تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :4963

تئاتر و معماری

تئاتر یکی از هنرهای اصلی و با ارزش و زنده دنیا می باشد .
هنر تئاتر از ادوار گذشته در کشورهای مختلف به اجرا در می آید و این هنر از قاجاریه به ایران بصورت معرفی به اجرا در آمد .

هنر تئاتر بطور خلاصه پیام رسانی یا توصیف عینی و شرح و بیان احساسات و داسان ها بصورت زنده و در قالب یک صحنه و توسط بازیگران می باشد که این عده از بازیگران در چهارچوبی که کارگردانان و یا تئاتر گردان تعریف نموده حرکات لازم را انجام داده و آن حرکات را با دیالوگ ها بیان می کنند .

بازیگران با محدودیت مکانی نسبت ارائه احساسات و نقش خود و بیان داستان و موضوع اقدام می کنند .
بازیگران با محدودیت مکانی نسبت ارائه احساسات و نقش خود و بیان داستان و موضوع اقدام می کنند بازیگر با ابزی خود فضای محدود را برای بیننده بصورت یک فضای باز می سازد بطوریگه تماشاگر خود را سهمی از آن محیط می پندارد .

هنر معماری از ترکیب فرم و فضا و زمان و روان و زندگی تشگیل شده است و این ترکیبات یک خط و مشی تئاتر به معماری داده است .
معماری در زمنهای مختلف با توجه به مکان ها و فضاها و زندگی ها دارای فرم و طبقه بندی خاص خود گردیده است که برخی اوقات این آمیزش از ترکیب دو و یا چند هنر دیگر پدید آمده است .

ب مطالعه تاریخ یونان و یا روم می توان به آمیزش هنرها مخصوصا نقاشی با معماری و معماری با تئاتر پی برد .
اجرای برنامه های گلادیاتوری و یا جنگ با درندگان در حضور مردم نیاز به یک فضای تئاتر یک داشته است که طراحی و ساخت مجموعه های لازمه را باعث گردیده اند . با احداث ورزشگاه ها و اماکن عمومی از یان قبیل احرای تئاترهای بدون سناریو آغاز شد . البته لازم به ذکر است که سناریو بطور کلی تعریف شده بود که به عنوان مثال جنگ گلادیاتورها با هم و تعیین برنده و رفتن در جایگاه مخصووص و گرفتن جایزه . کم کم این روند به صورت داستان واقعی و یا تخیلی ایفای نقش نمودند و کم کم مردم رغبت خود را به نقش ها تخیلی و یا نقشهایی که در بازگو کنند کاراکتر دیگری باشد را پذیرفتند .

هنر معماری باعث پیدایش هنر تئاتر گردید و به عبارت دیگر معماری یک بنا معماری تئاتر را باعث گردیده است .
اگر بنای کلیزه در ایتالیا مور بررسی قرار گیرد وضعیت پلکانها و ورودی ها و خروجی ها و جایگاه تماما به منظور پشتیبانی از تماشاگران بوده است تماشاگرانی که می خواستند تئاتر گلادیاتوری و یا دیگر مراسم را در آنجا ببینید . عده از مردم با تقلید از حرکات و نمایش های اجرا شده سعی در نمایش دادن آن مراسم شدند و مردم عادی و خارج از این مجموعه را به نوعی متوجه رخداد و و قایع و نمایش داخل محوطه می نمودند و این حرکت بنیان به وجود آمدن هنر تئاتریک گردید هنری که در زمان اجرا به صورت زنده توسط انسانها به اجرا در می آید و نقش های اجرا شده قابل اصلاح نمی باشند و فقط می توان در اجرا های بعد آن را اصلاح نمود .

فضای تئاتر توسط هنر معماری طراحی می شود و هنر تئاتر توسط بازیگران تئاتر .
که بطور خلاصه می توان گفت که هنر نقاسی و معماری می توانند با هم در فضا و یا بنائی به طور ترکیبی باشد و هنر تئاتر جایگاه هنری خود را در فضا و محدوده معماری لازمه پیاده می کند .

خوشبختانه در چند سال اخیر هنر تئاتر در کشور ایران شناخته شده است و توسط معماران نامی نسبت به طراحی مراکز نمایشی تئاتر یک اقدام شده است .

هنر سینما که در چند دهه اخیر پا به عرصه وجود نهاده نتوانسته و نخواهد توانست جای هنر تئاتر رات بگیرد چون بطور خلاصه در تئاتر با روح و بیان انسانها در تماس هستیم ولیکن در سینما با تکنولوژی حرفه ای و فن و بیان و حرکات که قابل تنظیم در هر مرحله ای می باشد .

من به خود جرات می دهم که بگویم هنر تئاتر همانند معماری از خلاقیت ها به وجود می آید و لیکن هنر سینما در وهله اول از تکنیک نمایشی که این مورد تقدم تئاتر را بر سینما نشان می دهد .

در خاتمه هنرها با یکدیگر هم نشینی دارند و این هم نشینی باعث پدید آمدن شاهکارهای بی بدیل خواهد شد .

بیژن علی آبادی

عضو مرتبط : بیژن علی آبادی  


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید