تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :354

این نقاط عجیب را ببینید

همه‌ ما سفرهای هیجان‌انگیز را دوست داریم، سفر به مکان‌هایی که فکر می‌کنیم باید کلی برای دیدنشان هزینه کنیم. گاهی هم تصورمان این است که برای تجربه یک سفر هیجان‌انگیز باید حتماً گذرنامه و روادید داشت و به جایی مثل قلب جنگل‌های آفریقا زد، غافل از اینکه ایران خودمان کم از این مکان‌های مهیج ندارد.خبرگزاری ایسنا چند منطقه دیدنی کشور را برای بازدید معرفی کرده است که در ادامه می‌خوانیم.
سفر به دره جن‌ها
در ۳۰ کیلومتری طبس دره‌ای وجود دارد که بسیار زیبا و حیرت‌انگیز است. بومیان قدیمی آنجا را «کال جنی» یا همان دره جن‌ها نامیده‌اند و بعضی‌ها به‌دلیل عجیب‌بودن دره، آن را محل زندگی ارواح و جن‌ها می‌دانند. دره دارای دیواره‌های بلند و پرشیبی است که البته واردشدن به آن بدون راهنما می‌تواند خطراتی به‌همراه داشته باشد. وجود دالان‌ها و خانه‌هایی به نام «خانه گبرها» در دل دیواره‌ها که برای سکنای زرتشتیان در گذشته ساخته شده است، از دیگر جذابیت‌های این دره است. گفته می‌شود قدمت این دره به دوران ساسانیان بازمی‌گردد. اگر تصمیم گرفتید به این دره سفر کنید، هیچ‌گاه به‌تنهایی این کار را انجام ندهید. بومی‌های منطقه مسیر «کال‌جنی» را به‌خوبی بلدند و شما را همراهی خواهند کرد.
گردش در باغ میوه‌های سنگی
باغ سنگی یکی از جاذبه‌های سیرجان است. این باغ به «درویش‌خان اسفندیارپور» که مردی ناشنوا بود، تعلق دارد که با خانواده‌اش در ههکیلومتری سیرجان از طریق چوپانی و باغ‌داری زندگی می‌کرد. او پس از اصلاحات ارضی در سال ههههبرای اعتراض نسبت به ازدست‌دادن املاکش، از باغ‌داری دست کشید تا اینکه همه درختان زمین باقی‌مانده او (پس از تقسیم اراضی) خشک شدند. او به همه شاخه‌های درخت‌های میوه سنگ آویزان کرده بود و از آنها مثل میوه واقعی مراقبت می‌کرد.
درویش‌خان در سال ۸۶ از دنیا رفت و پیکرش در همان باغ دفن شد. اما این باغ سنگی هنوز پابرجاست و خیلی‌ها از آن دیدن می‌کنند.
«گِل‌فِشان» عجیب در چابهار
در ۱۰۰ کیلومتری چابهار، کوه گل‌فشان «بندر تنگ» قرار دارد. اطراف این کوه را بیابانی هم‌رنگ با کوه و گِلی که از دهانه آن می‌جوشد و به اطراف پرتاب می‌شود، فرا گرفته است. در بالاترین نقطه کوه، چاله‌ای به قطر کمتر از یک متر و به عمق حدود نیم‌متر وجود دارد که با گل پوشیده شده است. در فواصل زمانی حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، مقداری گِل با صدای خاصی شبیه به ترکیدنِ یک حباب از چاله خارج و به اطراف پراکنده می‌شود. احتمالاً تمام این کوه در طول سال‌های دراز بر اثر فعالیت این چشمه ایجاد شده باشد.
گِل‌فِشان پدیده‌ای طبیعی است که طی آن گل‌ولای از زیرِ زمین به‌شکل چشمه‌وار به سطح زمین می‌رسد و شکل ماهوری به‌خود می‌گیرد.
چشمه‌ای در «وقت ساعت»
چشمه «وقت ساعت» در شهرستان دورود واقع شده است. این چشمه اسرارآمیز به این جهت «وقت ساعت» نامیده می‌شود که در فواصل زمانی خاص و به‌صورت کاملاً طبیعی قطع و وصل می‌شود. یکی دیگر از زیبایی‌های چشمه «وقت ساعت» قرارگرفتن آن در غاری است که بعد از روان‌شدن از دل غار مسیری را طی می‌کند و سپس به دامنه‌های کوه پَریز سرازیر می‌شود و جریان می‌یابد. این پدیده طبیعی در تمامی طول سال وجود دارد. برای همین، مدت قطع و برقراری جریان آب چشمه در فصول سال متفاوت و معمولاً فاصله هر قطع و وصل از نظر زمانی و با توجه به فصول سال بین ههدقیقه تا یک‌ونیم ساعت در نوسان است.‌
دره ارواح کجاست؟
«دره ارواح» یا «دره کول خرسان» دره‌ای زیبا و شگفت‌انگیز در ۴۰ کیلومتری دزفول است. مسیر ورودی دره پوشیده از درختان مختلف و زیباست. جوشیدن چشمه‌های دیواره‌ای این دره را به یک دره شگرف تبدیل کرده و باعث شده است تا دره دارای آب دائمی، آبشار، آب‌چکان، بیشه‌زار و انواع روییدنی‌های خاص باشد. گاه تنگه آن‌قدر باریک می‌شود که فقط امکان عبور یک نفر را دارد. دیواره‌های دو طرف گاهی در بالای سر به‌هم می‌رسند و گاه فقط روزنه باریکی دیده می‌شود. این دره در نهایت به رودخانه دز منتهی می‌شود و از آنجا با شنا یا قایق می‌توان به خشکی رسید. خیلی از محلی‌ها به این دره می‌گویند: «دره ارواح».
جنگلی که جیغ می‌کشد
در روستای «سربرج» طرقبه جنگلی انبوه وجود دارد که هنگام تاریکی صداهای وحشتناکی از آن به‌گوش می‌رسد. منشأ صداهایی که در این جنگل شنیده می‌شود، هنوز مشخص نیست اما برخی از محلی‌ها این صداهای عجیب را متعلق به ملخ‌هایی می‌دانند که به جنگل هجوم آورده‌اند.
چشمه‌های پلکانی باداب‌سورت
چشمه‌های پلکانی «باداب‌سورت» ساری در ایران بی‌نظیرند. این باداب شامل چندین چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمه اول دارای آب بسیار شور و استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است. چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش‌مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته‌ است. جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ها، در شیب پایین‌دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده‌ها حوضچه پلکانی بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف پدید آورده است. این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبه اصلی و ویژگی منحصربه‌فرد چشمه‌های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژه قرارگیری چشمه در دامنه کوهستان و چشم‌اندازهای اطراف به‎‌ویژه در غروب تحسین‌برانگیز است.
«بابا گرگر» برای بیماران گوارشی
در ۱۸ کیلومتری شمال شرقی شهرستان قروه، چشمه‌ای جوشان و خروشان به نام «بابا گرگر» وجود دارد که دارای آبی با رنگ مایل به سرخ است که بعضی مواقع به‌رنگ زرد مایل به لیمویی درمی‌آید. آب این چشمه به‌دلیل وجود املاح معدنی به‌ویژه گوگرد، رنگین است. ظاهراً این آب برای امراض سودایی و پوستی مناسب و در درمان سوء هاضمه و دیگر بیماری‌های دستگاه گوارش و نیز راشیتیسم و درمان تورم مؤثر است .
سهیلا صدیقی
منبع روزنامه اطلاعات

موضوعات مرتبط : گردشگری    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید