مقالات معماری و شهرسازی

شناخت هنر وهنر درماني ونقش معماران شناخت هنر وهنر درماني ونقش معماران

انسان ها براي بيان تفكرات و انديشه خوداز هنرها كمك گرفته وآنهارادرقالب يك ويا چند هنر خلق مي كنند . از موجودات زنده وهمچنين از طبيعت الهام مي گيرند وخلق هنر مي كنند .

 
زنان ايران در دوران تاريخ زنان ايران در دوران تاريخ

شناخت تمدن و زن سالاري درادواركهن

 
دژ دارادژ دارا

«قلعة دارا» یا «شهر دارا» شهری نظامی بوده است، در شمال میانرودان یا بین‌النهرین (عراق کنونی)، که به دستور حکومت روم شرقی یا بیزانس ـ به مرکزیت قسطنطنیه ـ ساخته شد. این دژ در مرز میان دو قدرت بزرگ عهد باستان، یعنی ایران و روم (بیزانس) قرار داشت و از نظر نظامی و استراتژیک از اهمیت خاصی برخوردار بود.

 
طبیعتی از جنس مخمل سرخطبیعتی از جنس مخمل سرخ

دشت کالپوش طبیعتی زیبا، سرخ و طلایی در دل استان سمنان، شهر میامی است؛ دشتی که فصل بهارش به رنگ سرخ است و پر از شقایق و فصل تابستان‌اش طلایی و پر از گل‌های آفتابگردان. فصل بهار این منطقه یکی از زیباترین مناطق کشور به حساب می‌آید

 
ردپای توریسم در تحقق توسعه پایدارردپای توریسم در تحقق توسعه پایدار

با وجود عواید گسترده اقتصادی صنعت گردشگری که آن را به یکی از اشتغال‌زا‌ترین صنایع جهان تبدیل کرده و نقش‌آفرینی روزافزون آن در تولید ناخالص داخلی کشورها، بعضا این تصور ذهنی در میان برخی از اقشار وجود دارد که توسعه این صنعت جوامع مهمان و میزبان را دچار چالش و روند دستیابی به اهداف توسعه پایدار را مختل می‌کند.

 
تحویل بانک استقراضی به دولت ایرانتحویل بانک استقراضی به دولت ایران

یکی از اتباع دولت روسیه، به نام ژاک پولیاکوف پیشنهاد تاسیس بانکی را در ایران مطرح کرد که از طریق آوردن سرمایه به‌وسیله روس‌ها تاسیس شد و به‌عنوان بانک استقراضی مشهور شد.

 
درگذشت احمد آرامدرگذشت احمد آرام

احمد آرام در ۷ فروردین ۱۲۸۳ در محله آب منگل تهران متولد شد. وی تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان دارالفنون به پایان برد و پس از آن به تدریس فیزیک و شیمی پرداخت ولی به‌زودی دریافت که مواد آموزشی این رشته‌ها تنها جنبه تئوری دارد و برخلاف ماهیت این دروس دانش‌آموزان فعالیت‌های آزمایشگاهی نداشتند.

 
دو تجربه موفق شعارهای توریستیدو تجربه موفق شعارهای توریستی

همان‌طور که هفته پیش نیز اشاره شد، یک شعار گردشگری خوب باید به راحتی به‌خاطر سپرده شود و در ذهن نیز بماند. یادآوری شعارهایی که در آنها چند واژه تکرار می‌شود، دارای ریتم هستند یا کلمه‌های مترادف یا هم‌آوا دارند

 
حفاظت از زیستگاه مرجان‌های دریاییحفاظت از زیستگاه مرجان‌های دریایی

به گفته کارشناسان، کشورمان دریک منطقه سوق‌الجیشی و حساس قرارگرفته است که یک پهنه دریایی استراتژیک به نام دریای خزر در شمال کشور و ۲ پهنه استراتژیک دیگر به نام های دریای عمان و خلیج فارس، خشکی ایران را از طریق پهنه‌های آبی، از دو طرف به کشورهای همسایه متصل می‌کند.‏

 
قزوین در عهد صفویقزوین در عهد صفوی

موقعیت جغرافیایی قزوین، این شهر را در نقطه تلاقی راه‌های مهم تجاری غرب به شرق و شمال به جنوب ایران قرار می‌داد و همین امر آن را در وهله اول به‌عنوان یک پایگاه تجاری و یکی از ایستگاه‌های مبادلات کالاهای کاروان‌های ایرانی و خارجی درمی‌آورد.

 
زندگی و مرگ زریاب خوییزندگی و مرگ زریاب خویی

دکتر عباس زریاب خویی، مورخ، ادیب، نسخه‌شناس، نویسنده و مترجم ایرانی بود.

 
بهشت گمشده در همسایگی شیرازبهشت گمشده در همسایگی شیراز

شهر شیراز همواره به عنوان یکی از مقاصد عمده و سنتی سفر ایرانیان و خصوصا در فصل بهار محسوب می‌شود. اما در ۳۶ کیلومتری شمال غرب این شهر تاریخی، روستایی قرار گرفته است که با برخورداری از طبیعتی کم‌نظیر و آب‌وهوایی خنک، چشم هر گردشگری را میخکوب چشم‌اندازهای سرسبز خود می‌کند.

 
آبادانی‌ یا ویرانیآبادانی‌ یا ویرانی

از باغ صفای کوی سرخاب که راه می‌افتادی، گوشه گوشة کوچه، پس کوچه‌هایش پوشیده بود از شاخه‌های درختان تاک، با خوشه خوشة انگورهای آویخته از گوشواره‌ها و درختان توت بی‌دانه و تبریزی و نارون سایه افکنده بر خانه‌ها. در آن میان «باغچة کدخدا» چون چراغی در میان بساتین و ریاحین محله می‌درخشید. بهار و پاییزش، تابستان و زمستانش گوشه‌ای از فردوس را می‌ماند.‌

 
قحطی در سال‌های منتهی به مشروطهقحطی در سال‌های منتهی به مشروطه

ایران در زمان‌های مختلف شاهد دوره‌های کوتاه و طولانی قحطی یا بیماری‌های مسری بوده است. عملکرد بد اقتصادی، بی‌برنامه بودن و بی‌بهرگی از علوم لازم برای جلوگیری از آفات و بیماری‌ها ایرانیان را بارها و بارها با این پدیده‌ها روبه‌رو ساخته است.

 
سکه‌های سلجوقیسکه‌های سلجوقی

بررسی عیار و وزن سکه‌های سلجوقیان، نشانگر رکود بیشتر اقتصاد پولی در بخش‌های غربی قلمرو به ویژه در حوزه‌های عراق در مقایسه با حوزه‌هایی مانند خراسان و کرمان است.

 
سربازگیری از ایرانیان در عثمانیسربازگیری از ایرانیان در عثمانی

در زمان سلطان عبدالحمید عثمانی از آنجا که تعداد سربازان عثمانی در بین‌النهرین به اندازه کافی نبود، قانونی تصویب شد که به موجب آن مقرر شد فرزندان ایرانیان بی‌شماری که در عثمانی زندگی می‌کردند و از طریق پدرشان تبعه ایران و از سربازی معاف بودند، از این به بعد تبعه عثمانی به شمار رفته و ملزم به خدمت در سپاه عثمانی شوند.

 
دستگیری دکتر فاطمیدستگیری دکتر فاطمی

۲۲ اسفند ۱۳۳۲ فرمانداری نظامی تهران و حومه اعلام کرد که دکتر حسین فاطمی وزیر امور خارجه دولت دکتر مصدق در خانه‌ای در شمیران دستگیر و به زندان منتقل شده است.

 
اصلاح دندان مبارک!اصلاح دندان مبارک!

مظفرالدین شاه قاجار به تقلید از پدرش ناصرالدین شاه سه بار به فرنگ رفته است. شرح این سفر‌ها که در سال‌های ۱۹۰۰ و ۱۹۰۲ و ۱۹۰۵ انجام گرفته در خاطرات خود او و نیز منابع و مقالات مختلف ثبت و ضبط شده است.

 
پادزهر کندسازی در بافت فرسودهپادزهر کندسازی در بافت فرسوده

متولی نوسازی شهر تهران از «بسته ثانویه سرمایه‌گذاری» در بافت‌های فرسوده برای اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری رونمایی کرد و در عین حال به معرفی ۶ پادزهر برای مقابله با کندسازی در محلات قدیمی پایتخت پرداخت.

 
چالش اصلاحات در ساخت‌و‌سازچالش اصلاحات در ساخت‌و‌ساز

در ساخت‌و‌سازهای شهری مسائل و مشکلات متعددی موجب کاهش کیفیت ساختمان‌ها می‌شود. هر چند سال زلزله‌ای شدید و پیشامد خسارات، توجه عموم را به این مساله جلب می‌کند، ولی نواقص همواره از طرف متخصصان مورد تذکر است.