تاریخ آخرین ویرایش : سه شنبه،18-10-1397
تعداد بازدید :26

آسیاب آبی ریگاره، نماد تلاش‌کویر نشینان

آسیاب آبی ریگاره در محمدیه شهر نائین به‌عنوان یکی از شاهکارهای معماری و هنری شهرستان نائین محسوب می‌شود و بیش از ۲ هزار سال قدمت دارد.
در پایگاه خبری شهرستان نائین دربارۀ این بنای تاریخی آمده است: آسیاب آبی ریگاره توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نائین، با همکاری کارشناسان و مردم محله محمدیه نائین کشف و از دل خاک نمایان شد. این آسیاب با تکنیک و روش کند و با وسعت بسیار زیاد به طول حداقل ۹۰متر و عمق ۲۵متر در دل خاک حفر و ایجاد شده است. سنگ‌های بزرگ این آسیاب با شیوۀ عجیبی به‌وسیلۀ آب قنات بسیار قدیمی کیخسرو در عمق ۱۸متری در زیر زمین به طرف تنوره آسیاب هدایت می‌شده و با فشار زیاد بر روی چرخ‌های آسیاب فرو می‌ریخته و آن را به حرکت درمی‌آورده است.
ورودی اصلی آسیاب در عمق سه متری ایجاد شده است و در زیر زمین پس از عبور از دالانی بزرگ به طول ۶۰متر و با شیب بسیار تند به مرکز اصلی و محل اصلی آسیاب می‌رسیم. این دالان با ارتفاع متغیر ۲متر تا ۴متر و با شیب بسیار تند و به صورت عجیبی حفر شده است. در محوطه اصلی آسیاب در عمق ۲۵متری به فضاهای متعدد از جمله اتاق‌ها و محل اصطبل و محل قرارگرفتن سنگ‌های آسیاب و تنوره برخورد می‌کنیم. در این قسمت سکوهایی برای قراردادن کیسه‌های گندم و آرد تعبیه شده است و بارها و گندم‌ها به‌وسیلۀ احشام ازجمله اسب و الاغ و حتی شتر حمل می‌شده است براساس گفته‌های بزرگان محل، این آسیاب در زمان کیخسرو و بیش از ۲هزار سال پیش ساخته شده است، چنان‌که چندین ضرب‌المثل بسیار قدیمی به این آسیاب منسوب است. مطمئناً برای ایجاد و احداث این آسیاب علم و تجربه بسیار زیاد و صبر و تحمل، ایمان و پشتکار فراوانی مورد نیاز بوده است. مطالعات متعددی دربارۀ فاصلۀ ورودی و قنات، شیب زمین، انتخاب محل، استحکام خاک و قدرت آب در آن زمان انجام شده و با طراحی دقیق و کاملاً علمی این آسیاب احداث و ایجاد شده است.

برگرفته از روزنامه اطلاعات 

 نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید