تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1091

هفته معماری

بسمه تعالی 

بیانیه

به مناسبت روز بزرگداشت استاد عالیقدر شیخ بهایی و

هفته معماری با موضوع فن آوریهای نوین ساختمانی

هفته معماری یادآور افتخارات بزرگی است. یادآور سرود غرورآفرینی که از اعماق زمان شایستگیهای علمی، فنی و هنری اجدادمان را فریاد میکند. آمیخته با هیاهوی استقبال و شگفتی جهانیان مشتاق در آن روزگاران و امروز و هر روز، نشانی از این افتخارت غرور آفرین بر پیشانی برجسته ترین آثار ساخته بشر نمایان میشود، میدرخشد و رویای بالندگی و فرهیختگی را در بین مردمان این سرزمین پراکنده می سازد و انگیزه بازآفرینی این افتخارت را زنده نگه می دارد.

اما به رغم همه آن افتخارت، ما امروز در مقابل این پرسش قرار داریم که بر معماری ما چه رفته است؟ امروز ساخته های ما از هرگونه فرزانگی تهی شده است و چهره شهرهای ما آشفته و نابسامانند، از هویت معماری مان اثری در میان نیست. یکسره تقلیدهای ناهنجار و بی محتوا بر ساخت و ساز ما سایه افکنده و معماری ما را در مقابل ذهن و زندگی ما قرار داده است و هماهنگی و آرامش را قربانی کرده ایم.

مباحث نظری مرتبط با معماری ما نیز دور نمای روشنی را نشان نداده اند و روشنگر نبوده اند. لذا به رغم تحولات عظیم در روشهای ساخت و ساز در سطح جهان، ما همچنان در چنبره روشهای منسوخ و ناکارآمد گرفتار آمده ایم و دست و پا می زنیم.در این معرکه آن دسته از معمارانی که نگران هویت معماری متعالی ما هستند نیز راه حل را در بازگشت به روشهای دیروزین دیده اند، در صورتی که باید باور داشته باشیم که با اتکا به روشهای متعلق به تاریخ، قادر نخواهیم بود افتخارت معماریمان را تکرار کنیم و از دست آوردهای پرافتخارمان پاسداری کنیم، ما قادر نخواهیم بود انتظارات امروزین از ساخت و ساز را، بدون بهره گیری از دانش و فن آوری پیشرفته تحقق ببخشیم، باید باور کنیم که:

بر فراز دانش و فن آوری پیشرفته میتوانیم از افتخارات معماری خود پاسداری کنیم.

بر این پایه، گام نخستین این است که سایه عقب ماندگی و فقر فن آوری را از چهره ساخت و سازمان بزدائیم و تکنولوژی برتر امروزین را به خدمت درآوردیم و از جهت دیگر دست آوردهای نوین جامعه بشری در سازماندهی ساختاری را که محصول انقلاب صنعتی و انقلاب اجتماعی صده های اخیر است، مد نظر قرار دهیم و با اتکا به این ظرفیتها و برفراز آن، هویت معماری پرافتخار خود را در آغوش بگیریم و در تداوم آن بکوشیم.

انجمن تولیدکنندگان و فن آوران صنعتی ساختمان بعنوان انجمنی مردم نهاد، به قصد تشکل فراگیر ظرفیتهای حاضر در بخش خصوصی تشکیل شده و بر آن است که در این برحه حساس نقش تاریخی خود را در ارتقاء فن آوری و توسعه صنعتی ساخت و ساز ایفا نماید و در این راستا با افتخار دست یاری و همکاری بسوی کلیه علاقمندان و دست اندرکاران توسعه فن آوری دراز می کند، زیرا که عبور از این مرحله نیازمند تلاش همه جانبه و عظم ملی است و توقف در این برحه بخصوص با توجه به حضور قریب الوقوع کشور در سازمان تجارت جهانی WTO و لزوم رقابت آزاد بین المللی میتواند کلیه ساختارهای ساخت و ساز ما را در معرض خطر قرار دهد و توان حمایت از هویت معماری ملی از ما سلب شود.

 

 انجمن تولیدکنندگان و فن آوران صنعتی ساختمان 

موضوعات مرتبط : روز معمار    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید