مقالات معماری و شهرسازی

 آشنایی با ایران شناسان مینورسکی دکتر محمود امیدسالار آشنایی با ایران شناسان مینورسکی دکتر محمود امیدسالار

ولادیمیر فدوروویج مینورسکی۱ ایران‌شناس برجسته روسی در حوزه تاریخ و جغرافیای تاریخی ایران، قفقاز و آسیای مرکزی، و استاد ادبیات فارسی مدرسه زبان‌های شرقی پاریس و لندن بود. پژوهش‌های او در حوزه تاریخ ترکی، مغولی، قفقازی، ارمنی و روم شرقی، به‌ویژه در ارتباط با ایران، بسیاری از مسائل مبهم در این حوزه‌ها را روشن ساخته است.

 
کوه‌های البرز شرقی کوه‌های البرز شرقی

کوهستان همیشه پناهگاه انسان ها در تمامی‌شرایط سخت و خطرناک بوده است. اکنون نیز افرادی که از نظر روحی و روانی دچارخستگی می‌شوند یکی از جاهای طبیعی که می‌توانند آرامش دوباره خود را باز یابند همین کوهستان است.

 
پروژه معکوس!پروژه معکوس!

گذر زمان واقعیت بسیاری از شعار‌ها را آشکار می‌کند و وقتی آشکار شد حیرت همگان را بر می‌انگیزد‌. اگر خاطرمان باشد دولت در نیمه دوم دهه ۸۰ اعلام کرد قصد دارد پنج میلیون نفر از جمعیت تهران را از این شهر غول آسا خارج کند تا روند زندگی طبیعی به این شهر بازگردد‌.

 
تجلیل از 4 دهه تلاش علمی و فرهنگی سیدمحمد بهشتیتجلیل از 4 دهه تلاش علمی و فرهنگی سیدمحمد بهشتی

مراسم نکوداشت مهندس سیدمحمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، در نخستین برنامه «روایت معمارانه» با حضور جمعی از چهره‌های فرهنگی در کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

 
سالیانی پس از امیرکبیرسالیانی پس از امیرکبیر

«سفرنامه عراق عجم» کتابی است به ناصرالدین شاه قاجار و تصحیح میرهاشم محدّث که انتشارات اطلاعات در سال۱۳۸۷ چاپ کرده است. در چند جای این کتاب که تقریبا سه دهه پس از شهادت امیرکبیر نگاشته شده، شاه قاجار گویی همچنان احساس عذاب وجدان می‌کند و به نحوی می‌خواهد از یار و دیار او یاد کند.

 
ریشه‌های بی‌اعتمادیریشه‌های بی‌اعتمادی

آنچه در پی می‌آید، بحشی از سخنان سر دنیس رایت ـ دیپلمات بریتانیایی ـ است که در هشت سال آخر دوره خدمت خود در وزارت خارجه بریتانیا، سفیر این کشور در ایران بود (۱۹۶۳ـ ۱۹۷۱). وی در گفتگویی خواندنی با آقای علی‌اکبر عبدالرشیدی با اشاره به ریشه‌های تاریخی بی‌اعتمادی ایرانیان به کشورش می‌گوید:

 
توجه به عمق ايران - دكتر محمدعلی اسلامی ندوشنتوجه به عمق ايران - دكتر محمدعلی اسلامی ندوشن

«من در قعر ضمير خود احساسي دارم و آن اينکه رسالت ايران به پايان نرسيده است و شکوه و خرمي او به او باز خواهد گشت. من يقين دارم که ايران مي‌تواند قد راست کند و آن‌گونه که درخور فرهنگ تمدن و سالخوردگي اوست، نکته‌هاي بسياري به جهان بياموزد.» اين سخن دلنشين بزرگمردي است كه به عشق ايران مي‌‌زيد و مي‌نويسد.

 
افزایش مهاجرت معکوس با توسعه کشاورزیافزایش مهاجرت معکوس با توسعه کشاورزی

«مهاجرت» را شايد امروز بتوان جزو لاينفک سبك زندگی ايرانيان دانست؛ چه آنها كه از روستاها به شهرها كوچ می كنند و چه آنهايی كه ترک وطن كرده و به‌ دنبال شرايط رفاهی و زيستی بهتر با هر ضرب ‌و زوری به كشورهای ديگر مهاجرت می كنند.

 
پیامد مهاجرت حاشیه‌نشینی استپیامد مهاجرت حاشیه‌نشینی است

آرمان امروز - نگین باقری: سونامی مهاجرت در پایتخت مصائب بسیاری را از جمله ازدحام، تضاد فرهنگی، اعتیاد،‌ مشاغل کاذب و ... به ارمغان آورده است، چرا که بر اساس اعلام سازمان آمار در فاصله سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ معادل ۹۷۸ هزار و ۸۱۱ نفر به تهران مهاجرت کرده اند. سلمان خدادادی،‌ رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، درباره علت مهاجرت به کلانشهرها در گفت‌وگو با «آرمان امروز» می گوید: اگر بخواهیم معضل مهاجرت به کلانشهرها را کاهش دهیم، اولین قدم توجه به تولید، کشاورزی و سرمایه‌گذاری در روستاها و شهرهای کوچک است تا به تبع آن درآمد برای مردم این مناطق تعریف شود، چون مشکل عمده این افراد بیکاری است.

 
بی‌توجهی به حوزه‌های اجتماعی و فرهنگیبی‌توجهی به حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی

سخن ماه اردیبهشت - افراد زیادی به واسطه وجود جاذبه هایی که در کلانشهرها به ویژه در پایتخت وجود دارد برای پیدا کردن کار مناسب یا پیشرفت در شغل مورد علاقه خود به تهران سفر می کنند. بسیاری از آنها برای یافتن سرپناهی امن و اسکان، پانسیون های خصوصی را برای خود برمی گزینند، غافل از اینکه این پانسیون‌ها فاقد مجوزهای لازم برای فعالیت بوده و به دنبال آن سوءاستفاده‌هایی از سوی مسئولان این مکان‌ها و افراد سودجو صورت گرفته و آنها پول های زیادی را به جیب می زنند.