تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :943

بافت تاریخی گرگان و وعده های تحقق نیافته

نوروز امسال چند باری گذرم به بافت تاریخی گرگان و محلاتی همچون سرچشمه، دربنو و ... افتاد.

متاسفانه بافتی که به دلیل وجود خانه های تاریخی متعدد و معماری خاص، قابلیت جذب حداقل دهها گردشگر نوروزی به گرگان را داشت در آن روزها بسیار خلوت بود و در کوچه پس کوچه های آن تنها می شد ساکنان آن محلات که در حال گذر از معابر بودند را مشاهده کرد.

این در حالی بود که در همان ایام به گواه گزارش های پخش شده از شبکه های مختلف تلویزیونی، خانه های تاریخی بازسازی شده در کاشان و یزد و ... روزانه پذیرای گردشگران بسیاری از جای جای ایران بود، اما در شهر ما علاوه بر نبود همت متولیان جهت بازسازی و احیا این خانه ها، دریغ از کوچکترین اقدام از سوی میراث فرهنگی همچون گماردن راهنما برای این بافت، نصب تابلوی معرفی خانه ها و .... .

***

هر چند که شاید با اغماض بتوان از کنار برخی مشکلات مرتبط با گردشگری گرگان گذشت، اما به هیچ وجه نمی توان به اقدامات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حوزه میراث فرهنگی گرگان نمره قبولی داد.

شاید انتظار از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جهت بازسازی خانه های تاریخی، کاروانسراها و ... موجود در بافت و احیا آن با صدور مجوز هتل، مهمانسرا، گالری هنری، موسسه های آموزشی و ... با حفظ معماری سنتی، مطابق با آنچه در دیگر شهرهای ایران اتفاق افتاده، انتظار بزرگی!!!! باشد لیکن متاسفانه وعده های عادی آن مجموعه در حوزه میراث فرهنگی نیز تنها در حد حرف باقی مانده و حالت اجرایی به خود نگرفته است.

سنگفرش و جداره سازی حد فاصل بازارچه تاریخی نعلبندان تا مصلی در محله سرچشمه که براساس آن می بایست سنگفرش نمودن خیابان، کاه گل نمودن دیوارها، تعویض درب های آهنی با درب های چوبی، نور پردازی و ... صورت می گرفت تنها به مطالعات محدود شد و تا به اکنون عملیات اجرایی آن آغاز نشده است.

طرح مرمت و احیای خانه تاریخی باقری ها به عنوان بزرگترین طرح پردیسان شمال کشور، که از سال 84 آغاز شده با سرعت لاک پشتی پیش می رود و بر این اساس شاید تا ده سال دیگر نیز به پایان نرسد.

بماند اینکه با نبود دغدغه لازم و عدم تحقق دیگر وعده ها همچون راه اندازی شهرداری بافت تاریخی که گویی تنها کاربرد تبلیغاتی داشت، شاهد ویران شدن تدریجی خانه های تاریخی شهر و مرگ هویت این دیار هستیم.

***

 بافت تاریخی گرگان وسیع ترین بافت تاریخی شمال ایران، سومین بافت تاریخی کشور از لحاظ سبک معماری پس از اصفهان و یزد، در صورت وجود برنامه ای جامع توسط اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، و دیگر نهادهای وظیفه مند همچون شهرداری و شورا، و با انجام تبلیغات لازم، به کار بستن سیاست های تشویقی جهت احیا خانه ها براساس معماری خاص،  میتواند سبب ساز حضور دهها گردشگر در این دیار و رونق اقتصاد گردشگری گرگان، معرفی هویت تاریخی استراباد و ... شود.

در این میان در گام اول و به عنوان یک پیش زمینه، تغییر نگاه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در توجه صِرف به حوزه گردشگری {آن هم قابل نقد} و رویکرد فرزند ناخوانده بودن میراث فرهنگی گرگان، ضروری می باشد.

بماند اینکه اقداماتی همچون تسریع در راه اندازی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرگان که به عنوان یک ضعف بر عملکرد آن اداره کل سایه انداخته، می بایست در اولویت قرار گیرد.

نویسنده : علی نصیبی
تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی

 

 

موضوعات مرتبط : بافت تاریخی    
استان مرتبط : گلستان  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید