مقالات معماری و شهرسازی

افقهای نا کجاآباد، سیری انتقادی در مدینه های فاضلهافقهای نا کجاآباد، سیری انتقادی در مدینه های فاضله

ناشر : اطلاعات
تالیف احمد راسخی لنگرودی
قطع رقعی 3160 صفحه ، چاپ اول :3300 تومان

 
موج ابریشم و بوی خوش ادویه در کاروانسراهاموج ابریشم و بوی خوش ادویه در کاروانسراها

گزارش اولیویه از تجارت خارجی ایران در دوران قاجار - اولیویه، سیاح فرانسوی در سفرنامه مهم خود گزارشی از کالا‌ها و ادویه‌ای که از ایران به خارج صادر می‌شده به دست داده است که خواندنی است. در اینجا بخش‌هایی از این سفرنامه را می‌آوریم.

 
رشد چشمگیر فارغ‌­‌التحصیلان غیرفعالرشد چشمگیر فارغ‌­‌التحصیلان غیرفعال

در قرن حاضر سرمایه انسانی به‌عنوان مهم‌ترین رکن در رشد اقتصادی هر کشور محسوب می‌شود. ارزیابی سرمایه انسانی هر کشور از طریق کسب اطلاع درخصوص ویژگی‌های افراد از جمله تحصیلات، مهارت‌ها و توانایی‌های آنها امکان‌پذیر است که در عمل از میان معیارهای مذکور، اطلاعات مربوط به تحصیلات در سطح جامعه با اطمینان بیشتری قابل حصول است. به این منظور در این مقاله وضعیت نیروی کار فارغ‌التحصیلان آموزش عالی با استفاده از نتایج آمارگیری نیروی کار ارائه می‌شود. آمارگیری نیروی کار از سال‌ ۱۳۸4 تاکنون به‌صورت فصلی توسط مرکز آمار ایران اجرا می‌شود. با استفاده از نتایج این آمارگیری می‌توان تصویر روشنی از وضعیت نیروی کار افراد مختلف جامعه ارائه کرد.

 
فرار رعایا از مالیات فرار رعایا از مالیات

بحران و نابسامانی اقتصادی در دوران گیخاتو - اوضاع مالی و اقتصادی دستگاه حکومتی در زمان سلطنت کوتاه‌مدت گیخاتو( ۶۹۰-۶۹۴ ه.ق )، دچار بحران و نابسامانی بود. این نارسایی تحت تاثیر عوامل متفاوتی قرار داشت. گیخاتو فردی بخشنده بود و در این راه اسراف‌کاری می‌کرد. وی نه‌تنها ثروتی به خزانه اضافه نکرد؛ بلکه باعث خالی شدن آن هم می‌شد، به‌طوری که اگر یک ایلچی از ولایات دور و نزدیک می‌آمد، چیزی برای هدیه دادن به او یافت نمی‌شد.

 
چالش‌های سیاسی در برندسازی ملی گردشگری ایرانچالش‌های سیاسی در برندسازی ملی گردشگری ایران

برندسازی مکان وابستگی بسیاری به ابعاد و سابقه مکان دارد. ابعاد فیزیکی و جغرافیایی یکی از تعیین‌کننده‌های برندسازی مکانی است؛ به‌طور مثال برندسازی یک خانه خاص مانند خانه مشروطه در تبریز یا برندسازی یک آرامگاه مانند حافظ و سعدی در شیراز، یا برندسازی یک رستوران مانند رستوران خاور خانم در چابکسر و نظایر اینها بسیار آسان‌تر از موارد بزرگ‌تر مانند یک مجتمع اقامتی، پاساژ تجاری، هتل، محله، کوهستان یا طبیعت خاص، روستا، شهر، استان و کشور است.

 
شیوه های تازه هم گرایی درتعاملات علمی شیوه های تازه هم گرایی درتعاملات علمی

توسعه شهری و بحران شهری‌شدن، تغییرات پرشتاب، بروز تنش‌های قومی، مذهبی و نژادی منطقه‌ای، مهاجرت‌های بین‌المللی، افزایش فقر و تبعیض، چالش‌های اخلاقی مرتبط با رشد پژوهش و فناوری (که به داوری‌های اخلاقی در محیط‌های پژوهشی، مدیریتی و درمانی نیاز دارد) و افزایش روزافزون نگرانی‌های زیست‌محیطی و تغییرات اقلیم، از مهم‌ترین واقعیات جهان درحال‌تحول امروز است که این خود ضرورت نگاهی نو به نحوه هم‌گرایی و تعاملات بین‌المللی را یادآور می‌شود.

 
 ایران، سرزمین پر رمز و راز شرقی ایران، سرزمین پر رمز و راز شرقی

سفر به ایران به همراه دکتر «میشاییل والتر»، ایران‌شناس آلمانی دانشگاه فرایبورگ - مردمان غرب، اغلب دیدگاه عجیبی درباره فرهنگ و تمدن‌های کهن شرق دارند. فرهنگ شرقی برای آنها آمیزه‌ای است از رمز و رازهای معنوی و تصور فضاهایی که اغلب در داستان‌های ‌هزارویک شب نقل می‌شود، بازار وکیل شیراز، بادگیرهای یزد، خانه‌های خشتی کرمان، بازار حلب، کاروان‌سراها و حتی حالتی شبیه به آنچه در کارتون ماجراهای سندباد روایت می‌شد. در بسیاری موارد، مخاطب غربی درکی از تفاوت‌های فرهنگی موجود در ممالک شرق ندارد و تصور می‌کند تمام مردم شرق روی یک الگو و با یک فرهنگ مشترک زندگی می‌کنند.

 
منصب دیوان‌بیگی در دوره صفویهمنصب دیوان‌بیگی در دوره صفویه

اصطلاح ديوان بيگي ماخوذ از «ديوان» فارسي به معنـاي شـورا، انجمـن و مجلـس و «بيـگ» واژه‌اي تركي به معنا و مفهوم ارباب، مير و رئيس است كه در مجموع به معناي رئيس شوراي عدليه و افرادي است كه مامور انجام امور عدليه هستند. در واكاوي منابع تاريخي، عـلاوه بـر واژه دیوان‌بیگی بـا عنـاوين ديگـري همچـون دیوان‌بیگی باشـي و دیوان‌بیگی‌گـري نيز روبه‌رو می‌شـويم كـه بـا استناد به منابع می‌تـوان گفـت دیوان‌بیگی‌گـري عملكـرد منصـب مزبـور بـوده اسـت و به نظر مي‌رسد عنوان دیوان‌بیگی باشي، براي تمايز دیوان‌بیگی ارشد (پايتخـت) از نماينـدگان وي در هر ايالت و بيگلربيگي‌نشين به‌كار مي‌رفته است و نمايندگان او در ايـالاتي همچـون بلخ، گرجستان، شماخي و قندهار عنـوان دیوان‌بیگی داشـته‌اند.

 
بافت فرسود‌ه مد‌رن معضل امروز کلانشهرهابافت فرسود‌ه مد‌رن معضل امروز کلانشهرها

ساخت و ساز د‌ر شهر ابعاد‌ مختلف اقتصاد‌ی، اجتماعی، زیست محیطی و غیره د‌ارد‌ و این پد‌ید‌ه یکی از عارضه های کلانشهرهاست، زیرا با گسترش کلانشهرها شاهد‌ افزایش قیمت زمین و به تبع آن مسکن هستیم.

 
ادب/فرخي يزدي‌؛ شاعري دريادل و آزاديخواه - خانم فرشيد‌افشارادب/فرخي يزدي‌؛ شاعري دريادل و آزاديخواه - خانم فرشيد‌افشار

فرخي يزدي، شاعر نام‌آور ايراني قرن معاصر است. مردي آزاده، وطن دوست و ضد استبداد. با جاني شيفته ايران، با دروني خروشان و غرورآفرين، ولي به ظاهر اندوهبار است.
فرخي يزدي، از شاعراني است كه در آغاز جنبش مشروطيت، آوازه‌‌‌اي نيك و انساني به دست آورده و در تاريخ ادبيات معاصر ما جايگاه رفيعي در حيطه معنوي، حقوقي و فرهنگي كسب كرده است. اين رادمرد بلند مرتبه، لب و دهان و جان خود را در مخاطره‌اي مهيب قرار داده و آثار پرجذبه‌اي نشأت گرفته از عشق و انسانيت و دادجويي از خود به يادگار گذاشته است.