تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1056

تاكيد بر پدافند غير عامل

تهيه شناسنامه ايمني در محلات و شهرهاي كشور از جمله طرح‌هايي است كه در راستاي كاهش خطرات و آسيب‌ها پس از وقوع حوادث غيرمترقبه مورد توجه و بررسي مسئولان شهري قرار گرفته است. با توجه به اينكه ايران كشوري زلزله‌خيز است و پايتخت آن، تهران روي گسل‌هاي فعال قرار دارد، توجه به بحث‌هاي ايمني و ايجاد بستر‌ها و زمينه‌هايي براي ايمن سازي محلات و امكان دسترسي مناسب شهروندان به كمك‌هاي امدادي بسيار ضروري و حائز اهميت است. در بحث پدافند غير عامل  يا ايمن سازي شهر‌ها و محلات هر يك از ارگان‌ها و سازمان‌ها استاندارد خاص خود را دارند. به طور مثال، ضريبي برابر با 2 تا 3 دقيقه براي رسيدن ماموران آتش نشاني به محل حادثه مشخص شده است. ضمن اينكه طبق استانداردهاي شهرسازي بايد فضا‌هايي باز در بسياري از مناطق شهر تعبيه شود تا در صورت بروز زلزله مكاني براي تجمع مردم و اسكان موقت آنان وجود داشته باشد.

علاوه بر اين، ساخت و ساز‌ها در شهر بايد به شكلي اصولي و درست و مطابق با استانداردهاي جهاني انجام شود. بر اساس همين ملاحظات، شهرداري تهران در دوره‌اي، يكسري سوله به عنوان فضاي باز براي استفاده به هنگام بروز زلزله ساخت كه در عمل بعد از مدتي تبديل به زمين‌هاي ورزشي شد. همچنين، طبق گفته مسئولان شهرداري، به منظور جلوگيري از آتش سوزي در صورت بروز هرگونه حوادث غيرمترقبه، شير‌هاي گاز و برق اتوماتيك تهيه شد تا در زمان مخاطره، به طور اتوماتيك قطع شوند و از بروز حوادث بيشتر جلوگيري كنند. اين اقدامات در حالي است كه در مناطق جنوبي تهران به ويژه از مناطق 12 به بعد به دليل بالا بودن آب‌هاي زير زميني و مخلوط شدن آب‌هاي زير زميني با فاضلاب تهران كه به سمت جنوب شهر مي‌رود، نه تنها پايه‌هاي ساختمان‌ها به تدريج سست مي‌شوند  بلكه در صورت بروز حوادث غير مترقبه چون زلزله بخش زيادي از مردم در آب گرفتار می‌شوند كه اين مساله خود مي‌تواند منجر به بروز حوادث و گسترش آسيب‌ها و خسارات شود. با وجود آنكه اقدام شهرداري در راستاي ايمن سازي محلات و شهر‌ها مي‌تواند ميزان سرعت و مقاوم سازي نيروهاي امدادي را افزايش دهد اما، اين اقدامات تنها زماني مي‌تواند موثر باشد كه پيش از آن، زيرساخت‌هاي لازم براي تبديل تهران به شهري قابل سكونت صورت گيرد.

براي اين كار نيز، لازم است تا شهرداري و دولت در كنار هم طرح‌هاي مقاوم سازي و ايمن سازي شهر را اجرا كنند. به طور حتم، شهرداري در هيچ كجاي دنيا نمي‌تواند مسئوليت‌هاي اين‌چنيني را به تنهايي به سرانجام برساند. حل اين مشكل نياز به عزم ملي تمام ارگان‌ها و سازمان‌ها دارد تا بتواند از ميزان آسيب‌هاي پس از حوادث غيرمترقبه بكاهد. علاوه بر اين، شهرداري تهران حدود 10 سال است بر برنامه‌هاي محله محور تاكيد مي‌كند كه تا به حال اقدام عملي مفيدي در اين زمينه صورت نگرفته است. توجه به طرح‌هاي محله محور كه جزو اولين اصول شهرسازي در تمامي كشور‌هاست مي‌تواند به تدريج به بهبود زيرساخت‌هاي موجود در يك شهر و مقاوم سازي آن كمك كند. نبايد اين نكته را فراموش كرد كه به دليل بي‌توجهي به بسياري از زير ساخت‌ها و استاندارد‌هاي شهرسازي، آن طور كه كارشناسان تخمين زده‌اند، در صورت بروز زلزله در تهران، در اولين مرحله 2 تا 6 ميليون انسان كشته مي‌شوند. بر همين اساس، ضروري است تا با استفاده از كارشناسان حوزه پدافند غيرعامل بحث ايمن سازي شهر‌ها به ويژه تهران به دليل موقعيت سياسي و اجتماعي كه دارد به طور جدي مورد توجه قرار بگيرد و اقدامات عملي از سوي مسئولان انجام شود. 

به نقل از روزنامه آرمان

 
موضوعات مرتبط : پدافند غیر عامل    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید