مقالات معماری و شهرسازی

تهران شهري با تقابل سنت و مدرنيتهتهران شهري با تقابل سنت و مدرنيته

يكي از مشكلات شهر تهران دوگانگي موجود در جامعه آن است كه در تمام محورهاي زندگي آن رسوخ كرده است، سنت و مدرنيته؛ اين دو گانگي در جوامع مختلف مثل جامعه صنعت، جامعه‌ بازار، جامعه خدمات و اداري، جامعه كسب، جامعه دانشجو، جامعه روشنفكر، تحصيلكرده و متخصص، جامعه ارتشي و به طور كلي در همه جا به چشم مي‌خورد.

 
گفتگو با دکتر هادی ندیمی معماری یزدگفتگو با دکتر هادی ندیمی معماری یزد

آقای دکتر! ابتدا از زمان جوانی خود بفرمایید!
من اصالتا هرندی هستم. هرند منطقه ای است بین اصفهان و یزد. پدربزرگ من از هرند به تهران آمد و بنده در تهران متولد شده ام. فامیل ما هم در ابتدا هرندی بود ولی بعدها پدربزرگم آن را به ندیمی تغییر داد.

 
ساختمان‌های نیمه‌کاره در تقابل با ایمنی تهرانساختمان‌های نیمه‌کاره در تقابل با ایمنی تهران

رئیس کمیته ایمنی شورای شهر تهران
بی‌شک هر کدام از ما تا به حال در متن شهر با بناهای نیمه‌کاره چند ساختمان یا گودهای رها شده‌ای مواجه شده‌ایم؛ المان‌های باریشه‌ای که دیگر جزئی از سیما و منظر شهرمان به حساب می‌آیند و حتی زور و ضرب قوانین هم یارای مقابله با آنها را ندارد.

 
هزار پله تا رونق گردشگریهزار پله تا رونق گردشگری

نشانه های زندگی گذشتگان
به کنار از تخت جمشید و پاسارگاد و موزه های بی شمار ایران تنها شناساندن «قلعه رودخان» می تواند نمونه برجسته ای از آثار باستانی باشد، برای ایجاد انگیزه در جهانگردان برای سفر به ایران.
این دژ در بالای تپه و در میان جنگل، همچو زیگوراتی می نماید که برای رسیدن به آن و دیدن نشانه های زندگی گذشتگان، باید رنج رفتن از سربالایی یا شیب تند را به خود هموار کرد.

 
گردشگری در ارمنستان            گردشگری در ارمنستان

کشوری مثل ارمنستان توسعه یافته نیست، اما با جهانگردی، توانسته است به اقتصادش شکوفایی بخشد.
به تازگی، برادرم – که از سوی موسسه تاتر «ماینز آلمان» برای اجرای یک تاتر به ارمنستان رفته بود- با یک سفرنامه انتقادی از آن کشور برگشت.

 
روستای میمندروستای میمند

روستای تاریخی «میمند» که اخیرا در اجلاس جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید، تنها یک اثر باستانی برای دیدن نیست، حضور در میمند این شانس را به هر بازدیدکننده ای می دهد که در اتاقک های خاصی اتراق کند که از چندهزار سال پیش، محل تولد، زندگی و در گذشت نسل های متعدد از ساکنان این سرزمین بوده اند.

 
 شناخت‌نامه‌ي باقر آيت‌الله‌زاده شيرازى شناخت‌نامه‌ي باقر آيت‌الله‌زاده شيرازى

چهل سال است كه باقر آيت‌الله‌زاده شيرازى در عرصه‌ي صيانت از معماري و ميراث فرهنگي ايران زمين، در كسوت پاسداري خادم شناخته شده است.

 
به بها نه ی آغاز هفته معماریبه بها نه ی آغاز هفته معماری

جمعیت رو به گسترش وحوزه نیازهای امروزین جامعه، در کنار توسعه علوم و تکنولوژی، منشاء تحولاتی است که شرایط و مشخصات ساخت و ساز بوده است. یکی از محورهای اصلی تحول را می توان حرکت از برنامه ریزی خرد به سمت برنامه ریزی انبوه و ساخت و ساز به روش صنعتی دانست.

 
بررسي اهميت معماري ايراني در ساخت مدارس در گفت وگوي «ايران» با كارشناسان: جلوگيري از ۵۰ هزار اشتباهبررسي اهميت معماري ايراني در ساخت مدارس در گفت وگوي «ايران» با كارشناسان: جلوگيري از ۵۰ هزار اشتباه

مدتي است بر معماري ايراني در ساخت مدارس تاكيد مي شود. درباره اين كه چرا موضوع معماري ايراني اهميت دارد، كارشناسان معتقدند حجم بالاي ساخت و ساز مدارس در كشور بر سيماي شهرها تاثير بسزايي برجاي مي گذارد، بنابراين اگر معماري مدارس به سمت و سوي ايراني بودن حركت كند، چهره شهرها نيز رنگ و بوي ايراني به خود مي گيرد.

 
بدون آرامش، زندگی نیستبدون آرامش، زندگی نیست

یکی از مهم ترین وجوه انسان اجتماعی بودن اوست در طول اعصار کنش های هدفمند انسان باعث تکامل و بهسازی نحوه شیوه گروهی شده است؛ به طوری که کوچ نشینی های اولیه به تدریج شکل خود را به روستاها، شهرها و در نهایت کلان شهرها تغییر دادند مسکن گزینی در کلان شهرها گرایش غالب انسان امروزی است و بدین سبب حل معضلات زندگی کلان شهری از اهمیت بسزایی در جهان امروز برخوردار است.