مقالات معماری و شهرسازی

سال پائینی، در سربالائی مراد و مریدی (آن که آموخت مرا)سال پائینی، در سربالائی مراد و مریدی (آن که آموخت مرا)

پذیرفته شدن در کنکور دو مرحله ای آن زمان (سال 1342) ، یعنی شکستن شاخ غول ! ومن این شاخ را شکشته بودم و به همین دلیل با پدر و مادرم در سرافرازی و افتخاری که بر خانه حکم فرما شده بود سهام دار اصلی بودم. نامم جزو قبول شده ها در آزمون اختصاصی دانشکده هنرهای زیبا، رشته معماری اعلام شده بود.

 
دو ژاپنی در گیلاندو ژاپنی در گیلان

شین جو سُوزوُکی (که نام کوچک او شین سِی هم خوانده می شود) سال ها در دفتر بنیاد بودایی در نیویورک ماموریت داشت، و در سال 1905 پس از 8 سال اقامت در امریکا با کشتی روانه ناپل در ایتالیا شد. پس از دیدن این شهر و رُم، در دنباله سفر دریایی خود به اتن و از آن جا به ازمیر آمد و سپس به استانبول، از این بندر با کشتی نفتکش به بندر باتوم در روسیه رسید و به قصد سفر به ایران با قطار به باکو، و از طریق دریای خزر به انزلی آمد..

 
در پایتخت قاجارهادر پایتخت قاجارها

صبح، در هوایی عالی ده بزرگ غروه را ترک کردیم و در دره ای هموار و پهن به سفرمان ادامه دادیم. دره ای که کوههای جنوبش به خاطر فاصله زیاد به زخمت دیده می شود. یک سلسله کوه سیاه رنگ در سمت جلو ظاهر می شود و در میان دره وسیع، تپه سنگ کوچک و مجردی مثل یک جزیره به چشم می خورد.

 
تالاب انزلیتالاب انزلی

دکتر منصور آزاد در سال 1323 در روستای شولم در 20 کیلومتری فومن به دنیا آمد. تا سن شانزده سالگی به مدرسه نرفت، اما پس از آن، دوران ابتدایی و متوسطه را در شش سال تمام کرد. دانشکده را تا مقطع دکترای داروسازی در چهارسال به پایان برد. او از سال 1360 در دو مسیر متفاوت آب و خاک و متابولیسم سلولی و تغذیه شروع به تحقیق کرد...

 
ایران و جهان ایرانیایران و جهان ایرانی

لفظ ایران از کجا آمده است؟ خاستگاه ایرانیان بنابر اوستا، ائیریانم وئجو (vaejo airyanem) است که در زبان پهلوی ایران ویج (eranvej) شده است، اوستا در بخش وندیداد از جایی به نام ایران ویج نام می برد که مرکز اصلی ایرانیان است.

 
لنگرودلنگرود

لنگرود شهری است در شرق استان گیلان که در استپی پست به فاصله ی دو فرسخ از دریا واقع شده است و زمانی جزیی از ایالت رانکوه به شمار می رفت، با قدمت تاریخی اندک نسبت به لاهیجان و رودسر که در دو سوی آن قرار گرفته اند...

 
خوانسارخوانسار

دکتر هینریش بروگش، سفیر پروس (آلمان کنونی) در ایران، از سالهایی که در ایران سپری کرده (1861- 1859)، خاطراتی پربار و خواندنی به یادگار نهاده که مرحوم کردبچه به فارسی برگردانده است...

 
آینده آبادیآینده آبادی

در مسیر تاریخی و مردم شناسی سکون بشری در سه گانه کوچ نشینی (زندگی عشایری)، یکجا نشینی (روستا نشینی) و حکومت و دولت سازی (شهرنشینی) ظاهرا و تا چند دهه پیش این استراتژی برای بقای اصلح و تکامل داروینی بود که سرنوشت مسکن و مأوا را با پیروزی شهر بر زندگی کشاورزی و طبیعت گزینی و محو آن اعلام می کرد؛ اما بررسی سیر جامعه شناختی موقعیت و جایگاه آبادیی این روند را تایید نمی کند.

 
شهر به چه کسی تعلق داردشهر به چه کسی تعلق دارد

سهراب مشهودی : ظاهراً مالکیت خاصی برای شهر وجود ندارد. شهروندان هر شهر که قطعاً مالک شهرتلقی می شوندو شهروندان دیگر شهرها هم هیچ مانعی برای حضور در شهرهای دیگر ندارند و به نوعی همه¬ی شهر اگر در آن حضور یابند به آنها تعلق خواهد داشت.

 
سد سلمان فارسی و پیامدهای احداث آنسد سلمان فارسی و پیامدهای احداث آن

مقالات گذشته، تابستان 1378 - سد سلمان فارسی، در جنوب جهرم، در منطقه ی سی مکان، در دشتی پهناور، با شیبی ملایم و در پایین دست سی دهکده ای که در کنار رودخانه ی قره قاج قرار دارند، در دست ساختمان است. دور بودن زنجیره کوه های کنار سد باعث می شود که طول سد بسیار زیاد شود