تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :701

باغ نمیر، تفت

شهرستان تفت در جنوب‌ غربي شهر يزد قرار دارد كه با كوه‌هاي سنگي در اطراف احاطه شده است. اين شهرستان با وجود باغ‌هايش، چشم‌انداز بسيار ديدني دارد و چند نمونه از باغ‌هاي زيباي ايراني و تاريخي را در خود جاي داده كه شاخص‌ترين آن‌ باغ نمير است. عمارت و باغ نمير مربوط به اواخر دوره زنديه است كه در سال 1379 به ‌عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيد.

اين باغ تاريخي از گزينه‌هايي است كه مي‌تواند به ثبت جهاني برسد. وسعت اين باغ كه به دستور صدرالعلماء از حكام دوران زنديه ساخته شده است به حدود 13 هزار متر مربع مي‌رسد. در قسمت شمال غربي باغ نمير، ساختماني با يك تالار بزرگ ديده مي‌شود و قسمت بالاي تالار با طاق‌نماهاي محرابي تزيين شده است. پشت تالار، فضايي وجود دارد كه با فضاي زير بادگير مرتبط است و هواي مطبوعي را به وجود مي‌آورد.

 29

در دو طرف تالار بعد از راهروهاي پهني كه اتاق‌ها را به تالار مرتبط مي‌كنند، دو اتاق سه‌دري قرار دارد و پشت هر سه‌دري، دو اتاق ديگر ساخته شده كه به سه‌دري‌ها و فضاي پشت تالار راه دارد. كف بنا تماما آجر فرش است و در جلوي ساختمان يك حوض سنگي به وسعت تقريبي 500 مترمربع و در ضلع جنوب شرقي انتهاي باغ، يك آسياب آبي قرار دارد.

 در يكي از اتاق‌هاي طبقه دوم تالار (جبهه شرقي) و در درون طاقچه‌اي نوشته قديمي حدود 52 سال پيش ديده مي‌شود كه به انشاء و قلم شخصي به نام عطءالله مسندي‌نژاد اهل شيراز است. عطاءالله مسندي‌نژاد كه به سبب ماموريت اداري از شيراز به تفت منتقل شده بود، شرح برخورد و معاشرت خود با مردم تفت بويژه زرتشتيان اين شهر را با مداد روي ديوار به يادگار مي‌نويسد.

باغ نمير تفت داراي حوضي با 95 فواره است كه در نوع خود بي‌نظير است. اين باغ از ديدگاه معماري، منظر و پوشش گياهي مي‌تواند معرف الگوي كامل يك نمونه باغ ايراني باشد.

 

 

 

منبع: سایت کویرها و بیابان های ایران

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

موضوعات مرتبط : باغ ایرانی    
استان مرتبط : یزد  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید