسی در دهه گذشته موضوع تغییر اقلیم بوده است، مبحثی که اگر در مواجهه با آن برنامه‌ریزی دقیقی صورت گیرد، می‌توان تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد و با توجه به ریسک بالایی که به‌دنبال دارد، اگر مورد توجه خاص قرار نگیرد، می‌تواند اثرات مخربی را به‌بار آورد.

 
ایران و بحران فزاینده آبایران و بحران فزاینده آب

ایران، یکی از پیشگامان مدیریت پایدار آب در ناحیه‌ای خشک از جهان، حال با بحرانی جدی روبه‌روست که خود را در خشک‌شدن دریاچه‌ها و رودخانه‌ها، کاهش منابع زیرزمینی و افت کیفیت آب نشان داده و با جیره‌بندی و قطع آب، ازدست‌رفتن سطوح قابل‌کشت و تخریب محیط زیست در حال افزایش است.

 
گردشگری را جایگزین شکار کنیم گردشگری را جایگزین شکار کنیم

آرمان - نگین باقری: مدتی است که جرایم شکار افرایش یافته و مسئولان درصددند به این وسیله میزان کشته شدن حیوانات را به حداقل برسانند.

 
تجربه بودن با حیوانات بی‌پناه تجربه بودن با حیوانات بی‌پناه

حيوانات همچون ما انسان‌ها مسافران این کره خاکی و دارای احساساتی چون غم، ترس و درد هستند که در تمام مخلوقات خداوند وجود دارد و ما انسان‌ها به عنوان اشرف مخلوقات نسبت به تمام موجودات عهده دار وظایفی هستیم.

 
خالی کردن دق دلی سر حیواناتخالی کردن دق دلی سر حیوانات

آرمان- زهرا سلیمانی: قساوت و بی‌رحمی با حيوانات سناريويی است كه سكانس آخر ندارد. يک روز، ماده خرسی را در سميرم در برابر توله‌هايش سلاخی می‌‌كنند و بعد شكم توله‌هايش را پاره پاره می‌‌كنند. روزی هم ويدئويی از دار زدن حيوان ديگر منتشر می‌شود.

 
چالش‌های انتقال آب از سرشاخه‌های کارونچالش‌های انتقال آب از سرشاخه‌های کارون


دنیای اقتصاد– اهواز– نگار نخلی: درحالی‌که جلگه خوزستان از مشکل کمبود آب رنج می‌برد و آب مورد نیاز رودخانه‌ها و تالاب‌های استان نیز تامین نمی‌شود

 
طراحی اکوشهر در مغولستان با محوریت حمل‌ونقل ریلیطراحی اکوشهر در مغولستان با محوریت حمل‌ونقل ریلی


شهرسازان آلمانی می‌خواهند در برهوتی در مغولستان بنای یك اكو شهر را آغاز كنند. این شهر كه هنوز وجود خارجی ندارد شهر مایدار نام دارد و در طراحی این شهر بالاترین استانداردهای زیست‌محیطی رعایت شده برای اشتفان اشمیتز این پروژه بزرگ‌ترین پروژه زندگی او است.

 
باید تفکر جایگزین تعصب شود!باید تفکر جایگزین تعصب شود!

پویش «من صدای آب هستم» پویشی اجتماعی و فرهنگی، کنشی مدنی در هشدار به بحران کم آبی و برانگیزاننده هوشیاری اجتماعی برای تدبیر همگانی در این باره است.