Error parsing XSLT file: \xslt\ammiBreadCrumb.xslt تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :893

این عیب هم سر عیب های دیگر

(مقالات گذشته)

مشکلات شهری تهران همواره یکی از بحث­های جدی در زندگی پایتخت بوده است. فرقی نمی­کند که شهر آن موقع کوچک تر از حالا بوده، پایتخت، بالاخره پایتخت است و مشکلات آن نیز بیشتر به چشم می­آمده.مکتوبی که در پی میآید نشان از مشکلاتی دارد که در جراید آن روزها انتشار می یافت و بخشی از موضوعات گریبانگیر دست اندرکاران اجرایی شهر را نشان می­دهد. در پی این مکتوب، پاسخنامه­ای از سوی شیخ الممالک به روزنامه تمدن ارسال شد که این نامه و آن پاسخ را می­آوریم. نامه مورد نظر در شماره 14 روزنامه تمدن و پاسخ در و شماره بعد یعنی شماره 16 آن روزنامه چاپ شد.

مكتوب شهري

 بنده چند سال قبل يك سفر به طهران آمدم و آن وقت ديدم كه خيلي از خيابان ها چراغ گاز داشت و در واقع به واسطه آن چراغ، شب تاريك مثل روز روشن بود و مردم از آن بابت خيلي آسوده بودند. بعد از چندي كه باز بنده خيال مسافرت به طهران داشتم، پيش خود خيال مي كردم كه البته تاكنون چراغ هاي گاز مبدل به چراغ برق شده است تا اينكه آمدم و ديدم كه ترقي معكوس كرده ايم، يعني چراغ گاز مبدل به چراغ لامپ شده است. خيلي از اين بابت افسرده شدم، ولي به جهت اينكه مبادا ناشكري بشود و از چراغ لامپ هم محروم شويم، هيچ حرفي نزدم، ولي اين اوقات مي بينم كه حرف زدن در باب اصلاح چراغ واجب شده است كه عوض روشنايي دود فراواني مي دهد. توضيح اينكه در هر فانوسي يك دانه لمپاي نمره پنج بدون لوله روشن مي كنند و ديگر معلوم است كه چطور دود نفط در ميان خيابان پيچيده.

آيا خدا را خوش مي آيد كه در اوقات شب در همچو خيابان هايي يك چراغي هم باشد كه مردم قدري بدان واسطه به طور سهولت عبور كنند. باري نمي دانم چه عرض كنم، در واقع جاي عالم عالم حيرت است. نمي دانم اولياي دولت ابدمدت از وضع حاليه چراغ هاي خيابان اطلاع دارند و حرف نمي زنند يا از اصل اطلاع ندارند. اگر اطلاع ندارند چرا نداشته باشند و اگر اطلاع دارند و اصلاح نمي كنند، چرا اصلاح نمي كنند؟ اگر پول چراغ ندارند، چرا از اهل شهر پول چراغ نمي گيرند؟

 اگر پول چراغ را بعضي اشخاص مي خورند، چرا مي گذارند بخورند؟ باري تاكنون بنده در باب اصلاح چراغ با هركس صحبت كردم، جواب هاي خيلي مضحك دادند. مثلا بعضي گفتند كه بالطبع اصلاح خواهد شد. برخي گفتند كه اي بابا اين عيب هم سر عيب هاي ديگر. جمعي گفتند كه عمل چراغ چندان اهميتي ندارد، بايد به كليات پرداخت. تا اينكه يك روز در خدمت شخص محترمي مذاكره اصلاح چراغ را نموديم و ايشان فرمودند كه اينگونه يادآوري ها متعلق است به روزنامه نگاران و آنها بايست اين معايب را بيان نمايند و راه اصلاحش را هم بنمايند. اسماعيل بروجردي

روزنامه تمدن شماره 14 ص 4، سال 1324 هجري قمري

در ادامه اين مكتوب پاسخنامه اي به شرح زير به روزنامه ارسال شد:

مكتوب شهري

 در نمره چهاردهم روزنامه تمدن شرحي در باب چراغ هاي خيابان ها مرقوم بود، چون بنده اطلاع كامل داشتم محض مزيد تبصره مطالعه كنندگان محترم، اطلاعات خود را عرض مي كنم. اگر صلاح است در صفحات مقدسه درج خواهيد فرمود. پس از آنكه نمي دانم به چه علت چراغ گاز خيابان ها موقوف شد، شخص زرنگي سالي 6 هزار تومان از دولت مي گرفت و 500 چراغ در خيابان ها روشن مي كرد، يعني لامپ نمره پنج. وقتي كه جناب سعيدالسلطنه، مدير اداره نظميه بودند، حسن نيت و فطرتشان مقتضي شد كه به همت مردانه از دروازه ميدان توپخانه تا دروازه اسبدواني هرجا چراغ ندارد، از خود بگذارند و خيابان را نيز همه روزه آب و جارو كنند. از آنجا كه از عمل خير و نيت خير، كسي خسران نخواهد ديد، در اين ضمن مطلع شدند مطلب چراغ ها از چه قرار است.

به دولت عرض كردم كه من به همين مبلغ به جاي 500 چراغ، 800 چراغ آنهم از نمره 7 آنهم تا 4 ساعت از شب گذشته روشن مي كنم. فرمان صادر شد. تقريبا به اين مضمون كه اين مبلغ را به ايشان بدهند و هر وقت از اين كار مستعفي شدند، 300 چراغ كه از خود نصب نموده اند از ايشان بخرند. تا علاءالدوله حاكم تهران {شد} و ايشان استعفا نمودند، بدون تامل علاءالدوله امر به ضبط چراغ ها كردند و جناب سعيدالسلطنه نيز ابدا اظهاري نفرمودند. سعيدالسلطنه كليتا اين مبلغ واين عمل را واگذار به جناب آقاسيد حسين كرده بودند وليكن علاءالدوله به نيرنظام واگذاشتند و بعد با آقا سيدحسين تصنيف شد. ليكن اين بنده حاضرم كه به همين مبلغ يكهزار چراغ در خيابان ها تا ساعت 4 روشن نمايم و فايده آن را به عموم ملت عايد دارم. شيخ الممالك

 

 

روزنامه تمدن  شماره 16ص 4، 2 ربيع الثاني 1325
تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

استان مرتبط : تهران  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید