تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :513

آسمان کره در تسخیر غبار زرد چین

خرداد امسال، عبدالرضا مصری عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد منشأ ریزگردها در کشور مربوط به عراق و عربستان سعودی است، تصریح کرد:« در طی جنگ میان عراق و آمریکا و عراق به کویت به علت تردد تانک ها و وسایل جنگی خاک بیابان ها لخت شد و به همین دلیل در حال حاضر با کوچک‌ترین وزش بادی، لایه ای از گرد و غبار بلند شده و به سمت مرزهای کشور و سپس استان ها می آید.»

در حال حاضر حدود ۲۰ استان ایران تحت تاثیر ریزگردها هستند. به اعتقاد کارشناسان ریزگردها می توانند با جذب یک سوم اشعه خورشید و ایجاد اختلال در روند شکل گیری ابر، تغییر الگوهای بارش و افزایش سرعت آب شدن توده های برف کوهستان ها بر محیط‌زیست تاثیر منفی داشته باشند. همچنین با انعکاس اشعه خورشید می توانند اثر خنک کنندگی داشته و حتی باعث پنهان شدن تاثیرات گرمایش جهانی شوند. ریزگردها در کنار مشکلات تنفسی و بیماری‌های مختلف و حتی افزایش مرگ و میر افراد خسارت های اقتصادی زیادی به کشورها وارد می کنند. نقاط مختلف کشور به ویژه شهرهای جنوبی به دلیل هجوم ریزگردها با تعطیلی مواجه می شوند. بر اثر تعطیلی یک روز کشور ناشی از ریزگردها، بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار خسارت بدون در نظر گرفتن تبعات آن به کشور وارد می‌شود. با این وجود معضل ریزگردها اختصاص به ایران ندارد و کشورهای مختلفی در همه جای دنیا با این مشکل درگیر هستند، کشورهایی مانند چین و مغولستان.

ریزگردها به آمریکا رسید

اگر به تاریخ رجوع کنیم تا همین ۱۰ سال قبل ریزگردها در کشور ما وجود نداشتند. حملات عراق به کویت و آمریکا به عراق و افزایش مساحت بیابان ها در این منطقه موجبات تشدید ریزگردها را فراهم کرد. این در حالی است که به علت مشکلات سیاسی موجود در عراق اهمیت این موضوع در اولویت رسیدگی قرار ندارد و در حالی که طرف ایرانی به شدت بر این مساله پافشاری کرده و مایل به برگزاری جلسات است دولت عراق به این خواست تن نمی دهد. به دلیل وجود مشکلات سیاسی، موضوع مدیریت ریزگردها برای آنها از اهمیت کافی برخوردار نیست. بنابراین مادامی که تلاشی از سوی کشور عراق برای مدیریت ریزگردها انجام نشود ما همچنان با این معضل در کشور روبه‌رو هستیم.از سوی دیگر این ریزگردها گریبان خود ایالات متحده را نیز گرفته است چنانکه سالانه حدود ۶۴ میلیون تن گرد و غبار و دیگر ذرات معلق با سفر بر فراز اقیانوس به آمریکا می‌رسند. به گزارش خبرگزاری فرانسه در تحقیقی که با پشتیبانی ناسا انجام شده کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که ریزدگردها و سایر ذرات معلقی که اخیرا هوای ایالات متحده و کانادا را آلوده کرده است و می تواند تاثیرات تغییر اقلیم را تشدید کند از آسیا به این منطقه وارد شده است. حدود نیمی از ذرات معلق موجود در آمریکای شمالی از منابع خارجی ناشی می شوند و مابقی نیز اغلب ناشی از گرد و غبار است تا سوخت انواع سوخت های فسیلی. گسترش خشکی هوا، خشکسالی و بیابان زایی در سراسر جهان موجب افزایش تولید ریزگردها شده است. این تحقیق با استفاده از داده های ماهواره آمریکایی فرانسوی کالیپسو انجام شد و دانشمندان با استفاده از این داده ها توانستند ذرات طبیعی و ذرات ناشی از آلاینده ها را از یکدیگر تفکیک کنند. البته همان گونه که در این تحقیق بر ورود ریزگرد از سایر مناطق به آمریکای شمالی تمرکز شده بود، ریزگردهای ناشی از این منطقه نیز می تواند سایر نقاط جهان را تحت تاثیر قرار دهد.

چین چگونه با ریزگردها مقابله می‌کند؟

بیابان صحرایی ساهارا در آفریقا بزرگ‌ترین منبع تولیدکننده گرد و غبار خاکی در جهان است که سالانه ۷۰۰ میلیون تن گرد و غبار را وارد اتمسفر می کند. سالانه حدود ۵ میلیارد تن ذرات با طوفان های گرد و غباری به نقاط دیگر جهان منتقل می‌شوند. منابع اصلی گرد و غبار در ساهارا مناطق غربی مالی، جنوب الجزایر و شرق موریتانی هستند. بیش از ۷۰ درصد طوفان های گرد و غباری به طوفان هایی نسبت داده می شوند که از آفریقا نشأت می گیرند.صحرای شمال چین و مغولستان یکی دیگر از محل ها و منشأ ایجاد طوفان‌های گرد و غباری است که گرد و غبار تولید شده در آنها کشورهای کره، ژاپن، تایوان و حتی فیلیپین را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. مناطق شمال غربی آمریکا و استرالیا منابع دیگر گرد و غبار هستند. چین و مغولستان کشورهایی هستند که در آنها کانون‌های گرد‌وغبار وجود دارد و کره و ژاپن به عنوان کشورهای همسایه آنها برای اینکه در معرض شرایط نامساعد جوی قرار نگیرند با همکاری‌های منطقه در بحث مدیریت کانون‌های گرد‌وغبار عمل کرده‌اند و با اقدامات متفاوت همچون جنگل‌کاری در جهت کاهش این پدیده طبیعی برآمدند.

موضوعات مرتبط : آلودگی هوا    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید