مقالات معماری و شهرسازی

باغ بابر شاهباغ بابر شاه

این باغ را بابرشاه در پهلوی باغهای دیگر کابل در زمان حیات خود احداث نموده و نظر به علاقه ای که بابر به این باغ داشت وصیت نمود تا جسد وی را در همین باغ بدون اینکه بالای مرقدش گنبد و عمارتی اعمار نمایند، دفن کنند. این باغ بعداً از طرف اولادهء بابر ترمیم و مرمت گردیده و مخصوصاً شاه جهان پول زیادی را در ترمیم آن به مصرف رسانید و یک مسجد مرمرین ساخت .

 
آشنایی با مسجد و مدرسه سپهسالار (شهید مطهری) آشنایی با مسجد و مدرسه سپهسالار (شهید مطهری)

مسجد و مدرسه سپهسالار (شهید مطهری) نخستین و بزرگ‌ترین مسجد و مدرسه عالی در تهران است.
معماری این مسجد از نزدیک‌ترین تلفیق‌ها میان معماری ایرانی و معماری مساجد استانبول است. مسجد سپهسالار گنبد ویژه‌ای دارد؛ تعداد مناره‌های بیش از اندازه متداول آن که حدود 10 مناره است و گنبد دو گوش خوابیده‌اش نشان از سبک معماری مساجد ترکیه دارد.

 
آرامگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی در قونیه آرامگاه مولانا جلال الدینآرامگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی در قونیه آرامگاه مولانا جلال الدین

مولانا جلال‌ الدین محمد بلخی معروف به مولوی یکی از مشهورترین شاعران ایرانی است. نام او محمد و لقبش در دوران حیات خود جلال‌ الدین بوده و لقب «مولوی» در قرنهای بعد (ظاهراً از قرن نهم) برای وی به کار رفته است.

 
ارتقا صنعت ساختمان یک ضرورت تاریخی و ملیارتقا صنعت ساختمان یک ضرورت تاریخی و ملی

یک محاسبه ساده نشان می دهد که اگر پل الهوردی خان اصفهان با شیوه های معمول و مرسوم امروزی ما ساخته شده بود، می بایست طی سنوات گذشته حداقل 128 بار دیگر تخریب و از نو ساخته می شد! واقعیات تلخ امروز حاکی از بهره وری بسیار کم صنعت ساختمان در ایران است که از پیشینه درخشان آن فاصله گرفته و از استانداردهای متداول امروز بسیار دور مانده است.

 
ورکانه" همدان؛ زیباترین روستای رنسانسی ایرانورکانه" همدان؛ زیباترین روستای رنسانسی ایران

روستای ورکانه همدان که به عنوان نگین گردشگری روستایی این استان شهرت یافته است با سنگ‌های لاشه که تمام‌ کوچه‌های آن را احاطه کرده‌اند زیر نورهای موضعی به رنگ قهوه‌ای سوخته در می‌‌آیند که تصاویر اروپای دوران رنسانس را یادآور می‌شود.

 
معماری مولد اندیشه و فرهنگ استمعماری مولد اندیشه و فرهنگ است

صنم مودی- دیوارهای قطور، کوچه های باریک؛ از در که به درون می روی اتاق ها چندان بزرگ نیستند. رف هایی که از هزارهای دور هنوز روی دیوار جایشان را برای خود حفظ کرده اند. روزگاری در این کوچه زن ها و مرد می آمدمد و می رفتند. کودکان حتما دور هم جمع می شدند و بازی می کردند، چند هزار سال از آن روزها گذشت. تا آنکه هگمتانه را کاووش کردند و شهری را از زیر خروارها خاک بیرون آوردند.

 
نگاهی به زیر پوست دارالخلافه طهران در 1286 قمرینگاهی به زیر پوست دارالخلافه طهران در 1286 قمری

منابع نشان می دهد اولین سرشماری نظام مند و قابل اعتنا در ایران در سال 1248 هجری شمسی مقارن با 1286 هجری قمری و مصادف با 1870 میلادی به همت میرزا عبدالغفار منجم (ریاضیدان نامدار عصر قاجار) در زمان ناصرالدین شاه و در محدوده شهر تهران انجام شده است.

 
جنگل و پارک های جنگلی برای بهسازی محیط زیست شهریجنگل و پارک های جنگلی برای بهسازی محیط زیست شهری

بی تردید در گذشته و در حدود هشت هزار سال قبل و در زمانی که جمعیت جهان از پنج میلیون نفر تجاوز نمی کرد، تاثیر انسان بر طبیعت و بالعکس چندان محسوس نبود ولی به تدریج و با گذشت زمان و تغییرات گسترده پیش آمده از جمله افزایش جمعیت جهان به حدود شش میلیارد نفر تاثیر این دو پدیده بر هم کاملا مشخص و مبرهن شد.

 
فرهنگ در هندسه باغ ایرانی فرهنگ در هندسه باغ ایرانی

افسانه شفیعی: باغ ایرانی پاسخی به نیازهای اقلیمی و جغرافیایی مردمانی است که در یک سرزمین خشک کویری می‌زیسته و آب و درخت برایشان عنصری حیاتی بوده است.

 
استاد محمد قلی شیرازیاستاد محمد قلی شیرازی

1262 ه . ق 1224 ه . ش
نام اثر: مسجد حاج رجبعلی (در خونگاه)
این مسجد از مساجد قدیمی تهران می باشد دارای صحن بالنسبه وسیع و شبستان تابستانی و زمستانی و ایوان و مدرس زیبایی است.