تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :2221

بوشهر دروازه تمدن ایرانی

استان پهناور بوشهر با مردمی مهربان و خونگرم که از جنوب و مغرب با طولی حدود 625 کیلومتر به خلیج همیشه فارس محدود می شود از جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری برخوردار است که در بخش نخست گزارش هر چند کوتاه به معرفی گوشه ای از آنها پرداخته شد و اینک ادامه آن را پی می گیریم .

شهرستان کنگان

این شهرستان که با 1296 کیلومتر مربع مساحت 576 درصد کل مساحت استان را شامل می شود در منتهی الیه جنوب شرقی استان بوشهر واقع شده و به لحاظ وسعت کوچکترین شهرستان است .
این شهرستان دارای 71 هزار و 601 نفر جمعیت است و از 2 بخش مرکزی و عسلویه ، 4 شهر و 4 دهستان تشکیل شده است .
شهرستان کنگان آب و هوایی گرم و مرطوب دارد و فاصله شهر کنگان تا مرکز استان 200 کیلومتر است .

بندر سیراف

وجه تسمیه سیراف با توجه به سابقه تاریخی آن اکتشافات باستانشناسی که قدمت این بندر را به دوره ساسانی می رساند به اردشیر بابکان نسبت داده می شود بر مبنای این نظریه اسم اولیه آن اردشیر آب بوده که در طول تاریخ به سیراف تبدیل شده است . کشف دخمه های ساروجی و استودانهایی که در دامنه کوهستای مشرف بر شهر قرار گرفته و راه سنگ فرش ساسانی که از فیروز آباد تا سیراف ادامه داشته پایه گذاری این بندر را در دوره ساسانی یا بیشتر به اثبات می رساند . ولی ترقی شکوه و جلال این بندر در قرون اولیه اسلامی به وجود آمد و به روزگار دیلمیان به سبب قدرت سیاسی ، اقتصادی و نظامی آنان بزرگترین بندر خلیج فارس بود و محل صادرات و واردات خلیج فارس به شمار می آمد . قلعه طاهری ، آقا سید حبیب ، گور دخمه ، بقعه سید غریب ، ساحل دریا و پارک طبیعی نایبند از دیگر دیدنی های شهرستان کنگان است .

شهرستان دیر

این شهرستان با 2 هزار و 158 کیلومتر مربع مساحت 3/9 درصد کل مساحت استان را شامل می شود . جمعیت این شهرستان که از دو بخش مرکزی و بردخون 3 شهر و 4 دهستان تشکیل شده ، 49 هزار و 95 نفر است . آب و هوای آن گرم و مرطوب است . و شهر دیر تا مرکز استان 200 کیلومتر فاصله دارد . بندر دیر یکی از بنادر قدیمی سواحل خلیج فارس است که در گذشته های دور مرکز تجاری و بازرگانی مهمی بوده است . در این شهرستان بقایای شهرها و آبادیهای کهن بسیار دیده می شود .

مسجد بردستان

بر در ورودی این مسجد لوحه ای مرمرین قرار دارد که نشان می دهد بنای مسجد در سال 1237 ه . ق توسط حیدر خان دشتی تعمیر شده است . در درون یکی از اتاقهای مسجد کتیبه ای بر روی چوب وجود دارد که تاریخ تعمیر مسجد را در سال 852 ه . نشان می دهد .
بنابراین گمان می رود که این مسجد از بناهای قرون اولیه اسلامی باشد .

قلعه بردستان ، شاه سید فرج الله (معروف به امیر ایوان ) ، امامزاده سید جمال الدین (ع) ، شاهزاده ابولقاسم ، ساحل رودخانه مند ، شاهزاده محمد و ساحل دریای بردخون و دیر از جمله دیگر جاذبه های این شهرستان است .

شهرستان گناوه .

این شهرستان با یکهزار و 837 کیلومتر مربع وسعت ، 8 درصد کل مساحت استان را به خود اختصاص داده است و در شمال استان بوشهر قرار دارد . جمعیت شهرستان گناوه 81 هزار و 108 نفر و آب و هوای آن گرم و مرطوب است . گناوه بر ساحل خلیج فارس میان بوشهر و دیلم واقع شده است و از نظر تقسیمات کشوری دارای دو بخش مرکزی و ریگ ، دو شهر و دو دهستان است . فاصله آن تا مرکز استان 130 کیلومتر است . نام این شهر قدیمی در نوشته های مورخان و جغرافیدانان به صورتهای متفاوت آمده که به دو کلمه گناوه و جنابه منتهی می شود . با توجه به اکتشافات باستان شناسی قدمت این بندر به دوره ایلامی ها می رسد و با ظهور اسلام عثمان بن ابی العاص در سال 19 ه . ق گناوه را به صلح فتح کرد .

جاذبه های گردشگری گنبد سلیمان بن علی (ع).

در کنار جاده دیلم و تقریبا در خارج شهر و در محل تل امزاده گنبدی بزرگ با سطح پلکانی و کاشیکاری به رنگ آبی تیره قرار دارد که به گنبد سلیمان بن علی (ع) معروف است . سبک ساختمان گنبد ، جلوه ای از معماری قدیمی سواحل خلیج فارس و مشابه گنبد دانیال نبی (ع) در شوش و متاثر از سبک معماری معبد سازی هندی است . مردم محل معتقدند که سلیمان بن علی (ع) از اولاد حضرت زین العابدین امام سجاد (ع) است . دیگر نقاط گردشگری این شهرستان شامل غار تودیو نزدیک روستای قائد حیدر ، تل گنبد (محل بتون گناوه ) ، زیارتگاه بی مره (محله امامزاده گناوه ) ، مرکز خرید گناوه ، پارک گردشگری ساحلی ، پناهگاه صخره ای مال قائد ، برج خان (بندر ریگ ) ، و جزیره جنوبی میر مهنا نزدیک بندر ریگ است .

شهرستان دیلم .

این شهرستان که 1699 کیلومتر مربع مساحت در منتهی الیه شمال استان واقع است . از نظر وسعت ششمین شهرستان استان به شمار می آید . شهرستان دیلم با 27 هزار و 11 نفر جمعیت از دو بخش مرکزی و امام حسن ، دو شهر و 4 دهستان تشکیل شده است و از مرکز استان 197 کیلومتر فاصله دارد . در حدود 10 کیلومتری شمال دیلم کنونی بر ساحل دریا تپه ها و خرابه های شهر قدیمی مهروبان قرار دارد .

گور دختر

بنای گوردختر بسیار شبیه مقبره کوروش کبیر در پاسارگاد است و قدمت آن به سده ششم قبل از میلاد میرسد . این بنا از 24 قطعه سنگ تشکیل شده است . در سنگ سوراخ های تعبیه شده است که با بست های آهنی به هم وصل می شوند . در گوردختر همچنین عنصر هنر اورارتویی مانند بام شیروانی (2 شیبه ) و نیز عناصر معماری ایرانی معبد چغازنبیل را می توان دید . این بنای ارزشمند در سال 76 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

کوشک اردشیر .

این بنا بسیار شبیه به کاخ اردشیر در فیروز آباد است و از سنگ های نه چندان هموار که با ساروج به یکدیگر چسبیده اند ساخته شده است . زیربنای کوشک به صورت صلیب چسبیده اند ساخته شده است و بنا دارای طاق های گهواره ای شکل است . در قسمت بالای کوشک یک ستون سنگی مشهود است که احتمالا محل افروختن آتش ، خبر رسانی و یا دیده بانی بوده است . این بنا که در بخش ارم واقع شده است به احتمال زیاد جای استراحت و محلی برای شکار در دشت بزپر بوه است .

کاخ هخامنشی بردک سیاه ، کاخ کوروش ، دژبرازجان ، تل خندق ، غار چهل خانه ، چشمه آب گرم دالکی ، شاهزاده ابراهیم ، بقعه سید محمد سجادی و نخلستان آب پخش از دیگر جاذبه های گردشگری و اماکن دیدنی شهرستان دشتستان است .
شهرستان دشتی : از دو بخش مرکزی و کاکی ، 2 شهر و 6 دهستان تشکیل شده و فاصله مرکز شهرستان خورموج تا مرکز استان 80 کیلومتر است . اهالی دشتی از دیرباز به میهمان نوازی ، سلحشوری و ادب پروری مشهور بوده اند .

برج قلعه خورموج

. این برج بقایای قلعه بزرگ خورموج است که در شهر خورموج قرار دارد . سبک معماری آن سلجوقی و متاثر از سبک قلعه سازی دوره ساسانی است که با استفاده از طاق نماها و گچبری در آرایش دیوارها و درون اتاقها بنا شده است . قلعه خورموج یکی از آثار شکوهمند تاریخی استان بوشهر است که طی زمان تغییر یافته و رو به ویرانی گذاشته و در حال حاضر یکی از برج های آن باقی مانده است .

قلعه داراب خان ، کلات مند ، قلعه دختر ، شاهزاده محمد در روستای شیخیان و عمارت شیرینه از دیگر جاذبه های گردشگری شهرستان دشتی است .

شهرستان تنگستان.

این شهرستان با 1927 کیلومتر مربع وسعت برابر آخرین سرشماری 64 هزار و 950 نفر جمعیت دارد و از نظر وسعت با 3/8 درصد کل مساحت استان ، چهارمین شهرستان استان است . شهر اهرم مرکز شهرستان تنگستان است . شهر اهرم مرکز شهرستان تنگستان است . از نظر تقسیمات کشوری شهرستان تنگستان از دو بخش مرکزی و دلوار ، دو شهر و چهار دهستان تشکیل شده و فاصله اهرم تا مرکز استان 57 کیلومتر است . آب و هوای این شهرستان در نوار ساحلی گرم و مرطوب و هر چه بسوی مناطق داخلی پیش رویم از رطوبت کاسته می شود .

قلعه کلات

این قلعه در شمال شهر اهرم واقع شده و به زائر خضرخان تنگستانی منسوب است . قلعه در زمان حمله انگلیسی ها به ایران مورد استفاده قرار گرفته و جای اصابت گلوله توپ بر برج غربی آن هنوز هم باقی است . همچنین در همین قلعه اسرای انگلیسی نگهداری می شده اند . قلعه مشتمل بر 4 برج و بارو قلعه میانی است و دارای تاسیسات خصوصی برای ساکنین قلعه است . ساختمان قلعه از خشت خام و گل ساخته شده است .

خانه و موزه شهید رئیسعلی دلواری

این خانه و موزه در شهر دلوار به فاصله 45 کیلومتری جنوب بوشهر واقع شده است . دلوار مرکز بخش ساحلی تنگستان و زادگاه رئیسعلی است . مبارزات شهید رئیسعلی دلواری علیه تجاوز انگلیس در بیش از 80 سال پیش خاطره ای بس شگرف و فراموش نشدنی د ذهن مردم منطقه بر جای گذاشته است .

چشمه آب گرم میراحمد ، تفرجگاههای سرسبزخارئیز ، امامزاده محمد ابن احمد ابن موسی میراحمد (ع) ، امامزاده براهیم ، امامزاده جعفر (ع) ، امامزاده زیدابن علی (ع) ، تونل جاده اهرم ، سد انحرافی اهرم ، چشمه آب گرم قوچرک و ... از دیگر دیدنیهای این شهرستان به شمار می آیند .

شهرستان جم

این شهرستان که با 1434 کیلومتر مربع در جنوب شرقی استان قرار دارد ، حدود 2/6 کل مساحت استان را شامل می شود . شهرستان جم 36 هزار و 959 نفر جمعیت دارد و از دو بخش جم و ریز یک شهر و 5 دهستان تشکیل شده است .
این شهرستان دارای اقلیم نیمه خشک و گرم است و فاصله شهر جم تا مرکز استان 265 کیلومتر است . جاذبه های گردشگری این شهرستان شامل حمام قاجاریه ، قلعه حیدری ، امامزاده آقا سید حبیب الله (ع) ، حسینیه شاه نشین ، امامزاده بی بی بانو و امامزاده پیربیراهه (ع) است و گلوکلات ، کوه پدری (پردیس ) بیدخوار ، مناظر زیبای گودلح ، قره چناق ، (رشته قناتی است که بیش از 200 سال قدمت دارد و بیشتردر کوه حفاری شده است ) و جنگل گلوبردکان نیز از جاذبه های طبیعی آن به شمار می آیند .

در تهیه این گزارش از کتاب جاذبه های گردشگری و میراث فرهنگی استان بوشهر استفاده شده است .

منبع : روزنامه اطلاعات

استان مرتبط : بوشهر  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید