اخبار و مقالات مربوط به معماری و کیفیت زندگی

 آنها «باغ» کاشتند، ما «برج» آنها «باغ» کاشتند، ما «برج»

همین حالا که چشمتان را ببندید و تهران یک سال قبل را مرور کنید، چند روز کوه و قله توچال را دیده‌اید؟ چند روز وقتی از خانه بیرون آمدید در محاصره دود و غبار بودید؟ پنجره خانه‌های چند درصد ساکنان تهران، رو به حیاط و فضای باز و اندکی فضای سبز باز می‌شود؟ تهران چقدر تلاش می‌کند که شهروندانش را در خودش حفظ کند؟ چه تعداد از بیماران قلبی و تنفسی، دیگر نمی‌توانند در تهران بمانند؟ چند درصد از تهرانی‌ها روزهای آخر هفته و تعطیلات طولانی در شهرشان می‌مانند و آواره جاده شمال نمی‌شوند؟

 
قطار توسعه در ایستگاه تخریب قطار توسعه در ایستگاه تخریب

یک عضو ایکوموس - شورای بین المللی بناها و محوطه ها - ایران معتقد است: باید در مناطق تاریخی زمان را حفاظت کرد، نه این‌که همه‌ میدان‌گاه‌های شهر را تغییر دهیم،‌ به طوری که وقتی وارد آن می‌شویم نتوانیم گذر زمان را درک کنیم و روایت تاریخی آن گم شود.

 
معماری و زندگیمعماری و زندگی

فضا بیکران و بی‌انتهاست. آنچه به فضا حجم و شکل می‌بخشد مداخله در آن و به عبارتی معماری است. با معماری خانه هستی یا سکونت وجود خویش را برپا می‌داریم. لذا این خم کردن جهات و انحنای فضا خود نوعی آفرینش، خلاقیت و نوآوری است و بر اساس این نوآوری، داوری خواهیم شد و هم مبنای هستی و سکونت وجود خویش را در این جهان برپا خواهیم داشت.

 
هنرمند و جامعه مدرن و "پيوندش" با کیفیت زندگی و معماریهنرمند و جامعه مدرن و "پيوندش" با کیفیت زندگی و معماری

داريوش زمانی : "دیگران" وقتی لحظه ای از تاریخ را زندگی کردند و به هر طریقی نقدش نمودند و تجربه، "آن لحظه" را سکویی برای قدمی دیگر به بالا ثبت نمودند و لحظاتی دیگر از زندگی را آزمودند و نه برگشت به عقب و نقد خجولانه گذشته.

 
سر در نمی‌آورم!سر در نمی‌آورم!

بهروز مرباغی : خواسته‌اند مطلبی چیزی در خصوص «معماری و کیفیتِ زندگی»‌ بنویسم! فکر کردم چه بنویسم؟ از مبانی نظری جدیدی که در طرح‌های شهری هست بنویسم؟ از بحث «جلوگیری از بزه از طریق طراحی شهری (CPTED)» بنویسم؟ از تاثیری که تبدیل محله کشتارگاه تهران به فرهنگ‌سرای بهمن در رفتار و خلقیات مردم داشت و دارد، بنویسم؟ از رابطه «معماری و بیماری» بنویسم؟ از شاه بیتِ فردوسی بگویم که خانه «همی جای شادی و آرام و مهر»؟

 
نقدی در باره رابطه کیفیت زندگی و معمارینقدی در باره رابطه کیفیت زندگی و معماری

ایرج شهروز تهرانی : هر فضا و محلی ترکیبات جغرافیائی و فیزیکی خود را بصورت خودیار زندگی و تعریف میکند. انسان در فضائی که زندگی میکند رابطه مستقیمی با انچه اطراف او چه بصورت متناسب یا غیر عادی است بر قرار مینماید. مثلا عناصر متشکله منظر و ساختارهای موجود در رابطه با یکدیگر با حقایقی متناسب و غیر متناسب در کنار هم کلا بصورت واحد مطرح میگردد.

 
کیفیت زندگی و مسئله معماریکیفیت زندگی و مسئله معماری

غزال کرامتی :‌ اگر کمیت ( Quantity ) برای تعریف خصوصیتی قابل شمارش از یک شیء ( پدیده ) کاربرد دارد، کیفیت ( Quality ) برای تبیین خصوصیتی غیر عددی از همان شیء ( پدیده ) به کار می رود. وصف درجه کمال ( A Degree of Excellence )اشياء و پديده ها، هدفی است که در توصیف کیفی _ و نه کمی _ دنبال می شود.

 
نقش معماری و ارتقا کیفیت زندگی مردمنقش معماری و ارتقا کیفیت زندگی مردم

امیر جوانبخت : یکی از وظایف مهم معماران ارتقا کیفیت زندگی انسانهاست ، ما معماران همواره بدنبال یافتن روشهایی هستیم که بتوانیم سطح کیفیت زندگی مردم را بالا ببریم برای رسیدن به این هدف یک معمار باید مسایل متفاوت و متنوعی را بداند و بر اساس آنها این شرایط را فراهم کند...

 
کیفیت ومعماریکیفیت ومعماری

بیژن علی آبادی : درابتدا واژه کیفیت از نظر کلمه و معانی مورد بررسی قرار میگیرد وسپس در مورد کیفیت و معماری مطالبی بیان خواهد شد .

 
مهمترین موضوع قابل طرح همیشه زاویه ی نگاه ماستمهمترین موضوع قابل طرح همیشه زاویه ی نگاه ماست

ترانه یلدا : مهمترین موضوع قابل طرح همیشه زاویه ی نگاه ماست. به دنیا، به زندگی، به معماری، به شهرها، به انسانهائی که در این فضاها زندگی می کنند. میدانم، تمدن غرب جذاب است، و به خصوص برای ما ایرانی ها از زمان قاجار تا به امروز غرب مرکز تقلید و تمدن بوده است: ولی ما نباید از دید غرب به خودمان و به افقهایمان بنگریم!

 
12