مقالات معماری و شهرسازی

هنر سینمای انقلابی در فیلم بادیگارد؛هنر سینمای انقلابی در فیلم بادیگارد؛

فرخ باور : فیلم های هالیوودی آمریکایی، گرچه کار خود را از واقعه ای آغاز می کند که جامعه می شناسد و به آن حساس است اما باقی آن، با تکنیک و صحنه های ویژه ی عالی پا در هواست و از خود می بافد و مانند آخرین فیلم کارتون آمریکایی، یک خرگوش کوچولو رئیس پلیس می شود و شیر و گاو نر و همه ی حیوانات دیگر از او حساب می برند، و یا در تمام کارتون های کودکان، گربه ی باهوش و زیرک و چابک همیشه از موش خنگ و کند شکست می خورد، و این گونه فیلم ها در زمره ی همان هنر برای هنر است که در هر زمینه ای فراوان، اگر نگوییم غالب شده است.

 
آیا نمی شود نوروز را با قطع نکردن ده ها درخت تبریک گفت ؟آیا نمی شود نوروز را با قطع نکردن ده ها درخت تبریک گفت ؟

یزدان هوشور : ساعت 8 شب یکی از روز های بعد از تعطیلات نوروزی است و روی میز کارم فعلا11 جلد سالنمای سال 95 باجلد های چرمی و شبه چرم وکالینگور وتزیینات طلا کوب روی انها وتعداد بیشتری تقویم جیبی ویا روی میزی تلمبار شده است که از طریق شرکت های تجاری وتبلیغاتی ویا پیمانکاران برایم رسیده است وبا اینکه سه چهارم ماه فروردین را پشت سر گذاشته ایم هنوز هم گهگاه یک نمونه دیگر به مجموعه سالنماهای فوق اضافه می شود .

 
ماه فروردین از سالی کرانمند شده به گردش های کیهانیماه فروردین از سالی کرانمند شده به گردش های کیهانی

خوبچهر کشاورزی : در نوشتاری که نام نویسنده اش در طول زمان گم شده و گفته اند که این دست نوشته در هند نگهداری می شود و به دستنویسmu29 نامور شده، آمده: "به روز اول فروردین اهورا مزدا زردشت را فرمود، که مردمان ِکیهان را، واج کن که در این روز، واج ِ وَنَند گیرد. و نیز فرماید: چهار ستاره بسیار بزرگ آفریدم، با آن چهار ستاره، شانزده هزار ستاره است".

 
لزوم تعامل ميراث فرهنگي و شهرداريلزوم تعامل ميراث فرهنگي و شهرداري

محمد محيط طباطبايي*

بحثي تحت عنوان واگذاري اماكن تاريخي به استثناي نفايس ملي به شهرداري‌هايي با جمعيت بيش از ۱۰۰ هزار نفر در برنامه ششم توسعه مطرح است؛

 
مرواریدهای غلتانمرواریدهای غلتان

محمدجعفر چمن‌کار
زوال مرکز سنتی اقتصادی خلیج‌فارس موجب توسعه نقش‌آفرینی تدریجی کانون‌های تجاری جدید و موج نوین دادوستدگران دریایی در این منطقه شد. در واقع، فروپاشی مراکز اقتصادی پیشین در شکل‌گیری و تسریع پیشرفت کانون‌های جدید نقش موثری ایفا کردند. بر این اساس چند کانون، صحنه گردان اصلی تحولات اقتصادی حوزه خلیج‌فارس و دریای عمان شدند. جزیره کیش با حاکمیت امرای بنی قیصر از مراکز بسیار مهم و تاثیرگذار در تجارت دریایی ایران عصر ایلخانان بود.


 
ارباب و رعیت‌ارباب و رعیت‌

گروه تاریخ و اقتصاد: روزنامه «صور اصرافیل» نمره 18 از چاپ درآمده این دفعه غمخواری رعایای ایران را كرده و خرابی ایران را به این جهت دانسته كه اگر املاك به رعیت واگذار شود ایران آباد می‌شود. بدبخت نمی‌داند كه ارباب چیزی نمی‌برد. منتهی حق او پنج دو و سه كوت است كه از ده چهار ارباب شش رعیت، و از نه سه قسمت ارباب شش قسمت رعیت می‌برد و از یك جریب زمین كه باغ یا یونجه باشد هرقدر رعیت برد ارباب هفت هزار یا یك تومان بیشتر نمی‌برد. چه بسا آن باغ صد تومان بدهد.

 
ایرانیان مهاجر؛ سرمایه‌ای مهم‌تر از نفتایرانیان مهاجر؛ سرمایه‌ای مهم‌تر از نفت

جهانداد معماریان

مشاور پژوهشی موسسه آسیایی غربی در آمریکا

نشانه‌های فراوان حکایت از آن دارد که «ایرانیان خارج از ایران سرمایه‌ای مهم‌تر از نفت برای کشور به شمار می‌آیند.» کافی است صفحه جست‌وجوی گوگل را باز کنیم. با کند‌وکاوی ساده ایرانیان بسیاری می‌یابیم که بر صدر برخی از بزرگ‌ترین مناصب فناورانه دنیا نشسته‌اند: رئیس هیات مدیره توییتر، امید کردستانی؛ بنیانگذار و رئیس سایت حراجی ای بی، پی‌یر امیدیار؛ مدیر ارشد فناوری اطلاعات شرکت ‌آی‌تی اند تی، حسین اسلامبولچی؛ مدیر ارشد فنی شرکت یاهو، فرزاد ناظم؛ مخترع عینک گوگل و قائم مقام مدیریت شرکت آمازون، بابک پرویز؛ معاون ارشد شرکت سیسکو، محسن معظمی؛ مدیر ارشد اجرایی شرکت اکسپیدیا، دارا خسروشاهی و بسیاری کارآفرینان و نوآوران و پیشروان دیگر در عرصه‌های گوناگون دانش و فناوری. 
خلعت‌های شاهانهخلعت‌های شاهانه

گروه تاریخ و اقتصاد: هانری رونه دالمانی، سیاحی فرانسوی (۱۸۶۳- ۱۹۵۰) بود که به علت علاقه فراوانش به اشیای عتیقه، مسافرت‌های زیادی به کشورهای مشرق زمین انجام داد. وی در سال ۱۸۹۸ م از شهرهای سمرقند، بخارا، خیوه و عشق‌آباد بازدید کرد. او در این سفر آثار هنری از جمله قالی، منسوجات زربافت و اشیای فلزی قدیمی را جمع آوری کرد و با خود به فرانسه برد.

 
اعتراض اهالی باغشاه به شهردار تهراناعتراض اهالی باغشاه به شهردار تهران

تنظیم و تالیف گاهشمار: حسن فرازمند

اهالی مناطق اطراف تهران (باغشاه) روز 22 اسفند سال 29 نامه‌ای اعتراض‌آمیز به شهردار تهران نوشتند که در 26 اسفند در جراید انتشار یافت. 
جشن چهارشنبه سوری در سفرنامه هانرى رونه دالمانى جشن چهارشنبه سوری در سفرنامه هانرى رونه دالمانى

گروه تاریخ و اقتصاد: روز چهارشنبه قبل از عید نوروز را چهارشنبه‌سوري یا چهارشنبه آخر سال می‌گویند. در شب قبل از این‌روز جشن می‌گیرند و از روي آتش می‌پرند و بازیگران با لباس‌هاي مضحک عجیب‌وغریب و ماسک‌هاي خنده‌آوري که به‌صورت می‌زنند می‌آ‌یند و به‌انواع مختلف وسایل سرگرمی جوانان و کودکان را در بازارها و محلات شهر فراهم می‌سازند.