تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1311

آلودگی

P { margin-bottom: 0.08in; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); widows: 2; orphans: 2; }

سال 1368 یعنی 24 سال پیش در تهران ، کتابی به نام کلاه گوشه نوشیروان با طرح روی جلد زنده یاد مرتضی ممیز ، به چاپ رسیده است. این کتاب به قلم استاد ارجمند ،دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی است و طبعا با همان قلم شیوائی که از شخصیت توانا ، جذاب و طنز پرداز ایشان انتظار می رود.

ایشان در مقدمه کتاب با عنوان "قباله های هزار ساله" از نوشتن نامه ای در دوران دانشجوئی ، برای شخصی که بنا به قول ایشان یکی از قدیمیترین معلم هایشان بوده اند ، یاد میکنند. دراین نامه ، استاد هرآرزوی زیبائی که بتوان تصور کرد ، در قالب شعر برای آبادانی روستایش "پاریز" با خدا درمیان گذاشته و از او خواسته است تا راه شوسه ، و تونل ، و اتوموبیل ، وجمعیت صد هزار نفره ، و پر پولی جیب مردم ، وآسانسور ،و خلاصه همه اسباب تمدن را به پاریز عزیزش ببخشد و در نهایت گفته اند:

ای خدا پاریز را پاریس کن خاک آن را از کرامت خیس کن

باز هم بنا به قول ایشان ،بعد از چهل سال که از نوشتن این نامه گذشته بود ، استاد سری به پاریز می زنند ومی بینند خواب و خیالها بسیاری به حقیقت پیوسته است از جمله جاده اسفالته که باعث شده ایشان به راحتی راه پاریز را طی کنند. پس ایشان اینگونه ادامه می دهند:

"کوهستان پاریز یک آتش نهفته در سینه داشت و ما از آن غافل بودیم. سراسر کوههای سرچشمه پاریز ، سنگ هائی است که با مس آغشته است. کشف معدن مس سرچشمه این آتش نهفته را بیرون کشید. امروز یک کارخانه بزرگ تغلیظ مس در سه فرسنگی پاریز بنا نهاده شده است.مردم در یک شهرک نوساز به اسم سرچشمه در سه فرسنگی پاریز خانه گرفته اند.آبادی اکنون هفت هشت هزار تن جمعیت یافته ،تمام تپه های اطراف خاک سید ، و قلعه ، وکاروانسرا ، وتل شاه قلی ، و تل سبز تبدیل به منزل شده است. زمین هزار منی (از هر هکتار هزار من محصول کشاورزی) به مدرسه تبدیل شده. چیل و سنگ های آن، زمین های پشته کنجین ،کشتزارهای گود استخر، خاک کن ، وکوره ها همه تبدیل به خانه شده اند. خانه ها تا باغ حاج عزیز ادامه یافته، و یک شهر کوچک ، جانشین آن قریه بزرگ شده است.

این جمعیت عظیم آب می خواهد، علاوه بر آن ،آن کوره ذوب مس نیز ، مثل اژدهای هنگو (هفت سر) دهان گشوده درعین حال که آتش بیرون می دهد ، دریا دریا آب می طلبد که آتش درون را سرد کند."

در ادامه استاد دردمند انه توضیح می دهند که چون کوره تعطیل بردار نیست برای همین منظور دهنه یک دره را سد بسته اند ، چهل دستگاه چاه عمیق زده اند و روزی 65هزار متر مکعب آب بالا می کشند تا به داخل کوره های سوزان ریخته شود. آرزوی او برای اسفالت شدن راهها برآورده شده بود ولی در قبال آن ، معامله ای نابرابر وغیر منصفانه صورت گرفته بود. تاسف ایشان برای از بین رفتن همه منابع طبیعی را باید از زبان خود ایشان بشنویم

"چهل و چند سال پیش ، هرگز فکر نمی کردم که این سلسله کوهها ، این" گزدر" ، این "تل زیره" ، این "مور اسپان" ، همه یک روزه در دل کوره مس ذوب خواهند شد.!"

بسیار از انسانیت به دوریم اگر مطلب بعد را بخوانیم واز درد و رنج دل خسته نشویم.ایشان چنین ادامه داده اند:

"دهکده پر سبزه و گل و پر چشمه و آب پاریز ، دره پر باغ وبستان درق و هودو و گیسک و کهن سبز،به تدریج به برهوت می پیوندند، زیرا دهکده دو سه هزار نفری پاریز به قول شاعر داخل شهر شد و بالنتیجه رودخانه کوچک و قنات های کم پشت جمال آباد این همه جمعیت را بر نمی تابند. ظرفیت بارندگی کوهستان حوصله تحمل این همه مهمان ناخوانده را ندارد..........."

دیگر طاقت خواندن و ادامه دادنم نمانده ، وقتی استاد قَدَری در پهنه تاریخ و ادبیات کشور ما با همه حرمتی که دارند صدایش بعد از 24 سال هنوز به کسی نرسیده ، من یک لا قبا چطور می توانم بگویم آلودگی تهران ، با تغییر پایتخت رفع نمی شود که این کار خود دفع فاسد به افسد است. چطور می توانم بگویم باید تکلیف خودمان را با کارخانه های خودروسازی روشن کنیم. چطور بگویم که اگر پول تغییر پایتخت هست چرا نمی توانیم از پس خسارت تعطیلی صنایع مخرب وخطرناک بربیائیم.؟ چطور بگویم در گذار از اقتصاد کشاورزی به صنعتی چه اصرار بی مورد وچه اشتباهات بزرگی شد وچطور بگویم باور هائی که زمانی برای پاک نگه داشتن عناصر طبیعی داشتیم با رفتارهای غیر مسئولانه و سودجویانه کم رنگ شد. وچطور بگویم که هر آن کس که دندان دهد الزاما نان نمی دهد. وچطور بگویم..........؟

و چطور بگویم که اگر هوشیار نباشیم ، ممکن است بعد از رفع تحریم ها ،به بهانه های مختلف از قبیل دادن نظریات کارشناسانه وارائه طرح ها ، دوباره پولهایمان به جیب همان هائی که این همه مدت جلوی آن را گرفته بودند ، برود. واین که چطور بگویم که دیگر از این همه غر زدن ونشنیدن آن ، خسته شده ام.

خوبچهر کشاورزی- بهمن ماه 1392

موضوعات مرتبط : هوای پاک    
عضو مرتبط : خوبچهر کشاورزی  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید