تاریخ آخرین ویرایش : شنبه،11-6-1396
تعداد بازدید :165

برج بازي روي گسل

تهران قدش بلند شده، جاهايي از شهر آن قدر بلند شده که جلوي عبور نور، باد، هواي تازه و مناظر طبيعي تهران زيبا را در مقابل ديگر قسمت هاي اطرافشان گرفته است. برج ها، مال ها و غول هاي تجاري جاي تهراني ها را تنگ کرده و نفسشان را بند آورده اند، اينها خودشان بالاترين ضريب عدم ايمني و مخاطرات شهري را دارند و حتي به گفته مسئولان شهري، برخي از آنها روي گسل هاي حساسي قرار گرفته اند. بعد از آنکه پلاسکو، قديمي ترين برج پرخاطره تهراني ها، جلوي چشمشان آتش گرفت و ريخت، مردم و مسئولاني که مستقيما مسئول مجوزها و ايمني ساختمان ها و برج هاي شهري هستند، يک سوال مهم مقابل خود داشتند و آن اينکه خانه آنها چقدر امن است؟ دبير شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران، پس از اين حادثه، در اظهاراتي اعلام کرد: درباره برج هاي تهران آمار و اطلاعات دقيقي وجود ندارد و اگر در يکي از آنها بنا به هر دليلي، اتفاقي مانند حادثه پلاسکو رخ دهد، به فاجعه اي در شهر تهران مبدل خواهد شد. او تاکيد کرد که يکي از دلايل حادثه ساختماني پلاسکو، اجرانکردن کامل قوانين و مقررات ملي و کنترل ساختمان در فرايند ساخت وسازها بود و متاسفانه در بسياري از ساختمان هاي بلند و پرتراکم پايتخت نيز اين مقررات ملي و کنترل ساختمان رعايت نشده و نمي شود.
     پس از اتفاقي که در پلاسکو رخ داد، جمع زيادي از مسئولان مرتبط و غيرمرتبط در شورا، شهرداري و وزارت راه و شهرسازي، درباره ايمن سازي ساختمان هايي با همان شرايط پلاسکو، مانند آلومينيوم و برج هاي مسکوني قديمي و جديد در تهران صحبت کردند. حالا نزديک به شش ماه از آن حادثه گذشته است و نه تنها همه پلاسکو را فراموش کرده اند، بلکه موضوع ايمن سازي برج ها، مال ها و مجتمع هاي چندمنظوره پرخطر در تهران هم فراموش شده است. حناچي که پيش تر اعلام کرده بود ۲۵۶ برج (ساختمان هاي ۱۱طبقه به بالا) در تهران وجود دارند که هيچ گونه اطلاعات و سابقه اي از آنها در شهرداري تهران موجود نيست و آبستن خطر هستند، به «شرق» اعلام کرد در فاصله سال هاي ٨٦ که طرح جامع تهران تصويب شد تا سال ٩٣ که شوراي عالي شهرسازي جلوي مجوز بلندمرتبه سازي را گرفت، شهرداري تهران در اقدامي بي سابقه براي بيش از ٤٠٠ برج پروانه صادر کرده است. او مي گويد: براي ما گزارش هاي اوليه تکان دهنده بوده است؛ وجود ١٠١ برج در حريم گسل هاي تهران و حدود ٢٥٠ برج در معابر کمتر از شش تا ٢٠ متر عرض که ماشين هاي آتش نشاني نمي توانند در زمان حادثه احتمالي در آنها خدمات بدهند.
     محمد سالاري در پاسخ به «شرق» درباره رفع و اصلاح اين نگراني ها و اينکه اقدامي در راستاي شناسايي اين موارد صورت گرفته است، گفت: تا جايي که مي دانم، اقدامي صورت نگرفته است. 
    اين موضوع يکي از مهم ترين نکات فرايند تصميم گيري در سال هاي گذشته به ويژه در چند سال اخير درباره بلندمرتبه سازي و مجتمع هاي بزرگ مقياس بوده است. طبق طرح جامع و تفصيلي چه درباره بلندمرتبه سازي و چه در زمينه مجتمع هاي بزرگ مقياس، تکليف شده است که شهرداري تهران ابتدا مطالعات همه جانبه مربوطه را انجام دهد و همه پيوست هاي لازم را تهيه کند و بعد در کميسيون ماده پنج يا هر بخش ديگري تصويب شود. او مي گويد اشکال اساسي اين بوده که طرح تفصيلي را ابلاغ کرده اند و در آن، مجوزهاي بلندمرتبه سازي و پهنه بندي هايي را براي اجراي پروژه هاي چندمنظوره قرار داده اند که تکاليف آنها انجام نشده است. سالاري تاکيد دارد در اين سال ها طرح تفصيلي نه تنها در هدايت و راهبري و ساماندهي و ارتقاي کيفيت شهر تهران که هدفش بوده، تاثيري نداشت بلکه منجر به کاهش کيفيت زندگي هم شده است.
