اخبار و مقالات مربوط به معماری موزه

کاخ توپکاپی (مقالات گذشته –پاییز 1381)کاخ توپکاپی (مقالات گذشته –پاییز 1381)

کاخ« توپکاپی» حدود چهارصد سال محل زندگی و مرکز حکومتی بیست و چهار سلطان عثمانی بود. این کاخ نشانه ای با شکوه از معماری غیرمذهبی عثمانی است و با مجموعه عظیم شامل هشتادوشش هزار شیء یکی از بزرگ ترین کاخ – موزه های جهان به شمار می آید.

 
سیر تحول تعریف « موزه » در اساسنامه های ایکوم از 1951 تا 2001 (1330 تا 1380)سیر تحول تعریف « موزه » در اساسنامه های ایکوم از 1951 تا 2001 (1330 تا 1380)

این تعریف در طول پنج دهه اخیر، تحولات چشمگیری یافته است که ناشی از دگرگونی و تغییر جایگاه موزه در بافت اجتماعی و نگرش فرهنگی مردم دنیاست. در این مقاله شاهد سیر تحول مفهوم موزه از سال 1951تا سال 2001 هستیم.

 
موزه‌ها، آیینه‌های تاریخ و فرهنگ ملتهاموزه‌ها، آیینه‌های تاریخ و فرهنگ ملتها

علی زوار : كلمه موزه از ریشه یونانی موزیون (Mouseion) گرفته شده است. در یونان قدیم، معابد رب‌النوع‌های یونانی بدین نام خوانده می‌شده‌اند؛ به همین جهت به مرور زمان برای هر مكانی كه در آن آثار مقدس و گرانبها نگهداری می‌شد، به كار رفته است، خواه این آثار ارزشمند مربوط به دوران گذشته و خواه مربوط به زمان حاضر باشد.

 
معماران بنای موزه ای بسازندمعماران بنای موزه ای بسازند

گفت و گو با كارشناسان به مناسبت روز ملی موزه و میراث فرهنگی

 
موزه ها نیاز به تنوع بیشتری دارندموزه ها نیاز به تنوع بیشتری دارند

رییس دانشنامه معماری و شهرسازی با بیان اینكه موزه های كشور برای جذب مخاطب نیاز به تنوع بیشتری دارند، تاكید كرد، برای جذب مردم به تاریخ خود، ضرورت دارد شكل ظاهری موزه ها تغییر كند.

 
موزه ها در جهان درحال تغییرموزه ها در جهان درحال تغییر

موزه مکانی است که مجموعه ای از آثار طبیعی و فرهنگ و تمدن بشری را در آن، به معرض نمایش می گذارند. واژه موزه ریشه ای یونانی دارد و نام تپه ای است در آتن که در آن عبادتگاهی برای الهه "موزه" ساخته شده است و پژوهشگران، هنرمندان و سایر افراد به بازدید آن می آیند... روز 18 می، برابر با 28 اردیبهشت ماه به عنوان روز جهانی موزه ها اعلام گردیده...

 
موزه ها متروک مانده اندموزه ها متروک مانده اند

نشست هم اندیشی معماری موزه ها با حضور کارشناسان و معمارها 26 اردیبهشت سال جاری در مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران با موضوع« متروک ماندن موزه ها» برگزار شد.
مدیرعامل مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران در این رابطه گفت: در کشور ما با سابقه چندین هزار ساله فرهنگ و تمدن مستمر، گنجینه ای به وسعت یک سرزمین با صدها میلیون قطعه سند، شیء بن محوطه تاریخی، شکل گرفته که ارزش مادی برآن منصور نیست، معهذا این گنجینه در معرض تندباد حوادث تاریخ به سرعت رو به از بین رفتن است.

 
بیانیه انجمن مفاخر معماری ایران به مناسبت روز جهانی موزهبیانیه انجمن مفاخر معماری ایران به مناسبت روز جهانی موزه

18 فوریه (28 اردیبهشت ماه) مصادف است با روز جهانی موزه و به همین مناسبت در سراسر جهان این روز با برپایی مراسم ویژه، گرامی داشته می‌شود. در کشور ما با سابقه چندین هزار ساله فرهنگ و تمدن مستمر، گنجینه‌ای به وسعت یک سرزمین با صدها میلیون قطعه سند، شیء، بنا و محوطه تاریخی، شکل گرفته که ارزشی مادی بر آن متصور نیست، معهذا این گنجینه در معرض تند باد حوادث، تاراج و تخریب به سرعت رو به فرسایش و اضمحلال دارد

 
بررسی معماری امانتداران تمدن در کشور به مناسبت روز جهانی موزه‌هابررسی معماری امانتداران تمدن در کشور به مناسبت روز جهانی موزه‌ها

طراحی ساختمان‌ موزه‌ها در کشور، ورود ممنوعی برای بازدیدکنندگانمعماری موزه ها، گزینه‌ای که مغفول مانده است
کارشناسان معماری بر این باورند که یکی از دلایل عدم تمایل ایرانیان برای رفتن به موزه طراحی ساختمان و نمای داخلی بنای موزه های موجود در کشور است.

 

سیروس باور : در دهه اول 1300 با روی كارآمدن دولت جدید پهلوی و احساس نیاز به بناهای دولتی زمین‌های حاشیه میدان مشق سابق برای بناهای دولتی زمین‌های حاشیه میدان مشق سابق برای بناهایی چون اداره پست‌خانه تهران (1307)، ساختمان شهربانی، ساختمان وزارت امور خارجه، غرب سردرباغ ملی و ساختمان موزه و كتابخانه ملی (1304)، در نظر گرفته شد.