اخبار و مقالات مربوط به معماری موزه

 موزه‌داری نو موزه‌داری کهنه موزه‌داری نو موزه‌داری کهنه

آنا رفیعی فنود : هر سال 18 می‌از سوی شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) به‌عنوان روز جهانی موزه با یک شعار خاص نام گذاری می‌شود. شعار امسال «مجموعه‌های موزه ایجاد ارتباط می‌کنند » است که بیانگر پویا بودن موزه به عنوان نهادی که بین بازید کنندگان، نسل‌ها و فرهنگ‌ها در سراسر جهان پیوند برقرار می‌کند.

 
فرهنگ موزه گردی : فرهنگ موزه گردی :

محیط طباطبایی : هر ساله همزمان با آغاز هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه ها مباحث متعددی درباره میراث فرهنگی و به ویژه موزه های کشور مطرح می‌شود. آنچه عمدتا مطرح می‌شود نوعی آمار مقایسه ای درباره بازدید از موزه های کشور است.

 
 نیازمند انقلاب در موزه‌ها هستیم نیازمند انقلاب در موزه‌ها هستیم

نفشه رنجی: وضعیت موزه‌ها با آنچه در رابطه با تاریخ و فرهنگ غنی و چند هزار ساله کشورمان گفته می‌شود همخوانی ندارد و موزه‌های ایران با مشکلات بسیاری دست به گریبان هستند. برخی موزه‌ها تعطیل و برخی پس از سال‌ها هنوز راه اندازی نشده‌اند،برخی دیگر ساختمان‌های قدیمی دارند که نه تنها محافظی برای اشیای تاریخی قلمداد نمی‌شوند، بلکه آنها را در معرض خطر نیز قرار می‌دهد.

 
موزه و خاطره موزه و خاطره

گیتی اعتماد : در دوران معاصر موزه‌ها در سراسر دنیا بخش عظیمی از میراث فرهنگی، علمی، تاریخی و هویتی ملل مختلف را در خود جای می‌دهند. آنها پایگاه مهمی برای پژوهشگران، جهانگردان، دانشجویان و متخصصین مختلف (بخصوص مردم‌شناسان، انسان‌شناسان، جامعه‌شناسان و غیره) می‌باشند.

 
موزه و خاطرهموزه و خاطره

نینوس مقدس نیا : در قرن ششم قبل از ميلاد، هنگامي كه «نبوكدنصر دوم» و «نبونيدوس»، پادشاهان سلسلة نوبابِلي، عتيقه‌هاي زمانة خود را در اتاق مجاور مدرسة معبد بزرگ شهر باستاني "اور" در جنوب بين‌النهرين گردآوري مي‌كردند، و حدود 2600 سال پيش، بنيان اولين مكاني را مي‌گذاشتند كه نمونه‌هاي بعدي آن "موزه" ناميده شدند، نمي‌دانستند كه زماني خواهد رسيد كه مكان وسيع‌تر و عظيم‌تري به نام "موزه بغداد" پايمال سربازان و دزدان خواهد شد و هزاران قطعه شيء باارزش كه معرّف تمدني باستاني و بي‌نظير بودند، به يغما خواهند رفت. بر اين فاجعه كه در سال 2003 واقع شد، بعدها و با يافتن و باز گرداندن برخي قطعات، مرهمي گذاشته شد.

 
نگذارید مجسمه های موزه از ترس بلرزند نگذارید مجسمه های موزه از ترس بلرزند

یزدان هوشور - به مناسبت روز موزه : درست نمیدانم چند سالم بود که برای اولین بار با موزه آشناشدم شاید پنج ویا شش ساله بودم که با اتوبوس های کادیلاکی (1) به میدان توپخانه آن زمان ومیدان سپه دهه 30 تا 60 ومیدان امام خمینی فعلی رسیدیم . همه چیز برایم هیجان انگیز بود ...

 
موزه و خاطره موزه و خاطره

فرخ باور : به مناسبت روز جهانی موزه - خاطره ها را باید درآورد و جمع کرد و کالبد موزه را با تصور و تدارک خاطره ها تدوین و طراحی نمود. بنابراین موضوع برسر یک روند یا پروسه است زیرا که خاطره ها هنوز پنهان اند و و برون آوردنشان یک موضوع فرهنگی است که به عالیجنابان فرهنگ دوست و صاحبان انحصاری فرهنگ دار بستگی دارد تا که خاطره ها را آنطور که می خواهند دستچین و دستکاری و تبدیل به میل خود نکنند و برعکس، بخاطر خود خاطره های تاریخ از جنس مردم و جامعه و حوادث، دست به کار شوند.

 
موزه ها و ایجاد خاطرهموزه ها و ایجاد خاطره

دکتر مهناز محمودی : موزه ها نهادها علمی و آموزشی هستند که بعنوان گنجینه های فرهنگی یک ملت قلمداد شده و دستاوردهای آنها را در دسترس عموم قرار می دهند. از آنجا که سابقه ایجاد موزه ها به قرن هجدهم و پس از تاسیس رشته باستان شناسی در رم می رسد مواجهه با واژه موزه برای همگان معادل خاطره است چرا که هدف از تاسیس اولین موزه ها نیز گردآوری اشیا و نگهداری آثاری از گذشته بود که ارزششان به قیمت هویت و خاطره جمعی بود.

 
ایاصوفیه : موزه دو هزار سالهایاصوفیه : موزه دو هزار ساله

ایاصوفیه که امروزه موزه ای است که هرکس در هر روز به آن دسترسی دارد، از با شکوه ترین یادمانهای دوره امپراتوری روم شرقی است.

 
اتاق موزه یا تالار موزهاتاق موزه یا تالار موزه

ناصرالدین شاه علاقه وافری به توسعه فرهنگی داشت: دارالفنون به همت میرزا تقی خان امیرکبیر و با حمایت او تاسیس شد، روزنامه وقایع اتفاقیه ، روزنامه دولت علیه ایران، روزنامه ایران و بالغ بر بیست عنوان نشریه در زمان سلطنت او و با حمایت وی نشر یافت.