     رئيس کميسيون شهرسازي و معماري شهر تهران با اشاره به تعريف پهنه هاي جديد در طرح جامع و تفصيلي، مطابق با آنچه نظر شهرداري تهران بوده است، گفت: به ويژه در پهنه S که شامل بلندمرتبه سازي ها و مجتمع هاي بزرگ مقياس مثل مال ها مي شود، به هيچ عنوان تکاليفشان انجام نشده که اين تعداد پروانه را صادر کرده اند و در اين سال ها به صورت موردي اقدام کردند و در شوراي عالي منطقه و يا در نهايت در کميسيون ماده پنج با رويکرد درآمدزايي تصميم گرفتند. حرف ما اين است اگر پيوست هاي مطالعاتي انجام مي شد، بسياري از اين برج ها، مال ها و مگامال ها مجوز نمي گرفتند يا حداقل با اين ميزان کاربري به آنها مجوز نمي دادند.
     سالاري مي گويد همين که فعلا شوراي عالي شهرسازي جلوي بلندمرتبه سازي ها و صدور مجوز جديد را گرفته، اتفاق خوبي است؛ هرچند اين بلندمرتبه سازي درباره ساختمان هاي ١٢طبقه به بالاست و هنوز براي کمتر از اين توقفي نداريم. مسئله مهم و نگران کننده، درباره مال ها و مگامال ها است که صدور پروانه و مجوز براي آنها متوقف نشده است. او مي گويد اين قدر براي اين مجموعه هاي بزرگ مقياس در شمال تهران مجوز داده اند که ديگر جاذبه اي در شمال تهران ندارند و به همين دليل در مناطق ديگر تهران دوباره در حال شکل گيري هستند. اين عضو شوراي شهر تهران در دوره چهارم که در دوره پنجم نيز جزء منتخبان شهر تهران است، با اشاره به اينکه بسياري از مجوزهاي مربوط به برج ها و مجتمع هاي بزرگ مقياس هنوز اجرائي نشده اند، گفت: مي توانيم در دوره جديد مديريت شهري کميته اي متشکل از شورا و شوراي عالي شهرسازي و معماري تشکيل دهيم تا درباره اين مجوزها و شرايطي که دارند، بررسي کرده و در صورت لزوم، تجديد نظر شود. اين را که چه تعدادي هستند و چه شرايطي دارند، نمي دانيم و اين اتفاق خوبي نيست که بايد هر چه زودتر اصلاح شود.
     پيروز حناچي، دبير شوراي عالي ترافيک کشور، بارها درباره نگراني هاي بسياري که در منطقه ٢٢ تهران وجود دارد، صحبت کرده است. او معتقد است کل منطقه ٢٢ اشکالات اساسي دارد و برج هايي که امروز به شکل عارضه هايي ناهماهنگ بيرون زده، شکل آشکار اشکالات اين منطقه است و بايد درباره بسياري از اشکالات ساختاري اين منطقه بررسي هاي جديد صورت گيرد. او به عنوان نمونه به پروژه هاي بزرگ مقياس جديد و در حال ساخت در اين منطقه اشاره کرد و به «شرق» گفت: علاوه بر پروژه نيمه کاره هزار و يک شب در انتهاي اتوبان همت، پروژه تجاري ايران مال با مشخصاتي عظيم در اين محدوده در حال ساخت است که نگراني هاي زيادي دارد. او مي گويد اين پروژه کلان نه تنها مردم تهران بلکه مردم ايران را به محدوده غرب تهران جذب مي کند؛ در حالي که اتوبان کرج و اتوبان هاي اطراف اين مجموعه بزرگ در بيشتر ساعات به ويژه ساعات پيک ترافيک همين حالا قفل هستند و مشخص نيست با بهره برداري از اين مجموعه چه بار ترافيکي به اين منطقه و غرب تهران که خروجي مهمي است، تحميل شود.
     پروژه اي که حناچي از آن صحبت مي کند و به ايران مال معروف شده است، بيش از يک ميليون و ۷۰۰ هزار مترمربع مساحت دارد و روي دست همه مراکز تجاري و مال ها و مگامال هاي داخل شهر تهران خواهد زد؛ در حالي که مشخص نيست مجوزهاي چنين پروژه عظيمي چه زمان و از کجا صادر شده است. پيش تر درباره ناامني و مشکلات محله اي و منطقه اي و فرامنطقه اي که مجتمع هاي تجاري بزرگ مقياس در مناطق حساس و مهم تهران داشته اند بارها تذکر داده شده و گزارش هاي زيادي نوشته شده است؛ اما اين روند به شکلي کور و منفعت جويانه از سوي شهرداري تهران و سرمايه گذاران ادامه دارد و گويا قرار نيست پاياني براي آنها وجود داشته باشد. استاندار تهران در گفت وگويي که پيش از اين با «شرق» داشت، درباره محدوديت هايي که مجموعه تجاري پالاديوم در شمال تهران ايجاد کرده است، تذکر داده و اعلام نگراني کرده بود.
     به گزارش «شرق»، موضوع پيگيري و توقف مجوزهايي که کميسيون ماده پنج در سال هاي گذشته تاکنون صادر کرده است، بارها صحبت و نقد شده است. بسياري از پروژه هايي که حادثه و تبعات منفي براي شهر قبل و بعد از اجرا داشته اند، نتيجه تصميمات اشتباه کميسيون ماده پنج بوده است؛ تصميماتي که گاه به واسطه ورود يکي از مسئولان يا رسانه اي شدن موضوع جلوي آنها گرفته شده؛ مانند مصوبه پروژه اي تجاري که در پروژه مترو ونک- تجريش پيش بيني شده بود و در بسياري از موارد هم توقفي نداشته اند و تا انتها کارشان را پيش بردند.
     مسئله اينجاست که روند بلندمرتبه سازي ها و مجتمع هاي بزرگ مقياس در تهران البته با تخلفاتي بالادستي از زوايا و مراجع مختلفي صورت مي گيرد يا در هر دوره اي شکلي جديد پيدا مي کند و نمي توان اين روند پنهاني را رصد کرد و جلوي آن را گرفت. اين گونه است که يکباره گوشه اي از تهران يک گود بزرگ ايجاد مي شود و خيلي زود ستون هايي بلند به آسمان مي رود و برجي سبز مي شود. شهردار تهران که در ١٢ سال گذشته به تهيه و اجراي طرح جامع و تفصيلي در شهر تهران افتخار کرده است؛ تا نيمه مرداد ديگر مسئوليتي در مديريت شهري نخواهد داشت و تهران با مجوزهاي داده شده و حقوق مکتسبه اي که يک طرف آن سرمايه داران شهر تهران هستند و البته برج ها و مجتمع هايي که هر کدام مي توانند آبستن حادثه اي باشند، تنها مي ماند.
     شايد اين گزارش بهانه اي براي يادآوري از حادثه فروريزش ساختمان پلاسکو و آنچه در آن مغفول و مبهم ماند، هم باشد. شايد براي آينده خود و خانواده هايمان و شهرمان لازم است به ياد بياوريم که پس از اعلام گزارش نهايي هيئت ويژه گزارش ملي بررسي حادثه پلاسکو که رئيس جمهور تعيين کرده بود، اين گزارش براي دولت ارسال شد؛ اما از آن زمان تاکنون دولت هيچ پاسخ يا پيگيري و اعلام نظري نداشته است. از آن زمان به بعد درباره آمادگي برج ها و ساختمان هاي بلند و مجتمع هاي تجاري بزرگ مقياس تهران در مقابل حوادثي نظير آتش سوزي ديگر صحبت و پيگيري نشد. دوره کوتاه قبل و بعد از انتخابات و حواشي آن در شهرداري تهران و دولت گذشته است و خوب است که هرکدام از اين دو يعني مديريت شهري فعلي و دولت يازدهم تا نيمه مرداد که وقت رفتن و تغيير و شروع مجددشان است، درباره اين موضوع پاسخ و پيگيري مناسبي داشته باشند.

    

برگرفته از روزنامه شرق نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید