مقالات معماری و شهرسازی

نگاهی گذرا به هنرها ی معماری وتئاتر  قدیم  ایران و اثرات آندر فرهنگ عامهنگاهی گذرا به هنرها ی معماری وتئاتر قدیم ایران و اثرات آندر فرهنگ عامه

ایران زمین در طول تاریخ بارها مورد تاخت وتاز قرار گرفت وهرازگاهی سلسله ای حکومت بدست میگرفت وسالیانی کوتاه یا طولانی برکشور حکومت میکرد . تاسلسه قاجاریه هر سلسله سلطنت رابا جنگ و خون ریزی به دست گرفته وتمدن و فرهنگ و هنرو خود را ترویج میدادولیکن اززمان قاجاریه به بعد روند انتقال قدرت به نوعی دیگر انجام گردیده است یا به عبارت دیگر توسط بیگانگان وکشورهای خارجی رهبران و مسئولان کشوری انتخاب میشدند ( نقل از تاریخ مشروطه و تاریخ 20 ساله ایران ) .

 
شگفت انگیزترین و بزرگ‌ترین غارهای ایران و جهانشگفت انگیزترین و بزرگ‌ترین غارهای ایران و جهان

غار‌ها، حفره‌هایی هستند که به طور معمول بر اثر حل شدن سنگ‌‌ها با آب و ذوب شدن یخ‌‌ها ایجاد می‌شوند و به همین دلیل بزرگترین و شگفت ‌انگیزترین غارها در سنگ‌‌های آهکی بوجود آمده ‌اند.

 
اصلاحات سه ساله اصلاحات سه ساله

توقف اصلاحاتی که عباس‌میرزا و همراهانش در دارالسلطنه تبریز آغاز کرده بودند، قطع رگ دست امیرکبیر و روند اصلاحی‌ای که نخستین صدراعظم ناصرالدین‌شاه آغاز کرده بود،

 
توصیف واقعهتوصیف واقعهمذهب از دیرباز به‌عنوان بخش مهمی از فرهنگ هر جامعه شاخته می‌شود و باورها و آداب مذهبی یکی از مهم‌ترین نمودهای قابل بررسی برای شناخت مردم یک جامعه است.

 
پناهگاه حيات وحش موتهپناهگاه حيات وحش موته


منطقه حفاظت شدۀ موته در شمال استان اصفهان، شمال غربی شهرستان میمه و جنوب غربی شهرستان دلیجان و در دو استان اصفهان و مرکزی قرار دارد. نیمه شمالی منطقه در استان مرکزی و نیمه جنوبی آن در استان اصفهان واقع شده است.

 
مبادلات فرهنگی ـ فلاحتی ایران و هندمبادلات فرهنگی ـ فلاحتی ایران و هند

در زمان او(زینل‌شاه کبیر) ترکان (یعنی مسلمانان) در برابر اعجاب هندوان، برای نخستین بار باروت، آتشبازی، کاغذ، تقطیر الکل و غیر آن را شناساندند. مظاهری در توضیح کلمه ترک می‌افزاید: در اصطلاح هندوستان،‌ تا قبل از ظهیرالدین بابُر، مسلمانان را ترک می‌گفتند؛ اما بعد از وی آنان را مغولان خواندند.

 
عوامل کاهش رشد جمعیت در ایرانعوامل کاهش رشد جمعیت در ایران

مدیر کل جمعیتی سازمان ثبت احوال در یک نشست خبری عوامل کاهش رشد جمعیت را در کشور برشمرد. کاهش نرخ باروری، افزایش سن ازدواج، سیاست‌های تهدید موالید و افزایش سن باروی از جمله این موارد بود. علی اکبر محزون همچنین اعلام کرد که از نظر نرخ باوری در میان 26 کشور منطقه در سال 2010 رتبه 23 را داشته‌ایم.

 
لاتاری و برنامه‌های ملکم‌خانلاتاری و برنامه‌های ملکم‌خان

در تاریخ دهم ربیع‌الثانی 1307 قمری میرزا ملکم‌خان از مقام وزارت مختاری ایران در انگلستان رسما عزل و به تهران احضار شد که تمکین نکرد و به اقامت خود در لندن ادامه داد و به مخالفت آشکار با شاه و صدراعظم امین‌السلطان پرداخت.

 
بی‌پیرایگیبی‌پیرایگی

تغییرات و تنوعات صرفاً پیشرفت یا تحولی در سازه‌ها یا تزیین یا اعمال ذوق و سلیقه و یا صرفاً تابع کاربردها نبوده است، بلکه بسته به عوامل مختلف زیست‌محیطی، اجتماعی و اعتقادی، به خودی خود حکایت از ظهور خیالی باورها و آرمان‌هایی دارند که در این بناها تجسد و تجسم یافته‌اند.

 
روزهای مبارزهروزهای مبارزه

اشاره: موسسه امام موسی صدر مصاحبه‌ای با مرحوم آقای دکتر حبیبی انجام داده بود که در مواردی ایشان سوال‌ها را ارجاع ‌داده‌اند به کسان دیگر. به همین سبب مسئولین موسسه وسرکار خانم حورا صدر به گفتگو با سرکارخانم شفیقه رهیده همسر گرامی‌زنده یاد دکتر‌حسن‌حبیبی نشسته‌اند که مشروح آن را در این شماره از «ضمیمه فرهنگی» تقدیم شما علاقمندان می کنیم‌.