تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1295

باغ مینو، شیراز

باغ «مينو» از نظر شيوه‌ باغ‌سازي، يکي از نمونه‌هاي منحصربه‌فرد باغ‌هاي حدود 80سال قبل است و يکي از معماران شاخص شيراز، مرحوم ابوالقاسم مهندسي آن را بنا کرده است. اين باغ به يکي از افراد خير استان فارس مرحوم محمد نمازي متعلق بود که محوطه‌ها و بناهاي متعددي را وقف کرده است و خود نيز در عمارت اين باغ زندگي مي‌کرد.

35
 طراحي باغ به‌گونه‌اي است که با ورود از در اصلي، با فضاسازي خاص معمار به بنا مي‌رسيم. با آن‌که معمار تحت تأثير معماران اروپايي بوده است، تمام خصوصيت‌هاي ايراني در باغ و ساختمان آن ديده مي‌شود. در بنا، فضاهاي اندروني و بيروني، نه به سبک دوران قاجار، بلکه به‌شکلي جديد ساخته شده‌اند. در آن زمان، کارشناسان و مسئولان از آن چه در اين باغ رخ مي‌داد و حذف يک دوره از معماري ايراني در صورت انجام ساخت‌وساز، اظهار نگراني کردند.

پس از انقلاب، باغ مصادره شد و در اختيار بنياد شهيد قرار گرفت. مدتي هم از آن به‌عنوان مهمان‌سرا و اداره استفاده مي‌شد. بعدها به‌دليل کمبود فضاي آموزشي در جريان تأسيس مدرسه‌هاي شاهد که طرح آن از سوي بنياد شهيد اجرا مي‌شد، در بخشي از باغ، مدرسه‌سازي شد. پس از آن، تعدادي از اموال مصادره‌اي را در زمان انقلاب بررسي کردند و املاکي را مانند باغ «مينو» به صاحبان‌شان پس دادند.

ورثه‌ مرحوم محمد نمازي پس از تحويل باغ، يکي از مدرسه‌هاي داخل آن را تخريب کردند و حتي مدتي به ترميم بنا پرداختند تا دوباره در آن جا زندگي کنند؛ ولي به هر دليل، تصميم گرفتند آن ملک را بفروشند. همچنين در آن زمان، مدير بافت تاريخي شيراز تأکيد کرده بود که در مقابل ساخت‌وساز در باغ «مينو» مقاومت مي‌شود و در نهايت، اين باغ همراه عمارت تاريخي‌اش در فهرست آثار ملي باقي ماند.

محوطه و باغ مینو مربوط به دوره پهلوی است و در شیراز، ضلع غربی خیابان خیام واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۹۷۸۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

منبع: سایت کویرها و بیابان های ایران

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

 

 

موضوعات مرتبط : باغ ایرانی    
استان مرتبط : فارس  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید