مقالات معماری و شهرسازی

بافت های فرسوده فرصت یا تهدیدبافت های فرسوده فرصت یا تهدید

نسیم ایران منش : تبدیل یک تهدید به فرصت بالاترین هنری است که یک برنامه ریز شهری می تواند انجام دهد . یک برنامه ریز شهری در ابتدای کار با انواع واقسام تهدید ها مواجه است ، تهدید اقلیمی - زمین شناسی ، تقابل های اجتماعی ، تقابل های سیاسی ، تضادهای فرهنگی و همینطور فرسودگی و از کارافتادگی بافت.

 
توسعه پايدار در گرو ملاحظات زيست محيطيتوسعه پايدار در گرو ملاحظات زيست محيطي

محمد حقانی : «روزي بود و روزگاري بود. پادشاهي بود به اسم انوشیروان كه براي شكار با وزير دانايش بزرگمهر از شهر خارج شده بود. وقتي به شكارگاه رسيدند چشمشان به پيرمردي سپيد موی كه 80 ساله به نظر مي‌رسيد و روي زمين نشسته و گودالي مي‌كَند تا نهالی را در آن بكارد، افتاد. آنان شگفت ‌زده شدند و جلوتر رفتند، بزرگمهر گفت: خسته نباشي، چكار مي‌كني؟ پيرمرد گفت: دارم گردو مي‌كارم!...

 
بافت فرسوده – فرصت یا تهدیدبافت فرسوده – فرصت یا تهدید

یزدان هوشور : زندگی ما تا چند دهه قبل از پهلوی ریتمی یکنواخت داشت و معماری مانیز از همان ریتم یکنواخت ولی دلنشین تبعیت می کرد. معماران ما می دانستند که ساختمان را برای چه وبرای کی می سازند. نیازها را می شناختند – مصالح را می شناختند – آنها را احساس می کردند. ...

 
اصول کلاسیک معماری ایراناصول کلاسیک معماری ایران

هنر و معماری ایران از دیرباز دارای اصولی بوده که به خوبی در نمونه های این هنر نمایان شده است. مردم واری، پرهیز از بیهودگی، نیارش، خودپسندگی و درون گرایی از جمله اصول لحاظ شده در هنر معماری هستند

 
موانع سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر موانع سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر

گروه تأسیسات: آلودگی بیش‌ازپیش محیط طبیعی، زمین‌های خشک، مهاجرت دسته‌جمعی مردم از مناطق کم‌آب و...از سناریوهای پیش روی کشور ماست که بی‌اعتنایی به طبیعت و مصرف روزافزون انرژی ما را به این سرنوشت رهنمون خواهد کرد. سناریوی پیش‌روی دیگر شهرهایی با حداقل استفاده از ماشین‌های شخصی، سیستم حمل‌ونقل عمومی کارآمد و رونق منابع انرژی تجدید پذیر است. انرژی‌های نوینی که روزبه‌روز به راندمان و صرفه اقتصادی آنها افزوده می‌شود و ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی ،پتانسیل فراوانی برای استفاده از آن دارد.

 
راهکار های عملی برای جبران کم آبیراهکار های عملی برای جبران کم آبی

پدیده خشک‌سالی به دلیل موقعیت جغرافیایی ایران و قرار گرفتن در کمربند خشک کره زمین، امری مربوط به دیروز و امروز نیست اما باوجود تعدد نیازها و تصرف‌های بشری بر محیط‌زیست و رشد سریع جمعیت، این پدیده روزبه‌روز در حال افزایش است.

 
در بـــرابـــر تـــوفـــاندر بـــرابـــر تـــوفـــان

توفان کاترینا یکی از فاجعه ­بارترین بلایای طبیعی در آمریکا بود که سال 2005 میلادی با ارتفاع 5/8 متر و سرعت 280 کیلومتر رخ داد و بخشی از سواحل آمریکایی خلیج مکزیک از نیواورلئان در ایالت اوئیزیانا را به ویرانی کشاند‌. درجریان این توفان و سیل های پس از آن به دلیل بارش 61 سانتی متری باران‌، بیش از 1800 نفر کشته و صدهاهزار نفر بی خانمان شدند‌.

 
چه نوری برای کجا مناسب است؟چه نوری برای کجا مناسب است؟

گروه تأسیسات: برای صرفه‌‌جویی در مصرف برق تنها استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف کافی نیست بلکه نگاه مهندسی می‌‌گوید در انتخاب لامپ‌ها، تعداد آنها و طراحی روشنایی اتاق‌ها و محوطه نیز محاسباتی باید صورت بگیرد. تغییر فرهنگ مصرف برق در سال‌های اخیر و تجمل‌‌گرایی رونق لوسترهای بزرگ و انواع نورپردازی‌های هالوژن‌‌ها رنگارنگ را موجب شده است.

 
کلیساهای درثبت جهانیکلیساهای درثبت جهانی

کلیسای سنت استپانوس در 16 کیلومتری غرب جلفا و به فاصله 3 کیلومتری کرانه جنوبی ارس و در روستای متروکه ای به نام دره شام قرار دارد. نام کلیسا ملهم از نام اسیانوس شهید اول راه مسیحیت می باشد و به علت استقرار آن در روستای دره شام به این نام نیز خوانده می شود.

 
کریم یزدی عبدویکریم یزدی عبدوی

این مسجد بزرگ در بازار منسوب به ملا اسمعیل واقع در جنوب میدان خان قرار دارد و از مستحدثات و اثر همه بلند آخوند ملا اسمعیل عقدائی است