تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،22-8-1396
تعداد بازدید :229

ارتباطات و فناوری اطلاعات امکانی برای حل معضلات شهری

امروزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در جهان به کمک مدیران شهری امده تا آنان بتوانند برای سامان دادن به حل مشکلاتی که ممکن است شهروندان را درگیر خود کند از این فناوری ها بهره گیرند.
به گزارش ایرنا، امروز کلان شهرهای ایران با مسائل و مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند که نه تنها گرفتاری های بزرگی برای مدیران شهری محسوب می شود بلکه زندگی عادی شهروندان را هم درگیر خود کرده است. معضلاتی مانند ترافیک و فرهنگ رانندگی، دست‌فروشی و سد معبر، مدیریت پسماند و تفکیک زباله (خشک و تر) که از دیرباز تا همین امروز مردم و مسئولان و متولیان امور شهری را به تنگ اورده است؛ این درحالی است که جهانیان خیلی زودتر از ما با به خدمت گرفتن ارتباطات و فناوری اطلاعات چنین معضلاتی را به سرانجام رسانده و علاوه بر کاهش هزینه های مدیریت شهری، زندگی همراه با آسایش و آرامشی را برای شهروندان خود رقم زده اند.
استفاده از ارتباطات و فناوری اطلاعات در جهان برای بهبود زندگی شهری به قدری پیشرفته شده که اکنون آنان با هوشمند کردن اشیای
بی جان تحت نام اینترنت اشیا مشکلات را به زانو در آورده و آنان را به خدمت بهبود زندگی انسانی گرفته اند؛ امری که در ایران ما هم شاید دور از انتظار نباشد که عده ای برای آن تلاش کنند.
البته عده ای از جوانان علاقمند و فعال ایرانی با راه انداختن خدمات برخط در بخش حمل و نقل تحول ایجاد کرده اند و برخی هم وارد عرصه های دیگرشده و کم کم چهره زندگی در کلان شهرهای ایران را تغییر خواهند داد .
حسین بوبرشاد استاد آی.تی دانشکده علوم و فنون جدید دانشگاه تهران می گوید: اکنون کسب و کارهای فضای مجازی کارهای مردم را تسهیل کرده که همین موضوع رضایت عمومی را به دنبال داشته است .
سورنا ستاری معاون علمی، فناوری رئیس جمهوری هم در دیداری که در روزهای اخیر با فعالان اتاق بازرگانی داشت، گفت: امروزه استارت‌آپ‌ها زندگی شهرنشینی را با دگرگونی‌هایی همراه کرده‌ اند به‌ طوری که آنهایی که در حوزه خدمات فعالیت دارند، سرویس‌های با کیفیت‌ بالا و کاهش هزینه‌ها را رقم زده‌اند.
به‌ گفته وی، در بحث حمل‌ونقل درون‌شهری دولت دیگر نمی‌توانست تغییر جدیدی ایجاد کند، اما ایده چند جوان توانست حمل‌ونقل درون‌شهری را با تحول جدی که کیفیت و کاهش قیمت را در برداشت، مواجه سازد.
محمد جواد آذری جهرمی وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات هم اخیرا درصفحه اینستاگرام خود در باره کسب و کارهای جدید نوشت:کسب و کارهای نوپای این عرصه، فرصت مناسبی برای بهبود فضای نامناسب حمل ونقل شهری دارند و استقبال مردم از این خدمات هم نشان دهنده فضای مساعد رشد این کسب و کارهای آنلاین است.
وی با تاکید بر اینکه در این مسیر رشد اما مراقبت شرکت ها از اعتماد کاربران و محافظت از اطلاعات شخصی آنان ضروری است، نوشت: مردم به کسب و کارهای نوپا اعتماد دارند و با اطمینان از خدمات آنها استفاده می کنند؛ لذا حفاظت از این سرمایه اعتمادعمومی و لحاظ کردن روال های قانونی برای به خدمت گرفتن افراد مناسب و ایجاد فضای امن برای سفرهای شهری باید به اولویت
تبدیل شود.
آذری جهرمی ادامه داد: کسب و کارهای نوپای ایرانی اگر می خواهند به الگویی از خدمات مناسب تبدیل شوند باید ضریب و احتمال خطا را به حداقل برسانند و تجربه اتفاق های نامناسب و اشتباه های سرویس های مشابه در دیگر کشورها را مد نظر
داشته باشند.
اکنون جوانان علاقمند و مستعد کشور عزم خود را جزم کرده اند تا با بکارگیری ارتباطات و فناوری اطلاعات روند زندگی را در کلان شهرهای کشورمان بهبود بخشیده و معضل ها و مشکل هایی را که
سال ها گریبان شهروندان را گرفته است به سرپنجه تدبیرفناوری حل کنند؛ مسئولان دولت و سایر قوا هم با فراهم کردن اندکی امکانات و تغییر در دیدگاه های خود ضمن تشویق این جوانان باید راه را برای تولید اشتغال بیشتر ، بیش از پیش هموار سازند.
البته صاحبان کسب و کارهای جدید هم باید مراقبت کامل کنند تا اعتماد مردم از آنان سلب نشود تا بتوانند بهتر در این عرصه خدمت رسانی کنند.

 

 

 نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید