مقالات معماری و شهرسازی

به بهانه پانزدهمین سال تاسیس انجمن مفاخر معماری ایران و دو هزار مین مقاله به بهانه پانزدهمین سال تاسیس انجمن مفاخر معماری ایران و دو هزار مین مقاله

بیژن علی آبادی :‌ سخن را با جمله ای کوتاه شروع می کنم و آن جشن تولد 15 سالگی انجمن مفاخر معماری ایران است .هر روز از سال به نامی و یا به رویدادی اختصاص دارد . برخی از این نامها یادآور اشخاص نام آور و مشاهیر و برخی دیگر یادآوری رویدادی تاثیر گذار در زندگی یا در شهر و یا در اجتماع می باشند که یکی از این رویدادها پانزدهمین سال تاسیس انجمن مفاخر معماری ایران می باشد .

 
آوار برداری در انواع مختلف ساختمان ها به هنگام وقوع زلزله و پیشنهاد ساخت سازه های پیچ و مهره ای و اهمیت آن برای مدیریت بحران آوار برداری در انواع مختلف ساختمان ها به هنگام وقوع زلزله و پیشنهاد ساخت سازه های پیچ و مهره ای و اهمیت آن برای مدیریت بحران

فاطمه عباسی : کشور ایران یکی از ده کشور حادثه خیز دنیا به شمار می رود .هر ساله بلایای طبیعی همانند زلزله، سیل، طوفان و آتش سوزی قسمتهای مختلفی از جهان را گرفتار می کند. وقوع بلایای طبیعی، نظیر سیل و زلزله، توفان و گردباد و... اکثراً تأثیرات مخرّبی بر سكونتگاههای انسانی باقی می گذارد و تلفات سنگینی بر ساكنان آنها وارد می سازد و باعث مرگ و میر، رنج و اندوه بیش از حد انسان و صدمات مادی بسیار زیاد می شود.

 
 آينده‌اي بی‌کیفیت پیش‌روی شهر است آينده‌اي بی‌کیفیت پیش‌روی شهر است

از حدود دهه‌های ٢٠ و ٣٠ شمسی که آپارتمان‌ها آرام‌آرام جایشان را در معماری ایرانی باز کردند، حیاط عقب‌نشینی کرد. هرچه شهر جلوتر آمد، ساختمان‌ها چگال‌تر شدند و حیاط‌ها کوچک‌تر. به‌تازگی حتی در مواردی سطح اشغال صددرصدی هم دیده می‌شود و این یعنی حیاط به معنای فضایی محصور که در آن آب و گیاه کنار هم دیده شود، از میان رفته است. با «اسکندر مختاری»، معمار و معاون سابق حفظ و احیای میراث فرهنگی تهران، درباره تأثیر حذف حیاط بر ساکنان کلان‌شهرها گفت‌وگو کرده‌ایم. مختاری معتقد است «حیاط» به اعتباری خود «حیات» است. اصلا شاید عمدی وجود داشته که این دو معنا یک شکل دارند؛ یعنی «زندگی». حیاط یعنی زندگی و بدون‌حیاط‌بودن یعنی کار و فقط کار.

 
 حیاط در معماری ایران حیاط در معماری ایران

حیاط و سبزی موجود در آن، نشانه وجود حیات و زندگی و آبادانی و رویش است. درخت همواره پناه‌دهنده انسان و پذیرای اوست و بی‌هیچ توقعی هرآنچه در خود دارد به انسان ارزانی می‌دارد، از این روست که انسان همواره درخت و سایه آن را مأمنی برای خود می‌داند. در قرآن نیز بهترین مأواها در زیر سایه درخت سدر توصیف شده است که همانا بهشت نزد آن قرار دارد. علاوه بر سایه درخت که موجب راحتی انسان بود، چتر نعمتی که بر سرمان می‌گشود فضایی را ایجاد می‌کرد که نمی‌توان آن را در حیطه فضاهای عملکردی آورد بلکه نوعی فضای ادراکی است که با بینش مذهبی ما هم که رسیدن رزق‌وروزی را از آسمان می‌دانیم هم‌خوانی دارد.

 
 كودكان كار و چالش فقدان قوانين شفاف كودكان كار و چالش فقدان قوانين شفاف

محمد سالاری : كودكان كار واقعيت اجتماعي جامعه امروز ايران است. اين پديده همواره در طول تاريخ و در بيشتر كشورهاي جهان وجود داشته، اما شيوه مواجهه با آن متفاوت بوده است. كودكان كار در بيشتر اوقات از رفتن به مدرسه و تجربه دوران كودكي بي‎بهره‌اند و سلامت روحي و جسمي آنها نيز در معرض تهديد قرار دارد. به لحاظ بين‌المللي، كار كودك نزد بسياري از كشورها و سازمان‌هاي بين‌المللي فعاليتي استثماري تلقي مي‌‌شود. سالانه ميليون‌ها كودك در جهان از حق كودكي محروم مي‌شوند تا به امرار معاش خانواده كمك كنند.

 
 كودكان كار خشمگين و افسرده مي‌شوند كودكان كار خشمگين و افسرده مي‌شوند

زهرا سليماني : مساله كودكان كار و خيابان معضل امروز و ديروز جامعه ما نيست، بلكه اين نارسايي مولود جامعه صنعتي و مدرن است. هر چند برنامه‌هاي فراواني از سوي مسئولان براي حل و فصل اين معضل ارائه شده است، اما نتايج گواه وجود نارسايي‌هایی در رسيدگي به اين آسيب اجتماعي است. بروز هرگونه آسيب براي كودك امروز يعني بزهكاري و انواع آسيب‌هاي اجتماعي در جوان آينده. بنابراين هرگونه برنامه‌ريزي براي كودك در معرض آسيب امروز يعني كاهش آسيب‌هاي اجتماعي در بزرگسالي و آينده اين قبيل كودكان! آنچه در ادامه مي‌خوانيد نظرات شيوا دولت‌آبادي، مديرعامل انجمن حمايت از حقوق كودكان، درباره كيفيت رسيدگي به وضعيت كودكان در معرض آسيب است.

 
 درد‌هايي‌كه خيابان به جان كودكان مي‌ريزد درد‌هايي‌كه خيابان به جان كودكان مي‌ريزد

زندگي و كار در خيابان‌ها با خود انواع و اقسام آسيب‌ها را به همراه دارد كه آسيب‌هاي رواني و اجتماعي تنها بخشي از اين آسيب‌ها هستند. كودكان خياباني كه بسياري از آنها به كارتن‌خواب تبديل مي‌شوند در معرض انواع آسيب‌هاي جسماني هستند كه حتي جان آنها را تهديد مي‌كند. كودكان خياباني به افراد زير ۱۸ سال (اعم از دختر و پسر) اطلاق مي‌شود كه در شهرهاي بزرگ براي ادامه بقای خود مجبور به كار يا زندگي در خيابان هستند.

 
 كودكان معتاد به حمايت نياز دارند كودكان معتاد به حمايت نياز دارند

سعيد صفاتيان : درباره اينكه چه تعداد از افراد و در چه سنيني درگير مصرف مواد مخدر هستند آمار دقيقي در دسترس نيست. به همين دليل نمي‌توان آمار دقيقي درباره كودكان معتاد ارائه داد. مساله مهم در اين زمينه نوزاداني هستند كه از مادراني به دنيا مي‌آيند كه معتاد هستند كه در اين مورد هم مشكل اصلي مادراني هستند كه در حاشيه شهرها يا در محيط‌هايي كه بدسرپرست يا بي‌سرپرست هستند فرزندان معتادي را به دنيا مي‌آورند. معضل اعتياد را مي‌توان در تمامي سنين مشاهده كرد و مساله مهم در اين زمينه اين است كه براي حل مشكل اين افراد چه راه‌حل‌هايي وجود دارد و چه اقداماتي مي‌توان انجام داد.

 
مردم دانا و قانونگذاران فیلسوف.   راهی ممکن برای نجات زمینمردم دانا و قانونگذاران فیلسوف. راهی ممکن برای نجات زمین

خوبچهر کشاورزی : "ابوریحان بیرونی" می گوید: "مخلوق های خارج از معنا و نادر را نباید از موارد خطا و اشتباه در طبیعت دانست، چنان که برخی بدان معتقدند. بلکه این اتفاق بر اثر خروج و انحراف ماده از حد اعتدال در مقدار است".

 
مقایسه متروی تهران و لندن با معیار«جا‌به‌جایی» مقایسه متروی تهران و لندن با معیار«جا‌به‌جایی»

در این سال‌ها با ورود دستگاه حفاری تونل، توسعه مترو در تهران سرعت بیشتری نسبت به گذشته داشته است، هرچند هنوز با تکالیفی که در برنامه 5 ساله دوم شهرداری آمده و اهداف طرح جامع حمل‌و‌نقل فاصله دارد اما حفر سالانه بیش از 20 کیلومتر تونل، سبب شده مدیران شهری به تکمیل خطوط هفت‌گانه مترو تا دو سال آینده امیدوار باشند.