تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1086

از طبیعت زیبای آبشار آب ملخ تا ماسه‌زارهای زیبای مصر

استان زیبای اصفهان یکی از استان‌هایی است که در چهارفصل طبیعت مسافران زیادی از سراسر کشور به آنجا سفر می‌کنند اما در فصل بهار این استان می‌تواند یکی از بهترین مقاصد گردشگری کشور باشد.

از طبیعت زیبای آبشار آب ملخ تا ماسه‌زارهای زیبای مصر

 

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، در ادامه سلسله گزارش‌های عیدانه خبرگزاری فارس با ما همراه شوید تا به یکی دیگر از استان‌های زیبای کشور سفر کنیم و با جاذبه‌های طبیعی و گردشگری آن آشنا شویم. استان اصفهان پیشنهاد بعدی ما است تا در تعطیلات نوروزی به آنجا سفر کنید و خاطره‌های به یادماندنی و روزهای خوبی را در کنار خانواده داشته باشید.

استان اصفهان از شمال به استان‌های مرکزی، قم و سمنان، از جنوب به استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد، از غرب به استان‌های لرستان، خوزستان، چهارمحال بختیاری و از شرق به استان یزد محدود است.

از جمله شهرهای مهم استان اصفهان می‌توان به کاشان، نطنز، نایین، شهرضا، سمیرم، اردستان اشاره کرد این استان به علت گستردگی توأم با اختلاف ارتفاع دارای آب و هوایی از سرد و مرطوب(غرب) و گرم و خشک (شرق) می‌باشد.

فصل مناسب سفر به استان زیبای اصفهان به طور کلی فصل بهار (اردیبهشت) و پاییز (مهر) دارای بهترین شرایط آب و هوایی برای سفر به این استان است ولی به واسطه امکانپذیری انواع گردشگری (بوم‌گردی، طبیعت‌گردی و ...) می‌توان در فصول مختلف بسته به سلیقه گردشگر به مناطق مختلف استان سفر کرد.

از جاذبه‌های برتر طبیعی استان اصفهان می‌توان به محور رودخانه زاینده‌رود، کویر مرکزی ایران(در شهرستان خور و بیابانک)، دامنه کوه کرکس (در شهرستان نطنز، آبشار طامه)، آّبشار نیاسر در شهرستان کاشان، دریاچه نمک و کویر مرنجاب در شهرستان آران و بیدگل نام برد و مجموعه میدان نقش جهان، مسجد جامع عتیق، باغ فین‌کاشان، کاخ چهلستون، پل سی‌و سه‌ پل، پل خواجو، منارجنبان، کلیسای وانک از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی برتر استان اصفهان است.

تالاب گاوخونی: در فاصله 167 کیلومتری جنوب شرقی از شهر اصفهان در مسیر اصفهان، ورزنه قرار دارد. این تالاب پایان مسیر رودخانه زاینده‌رود است و زیستگاه پرندگان مهاجر و محلی است. مساحت آن در زمان پرآبی 4300 هکتار است. منبع تأمین‌ کننده آب زاینده‌رود است. با کم آب شدن زاینده‌رود خطر خشک شدن این مرداب را تهدید می‌کند.

طرفداران دریا و دریاچه‌ها نیز می‌توانند با رفتن به کنار دریاچه‌های زیبای استان اصفهان ار این طبیعت زیبا و بی نظیر استفاده کنند.

دریاچه سد حنا: در فاصله 30 کیلومتری سمیرم در مسیر سمیرم - حنا قرار دارد.

دریاچه سد گلپایگان: در فاصله 21 کیلومتری غرب گلپایگان در مسیر گلپایگان - دهنو قرار دارد.

دریاچه سد زاینده‌رود: در فاصله 117 کیلومتری چادگان در مسیر چادگان - اصفهان قرار دارد.

دریاچه سد خمیران: در فاصله 19 کیلومتری تیران در مسیر تیران - بودجان قرار دارد.

اما اگر به دنبال رفتن به چشمه‌های آب گرم هستید و نمی‌توانید تا استان اردبیل سفر کنید در استان اصفهان هم می‌توانید به چشمه‌های آب گرم بروید و از فواید درمانی آنها استفاده کنید.

آب‌ معدنی سرخ فریزهند: در فاصله 78 کیلومتری جنوب کاشان قرار دارد. آب این چشمه از دسته آب‌های بی‌کربناته، مخلوط همراه با گاز است و در درمان بیماری‌های دستگاه گوارش، کبد و مجاری صفراوی مفید است.

آبگرم ورتون: در فاصله 43 کیلومتری اصفهان در جاده اصفهان - یزد در جاده‌ای فرعی منتهی به ورتون قرار دارد. دمای آن 42 درجه سانتی‌گراد است. آب آن در تسکین دردهای عصبی و رماتیسمی و نیز خوردن آن در بیماری‌های گوارشی مفید است.

چشمه دره بیدی: در فاصله 50 کیلومتری داران در مسیر اصفهان - داران قرار دارد.

چشمه لادور: در فاصله 10 کیلومتری غرب اصفهان در مسیر اصفهان - خمینی‌شهر قرار دارد.

چهل چشمه (پادنا - روستای سرباز): در فاصله 140 کیلومتری سمیرم در مسیر سمیرم - روستای سرباز قرار دارد.

آبشارهای زیبای استان اصفهان بخش دیگری از جذابیت‌های بی نظیر استان اصفهان است که می‌تواند لحظات سفر را خاطره‌انگیز تر کند.

از طبیعت زیبای آبشار آب ملخ تا ماسه‌زارهای زیبای مصر 

 آبشار آب ملخ (تخت سلیمان): در فاصله 50 کیلومتری جنوبی شهر سمیرم در مسیر سمیرم - یاسوج در غرب روستای آب ملخ قرار دارد. از روستا تا پای آبشار یک ساعت پیاده‌روی دارد. ارتفاع آن حدود 25 متر است.

آبشار شاهلولاک (شالورا): در فاصله 65 کیلومتری جنوب غرب اصفهان در مسیر اصفهان - شهر کرد و در نزدیکی روستای چرمهین قرار دارد. این منطقه دارای چند آّشار فصلی و یک آبشار دائمی است که ارتفاع آن حدود 50 متر است.

آبشار خفر: در فاصله 90 کیلومتری سمیرم در مسیر سمیرم - کمه و در روستای خفر قرار دارد. روستای خفر مسیر اصلی صعود به دنا می‌باشد. ارتفاع این آبشار 35 متر است.

آبشار نیاسر: در شمال شهر نیاسر و در کنار غار نیاسر قرار دارد. ارتفاع آن 25 متر است از تفرجگاه‌های شهر به شمار می‌رود.

آبشار سد حنا: در فاصله 30 کیلومتری از سمیرم در مسیر سمیرم - حنا قرار دارد.

آبشار طامه: در فاصله 12 کیلومتری جنوب نطنز در مسیر نطنز - اصفهان در مسیر فرعی روستای طامه و در غرب همین روستا قرار دارد ارتفاع آن 13 متر است. البته آبشارهای فصلی دیگری نیز در اطراف این روستا قرار دارد.

آبشار پوتک: در فاصله 90 کیلومتری از سمیرم در مسیر سمیرم - کمه در غرب روستای خفر و در فاصله 4 کیلومتری از پاسگاه محیط‌بانی آب سپاه در منطقه‌ای صعب‌العبور قرار دارد.

بیراه نیست اگر استان اصفهان را مجموعه کامل جذابیت‌های گردشگری و طبیعت گردی کشور دانست و پیشنهاد دیگر عیدانه فارس به دوست‌داران ورزش اسکی پیست‌های اسکی استان اصفهان است.

پیست اسکی فریدونشهر: در فاصله 27 کیلومتری از شهر فریدونشهر قرار دارد. این پیست دارای مدرسه اسکی، 2 تله اسکی، پارکینگ، رستوران، درمانگاه و پایگاه قهرمانی است.

پیست اسکی صفه: در مجموعه پارک کوهستان صفه در جنوب شهر اصفهان قرار دارد این پیست دارای مدرسه اسکی، 2 تله اسکی - تله کابین، پارکینگ، رستوران، درمانگاه و پیست اسکی روی چمن است.

غار نیاسر: در فاصله 30 کیلومتری شمال غربی کاشان در شهر نیاسر قرار دارد. غاری دستکن است که در حدود یک‌هزار و 800 تا دو هزار سال قبل، در دل کوه کرکس و بر فراز تپه‌های آهکی مشرف بر نیاسر و احتمالاً با مقاصد آیینی و مذهبی به صورت تونل سنگی و پرپیچ و خم با ابزار ابتدایی کنده شده است.

غار آهکی علویچه: مساحت این غار 100 متر و دارای استالاگمیت و استالاکتیت‌های زیبایی است.

غار یخ: این غار در ارتفاع 3850 متری کوه دنا مابین دو قله معروف به نامهای قدوس و بیژن قرار دارد. این غار به وسیله کوهنوردان فارس در مرداد 1346 کشف گردیده است. درون غار ستونی از یخ به ارتفاع 80 متر و قطر 14 متر دیده شده است و در انتهای غار دریاچه زیبایی مملو از قطعات یخ شناور وجود دارد. رفتن به این غار بدون تجهیزات امکان‌پذیر نیست.

دریاچه نمک آران و بیدگل: در فاصله 35 کیلومتری شمال شرقی آران و بیدگل قرار دارد. در فصل بارندگی در برخی از قسمت‌های دریاچه، سطح آب به 2 سانتی‌متر می‌رسد که پس از تابش خورشید به سرعت آب آن تبخیر شده و پلی‌گون‌های زیبایی را ایجاد می‌کند. اطراف دریاچه نمک باتلاقی است و تنها دو راه مرنجاب و چاه دستکن برای رسیدن به دریاچه مناسب است.

دوستداران تماشای پرنده‌ها در فضای آزاد از رفتن به دریاچه گاوخونی و مرداب‌های زاینده رود، پناهگاه حیات وحش موته غافل نشوید.

دریاچه گاوخونی و مرداب‌های زاینده‌رود: باتلاق گاوخونی در گذشته دریاچه بزرگ و کم‌عمقی بود که در حوزه آب‌ریز داخلی در حاشیه غربی کویر فلات مرکزی ایران قرار داشت. اما هم اکنون بر اثر خشکسالی خیلی کوچک شه و همیشه آب ندارد. این دریاچه در حدود 40 الی 100 کیلومتری جنوب شرقی اصفهان واقع شده و منبع اصلی تأمین آب آن، زاینده‌رود است که از ارتفاعات زاگرس سرچشمه می‌گیرد. پرنده‌های شاخص آن فلامینگو، انواع اردکها، آنفوت، تنجه و پرندگان کنار آبزی است.

از طبیعت زیبای آبشار آب ملخ تا ماسه‌زارهای زیبای مصر 

 پناهگاه حیات‌وحش موته: این منطقه در حدود 135 کیلومتری شمال‌غربی شهر اصفهان واقع شده است. حدود نیمی از منطقه کوهستانی و با تپه‌های کم‌شیب‌تر (در ارتفاعات دو هزار تا 2 هزار و 225 متری) است. سایر نقاط دشت‌های بازی هستند. پرنده‌های شاخص آن تیهو، هوبره و چکچک بیابانی و چکاوک بیابانی است.

چنار کهنسال وانشان یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی گردشگری کشور است که در فاصله 10 کیلومتری گلپایگان در مسیر گلپایگان به خوانسار قرار دارد. سن آن حدود 500 سال برآورد شد. محیط تنه 694 سانتی‌متر، میانگین قطر 221 سانتی‌متر، ارتفاع 12.8 متر است. تنه اصلی این درخت در ابتدای قرن اخیر به دلیل کهنسالی دچار درون پوسیدگی شدید شده و سپس با بروز آتش در درون تنه آن به شدت آسیب دیده است.

مناطق مناسب قایق‌سواری

در طول زاینده‌رود در زمان پرآبی آن در شهر اصفهان، ایستگاه‌های مناسبی در حد فاصل پل مارنال تا پل شهرستان برای قایق‌سواری در رودخانه قرار دارد. نوع قایق آن پدالی و پارویی است.

روستاهای ابیانه و مصر و فرحزاد از روستاهایی هستند که به واسطه معماری خاصی  و طبیعت زیبا و ماسه‌زارهای خود از جاذبه‌های زیبای این استان است.

ابیانه: در فاصله 40 کیلومتری شمال غربی نطنز در مسیر اصفهان - نطنز قرار دارد. روستایی تاریخی با معماری خاصی است. دیواره‌های خارجی خانه‌ها با خاک سرخی ساخته شده است که باعث زیبایی این روستا است.

مصر و فرحزاد: در فاصله 17 کیلومتری از شهر خور در مسیر خور - فرخی در یک جاده فرعی به فاصله 35 کیلومتری از این سه راهی قرار دارد. این دو روستا به واسطه طبیعت زیبا و ماسه‌زارهای خود از موقعیت مناسبی برخوردارند.

و پس از گشت و گذار در طبیعت زیبای استان اصفهان با رفتن به بازارهای سنتی این استان می‌توان از صنایعی مانند قالی‌بافی، قلم‌زنی، خاتم‌سازی، مینیاتور، میناکاری، گلاب‌گیری و سفالگری، سیم‌کشی، ترمه‌دوزی، زری‌دوزی، اشک‌دوزی، فیروز‌ه‌کوبی، قالی‌بافی، سوزن‌دوزی، کاشی‌سازی و کاشی‌کاری، پولک‌دوزی که ساخته دست هنرمندان این منطقه است خریداری کنید و سفرتان را به یاد ماندنی کنید.

 

 

منبع: خبرگزاری فارس- اسفند 1392
گزارش از:  اکرم محمودوند
تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

استان مرتبط : اصفهان  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید