معرفی معمارآخریـن امپراتور(دربارۀ استاد رُستُم وُسکانیان)آخریـن امپراتور(دربارۀ استاد رُستُم وُسکانیان)

در آغاز دورۀ پهلوی، شمار مهندسان و متخصصان ایرانی در رشته های معماری وساختمان اندک بود اما از میانۀ این دوره با بازگشت کسانی که برای تحصیل به خارج از کشور رفته بودند شمار آنها بیشتر شد.

 
استاد حسین لرزادهاستاد حسین لرزاده

به ساعتم نگاه می کنم.۸:۳۰ . هنوز تو تاکسی ام.دعا دعا می کنم دیر نشده باشه. فکرم متمرکز نیست. همه چیز خیلی اتفاقی شد. دوباره یادم میاد. آره. دارم می رم برای تشییع پیکر استاد لر زاده. قرار بوده ساعت ۸:۳۰ حرکت کنند.
امیدوارم به موقع برسم...

 
وارطان هوانسیانوارطان هوانسیان

1361-1275 ه . ش
وارطان در سال 1275 شمسی ( 1896 میلادی) در شهر تبریز متولد شد .

 
پیشگام معماری مـدرن ایـران پیشگام معماری مـدرن ایـران

حیدر قلی خان غیایی شاملو ، یکی از پیشگامان معماری نوین ایران است که در سال ۱۳۰۱ در تهران و در خانواده‌ای با اصالت متولد گردید. وی در سال ۱۹۴۷ میلادی از دانشگاه تهران در رشته معماری فارغ‌التحصیل شد و در سال ۱۹۵۲ گواهی (DPLG) خود را از مدرسه هنرهای زیبای پاریس (بوزار) دریافت نمود. او در همین سال برنده جایزه " Prix de Vienne " شد.

 
صمدصمد

«یاقوت حموی و مارکوپلو قرن هفتم ابن بطوطه و حمد الله مستوفی قرن هشتم در سفرنامه های خود از بازار تبریز نام برده اند که هر یک به فراخور حال از بازار و وفور کالا و اینکه درامد بیشتر مردم از طریق داد و ستد به دست می آید و سخن رانده اند ولی مفصل ترین آنها مربوط به سفرنامه شاردن است.

 
عبد الله خان معمارباشیعبد الله خان معمارباشی

«ارگ تهران و برخی از ساختمان های داخل آن یادگار عهد صفویه است و چنانچه نوشته ها و مدارک موجود نشان می دهد افغان ها پس از تصرف و اشغال تهران در سمت شمال این محوطه پلی برقرار کرده و در جلوی آن دروازه ای بنام (دروازه ارگ) ساختند. این دروازه بعدها دروازه دولت نامیده شد که در ابتدای خیابان الماسیه قرار داشت.

 
استاد جبار تبریزیاستاد جبار تبریزی

بقعه صاحب الامر در کنار خیابان مدرس قرار دارد و از آثار زمان شاه طهماسب صفوی است این بنا در سال 1045 هجری توسط سپاهیان سلطان مراد چهارم تخریب شد که در زمان شاه سلطان حسین صفوی، و از طرف میرزا محمد ابراهیم وزیر آذربایجان مرمت گردید.

 
حاجی ابوالحسن معمار نواییحاجی ابوالحسن معمار نوایی

«حاجی ابوالحسن نوایی از جمله بنایانی بود که از حدود سال 1282 ه . ق زیردست محمد حسن خان صنیع الدوله (اعتمادالسلطنه بعدی) در باغ ها و کاخ ها سلطنتی کار می کرد و کم کم به استعداد و حسن خدمت و طرح و ایجاد برخی بناها جالب ترقی یافته در سال 1300 ه . ق معمار باشی دربار شد و سپس به لقب صنیع الملکی مفتخر گردیده ثروت و ترقی به هم زد.

 
صفرعلی  اصفهانیصفرعلی اصفهانی


مسجد سلطانی که به نام مسجد شاه نیز شهرت دارد از ابنیه قرن 13 ه . ق است که بانی آن فتحعلی شاه قاجار است

 
عبدالجبارعبدالجبار

در جوار میدان ریگستان شهر سمرقند سه بنای عمده اقی مانده است اولی مدرسه الغ بیگ که در سال 798 ه . ش ساختمان آن آغاز شده و طبق نقشه کلاسیک چهار ایوانی ساخته شده و دارای نمای عالی و کاشی کاری ممتاز است.