تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1404

آموزش های فنی حرفه ای پیش نیاز ارتقاء صنعت ساختمان

اگر اراده ملی برای استفاده از فناوری های نوین در صنعت ساختمان شکل گرفته باشد ضرورت ترویج آموزش های فنی حرفه ای احساس خواهد شد . چرا که بر خلاف شیوه های سنتی ساخت و ساز که تخصص ها بر اساس تجربه و سینه به سینه حاصل می گردید در شیوه های نوین ساخت و اجرای تنیک هخا و مصالح جدید آموزش های کلاسیک ، علمی و فنی نیروی کار ضروری است .

ارتقاء صنعت ساختمان در گرو افزایش مهارت ها و دانش نیروی انسانی ، افزایش کیفیت مصالح ساختمانی و استفاده بهینه از سرمایه های در جریان ساخت و ساز است . لذا ترویج آموزش های فنی حرفه ای متناسب با شرایط امروز می باید شامل نیروی کار اعم از ساده و ماهر و متخصص و صاحبان سرمایه و تولید کنندگان مصالح ساختمانی باشد .

الزامی بودن آموزش و بازآموزی شاغلین صنعت ساختمان و داشتن کارت شناسایی علمی ، کارگران ساده و ماهر را مجبور به گذراندن دوره های آموزشی متناسب با حرفه های مرتبطی چون آرماتوربندی به قالب بندی ، بتون سازی ، جوشکاری و غیره خواهد کرد .

در این زمینه سال 85 حدود 60 هزار نفر از شاغلین بخش ساختمان تحت آموزش فنی وحرفه ای قرار گرفته اند که حدود 2 ./. از کل شالین این بخش را تشکیل داده اند .

در زمینه بازآموزی نیروهای متخصص که فارغ التحصیلان مراکز عالی دانشگاهی می باشند باید در سیستم آموزشی قدیمی ، اطلاعات کتابهای مرتبط به روز شده و ضوابط لازم الاجرا مانند آیین نامه ها و مقررات ملی کشور تدریس شود .

مضاف اینکه دانشجویان در کنار آموزش درسهای مرتبط مانند طراحی سازه های بتن آرمه یا برگزاری و ... ملزم به کارورزی و حضور در کارگاه پروژه های د جریان ساخت باشند .

در حال حاضر حدود 30 % از نقدینگی کل کشور در بخش مسکن جریان دارد که اگر صاحبان سرمایه مشغول در ساختمان متناسب با سلایق و رفتارهای اقتصادی آنها در مسیر آموزش های فنی قرار گیرند و سرمایه های خود را در این صنعت همسوی توسعه پایدار قرار دهند مسلما ضمن بهره وری بیشتر سرمایه هایشان از مطلوبیت و رضایتمندی قابل توجهی نیز برخوردار خواهند شد .

وجود اراده ملی ، آموزش نیروی کار شاغل در صنعت ساختمان و عزم صاحبان سرمایه جهت سرمایه گذاری در صنعت پر بازده با آینده روشن ، تولید کنندگان مصالح ساختمانی را بسوی آموزش و تولید مصالح متناسب با تکنیک های جدید سوق خواهد داد . در حال حاضر بیش از 95 درصد تولیدکنندگان مصالح ساختمانی ، در چهار چوب ساخت و ساز سنتی محصولاتی تولید می کنند که انرژی ، سرمایه و منابع طبیعی قابل توجهی را هدر می دهند و در حال حاضر برای حدود 3 هزار نوع محصول تولیدی آنها رعایت استاندارد کمتر از 15 نوع آن اجباری است . طرح های احداث کارخانجات تولید کننده مصالح نوین در سراسر کشور طی امسال و سال آینده و اختصاص سهمیه قابل توجهی از حساب ذخیره ارزی برای فعالان در فناوی های نوین ( تسهیلات بانکی تا 80% طرح ) نوید بخش وجود آن اراده ای است که در حال تحقق است : هر چند کمی دیر !

باقر میلانی - کارشناس اقتصادینظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید