مقالات معماری و شهرسازی

مروری بر چهل سال شهر سازی ایرانمروری بر چهل سال شهر سازی ایران

گفت و گو با مهندس بهرام فریور صدری : غروب یک روز گرم شهریور، خیابان کوه نور، مهندسین مشاور شارستان. بالاخره پس از چند روز تلاش توانسته یم قراری برای این گفت و گو بگذاریم با وجود ترافیک سنگین ، تقریبا سروقت می رسیم. ظاهرا صاحب خانه هنوز نرسیده و کسی هم از قرار ما اطلاعی ندارد...

 
سالن اجتماعات مدرسه ی بزرگسالان استسالن اجتماعات مدرسه ی بزرگسالان است

گفت و گو با بهروز غریب پور : با بهروز غریب پور هنرمندی که تجربه ی سال ها ساخت و مدیریت مجموعه های فرهنگی را با خود دارد به بررسی پیشینه ی تماشاخانه ها، کابرد اجتماعی آن ها و موانع ماندگاری و توسعه ی این عنصر موثر در زندگی شهری پرداختیم....

 
پا به طبیعت گذاشتن لباس احرام می خواهدپا به طبیعت گذاشتن لباس احرام می خواهد

گفت و گو با کاووس داوودی
به این جمله خوب دقت کنید:" با تحقق چشم انداز 20 ساله ی گردش گری مبنی بر جذب 1.5 در صد گردش گران بین المللی که تقریبا معادل 20 میلیون گردش گر خواهد شد، وابستگی کشورمان به اقتصاد تک محصولی نفت کاهش یابد."...

 
تهران در جست و جوی فضای عمومیتهران در جست و جوی فضای عمومی

گفت و گو با انوشیروان نورفردی : جریان زندگی اجتماعی در شهرها تنها در رفع نیازهای مادی شهرنشینان خلاصه نمی شود بلکه در کنار توسعه ی زیربناها و تاسیسات که رفاه نسبی شهرنشینان را فراهم می کندمی بایست دیگر نیازهای معنوی و غیرمادی را نیز در نظر داشت و برای ایجاد، رشد و هدایت آن برنامه ریزی کرد که محمل تبلور چنین نیازهایی، فضاهای عمومی در سطح شهرها هستند.

 
معرفی کتاب نگاهی نو به تخت جمشید با تکیه بر اوستا و مراسم آیینی مذهبیمعرفی کتاب نگاهی نو به تخت جمشید با تکیه بر اوستا و مراسم آیینی مذهبی

پژوهشگر و نویسنده : خوبچهر کشاورزی - چیدمان کلامی عنوان کتاب ، نو بودن دیدگاهی را به سازه های عظیم و ساختار بنای تخت جمشید تاکید می کند که سال هاست، شرق شناسان با دید گاه های علمی و یا شخصی خود درباره آن ها ابراز نظر کرده اند و به تجزیه و تحلیل آن پرداخته اند.

 
بیماری نقطه گرایی در معماری معاصر ایرانبیماری نقطه گرایی در معماری معاصر ایران

پیشنهاد برگزاری جایزه سال "معماری برای شهرسازی" - علیرضا عظیمی : با نزدیکی به ایام پایانی سال 2014 میلادی مسابقات مختلف جهانی اقدام به معرفی برگزیدگان خود نمودند.همان‌طور که انتظار می‌رفت معماران ایرانی، در ادامه روند صعودی خود جوایز بیشتری را نسبت به سال‌های پیشین به چنگ آوردند.کارها حرفه‌ای‌تر شده‌اند، تیم‌های معماری کامل‌تر شده‌اند، وظایف شفاف‌تر و به اصول حرفه‌ای نزدیک‌تر شده‌اند، و مهم‌تر از همه شناخت معماران ایرانی از اصول شرکت در مسابقات جهانی و روند شرکت و پذیرش در آن‌ها بیشتر شد.معمارانی که همگی فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های داخلی هستند و با نیروی جوانی خود، با هر انگیزه‌ای در بازار سخت داخلی کار می‌کنند و خود را همگام با سیر جهانی صاحب مقام می‌دانند.

 
نامه یک فک خزری نامه یک فک خزری

جزیره آشوراده که در مرز استان مازندران و گلستان قرار دارد در حال حاضر زیستگاهی تقریبا امن و بکر برای حیات وحش به شمار می‌رود که البته چندی است نگاه‌های صنعت گردشگری را به خود جذب کرده است. این جزیره که فقط در قسمت‌های شرقی آن روستایی کوچک دارد، سال‌هاست خالی از سکنه شده و تنها فعالیت‌های انسانی در آن مربوط به تاسیسات نیمه فعال شیلات، یک رستوران دریایی و چند سرباز حراست دریا و محیط‌بان محیط‌زیست است.

 
یادگار معمــاران مسیحی یادگار معمــاران مسیحی

تهران برخي از بهترين بنا‌هاي خود به ويژه در ناحيه مرکزي شهر را که هنوز ديدني‌ترين ناحيه شهر است‌، وامدار ايرانيان مسيحي است‌. در اين ناحيه به غيراز ميدان حسن آباد که با آن معماري دلپذير هنوز از شکيل‌ترين ميدان‌هاي شهر است‌، چند عمارت زيباي ديگر نيز وجود دارد که عبارتند از ساختمان پست‌، کاخ دادگستري‌، کاخ گلستان‌، بناي وزارت خارجه‌، بانک سپه‌، بانک ملي شعبه مرکز‌، باشگاه افسران‌، موزه ايران باستان‌، کاخ مرمر و شايد چند عمارت ديگر‌.

 
كاروانسرا نماد هنر و معماریكاروانسرا نماد هنر و معماری

وجود واژه هايي چون «ساباط» و «بريد» در زبان‌هاي زنده جهان كه از گويش‌هاي ايراني گرفته‌شده، بيان‌کننده اين است كه پهناوري سرزمين و دوري شهرها و آبادي‌هاي ايران و كشورهاي همسايه، ايراني را ناچار كرده كه راه‌هاي امن داشته باشد و منزل‌به‌منزل و آبادي به آبادي آسايشگاه بسازد و براي اينكه کاروان‌ها در بيابان راه خود را بيابند، برج‌ها برافرازد كه از دور مانند برج دريايي، رهسپاران را راهنمايي كند.

 
باغ موزه قصرباغ موزه قصر

هم قصر است ، هم زندان و هم باغ! وسعت زیادی دارد و همه اطرافش سبز است! با وجود آنکه زندان بوده اما وارد محوطه که میشوی بسیار دلگشاست.از دل باغ و درختان که بگذری وارد ساختمان اصلی میشوی. سنگ بنای این ساختمان را فتحعلی شاه قاجار 250 سال پیش خارج از شهر تهران نهاده بود که اسم آن را قصر قاجار یا تخت قجری نامید.